Connect with us

Події

Медіавідкритість судів України – 2018

Опубліковано

18 липня у правовому клубі PRAVOKATOR.Київ презентували дослідження «Медіавідкритість судів України-2018»: результати всеукраїнського опитування працівників судів України, підготовленого  в рамках проекту «Відкритість судів для ЗМІ та громадськості як запорука верховенства права» ГО «Вектор прав людини» за підтримки програми МАТРА (Посольство Королівства Нідерланди в Україні).

У вітальному слові до учасників презентації в.о. завідувачки прес-служби (на правах сектору) Ради суддів України Валентина Пустухова (на фото праворуч) наголосила, що успіхи судів у частині відкритості до громадськості і преси є тим єдиним досягненням реформи судочинства, за яке ні суди, ні сама реформа не піддаються нищівній критиці. Тому важливо втримати темп реформи і не розгубити здобутки.

«Не варто боятися людей», – наголосила В. Пастухова, підсумовуючи свій виступ, -«Суди працюють для людей, і громадськість має знати що відбувається в судах. До людей треба йти «з відкритим забралом».

Судам не треба боятися людей

Добрий приклад того, як не варто боятися громадськості і налагоджувати контакт зі ЗМІ, продемонстрував прес-секретар Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області Сергій Соколов (на фото ліворуч). Цей суд є одним з найбільших місцевих судів в Україні: 16 суддів, апарат – 95 осіб. На його FB сторінку підписані 565 осіб, а деякі публікації (пости) збирають понад 25 000 переглядів

Саме в цьому суді розглядали справу генерал-майора Віктора Назарова, обвинуваченого у загибелі 49 українських десантників у збитому 2014 року над Луганськом Іл-62, бразильця Рафаеля Лусваргі, щойно 2 травня засудженого до 13 років позбавлення волі за участь у діяльності терористичних організацій  на сході України.

В умовах, коли резонансних справ не бракує і громадська увага не вщухає, суд задовольняє її не лише постійними роз’ясненнями у ФБ, а й у пресі. Попервах у місцевій, а тепер уже й центральній – «Закон і бізнес», «Судово-юридична газета», інших.

Вибудували діалог з журналістами, про прес-конференції попереджають за тиждень, просять наперед  надсилати запитання для кращої підготовки. Судді також активні – вже не ховаються, коли до них звертаються по коментар.

Але така медійна активність суду і живий контакт з громадськістю поки-що не узвичаїлися у вітчизняній судовій системі почасти через надмірну обережність суддів у публічній сфері, про що можна зробити висновок з матеріалів опитування, представлених на презентації співавторкою дослідження Валерією Рибак (на головному фото крайня праворуч).

69 % усіх судів, що взяли участь у опитуванні (185 судів) присутні в соцмережах, в осносному – Facebook.  34 суди користуються декількома соцмережами. Деякі суди навіть мають свій профіль у забороненій в Україні соцмережі ВКонтакте.

Серед найтиповіших причин відсутності власної сторінки в судах називають такі:

– для висвітлення інформації про суд достатньо сайту суду (який суд зобов’язаний створити – ред.);

– велике навантаження на прес-секретаря (-ку);

– це не передбачено нормативними актами;

– заборона керівництва.

За наповнення офіційних сайтів судів зазвичай відповідають до 3 працівників (-ць). Для розміщення новини на сайті найчастіше передбачене попереднє її погодження де-інде 5-ма посадовцями. У більш як половині таких погоджень зазвичай бере участь голова суду.

Лише 11 % судів провели впродовж року якісь пресові заходів, серед апеляційних судів цей показник – 9 %.

Тільки у 65 судах із 269 прес-секретар (-ка) є самостійною штатною одиницею (переважно – в апеляційних судах), в решті цю роль суміщають з основною роботою.

Лише в 49 судах з опитаних є прес-служба чи прес-сектор.

На своїх офіційних веб-сторінках в апеляційних судах з’являється 100-200 новин на рік, в районних судах – 50-100 новин.

83% судів не транслюють судових справ власними технічними засобами.

Іншою причиною обережної відкритості судів можна назвати й відсутність досвіду масової комунікації та спеціальних знань, оскільки 65 % судів апеляційної ланки і 68 % місцевих судів зазначили у своїх анкетах, що потребують додаткової навчальної чи методичної допомоги. Серед найбільш актуальних тем зазначили:

  • робота із соцмережами,
  • формування контенту та бренду суду,
  • покращення навичок комунікації з медіа.

***

Модерував зустріч співавтор дослідження, член Правління ГО «Вектор прав людини», автор звітів «Суди та ЗМІ: досвід співпраці», «Прес-служби судів: погляд зсередини»  Назарій Боярський (на головному фото крайній ліворуч).

Ознайомитися з усіма матеріалами дослідження можна або скачати електронне видання «Медіавідкритість судів України: результати всеукраїнського опитування працівників судів, 2018 рік»  можна тут 

Всі фото з презентації – тут

Продовжити читання →
Натисніть, щоб прокоментувати

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.