Події
Міжнародна конференція «МАЙБУТНЄ ВІДНОВНОГО ПРАВОСУДДЯ В УКРАЇНІ»
26 жовтня у Києві відбудеться міжнародна конференція «МАЙБУТНЄ ВІДНОВНОГО ПРАВОСУДДЯ В УКРАЇНІ». Захід організований ГО “Інститут миру і порозуміння” (ІМіП) у партнерстві з Верховним Судом та за підтримки Фонду демократії ООН (ФДООН/UNDEF).
Конференція пройде у змішаному офлайн/онлайн форматі: з трансляцією на Facebook сторінці Інститут миру і порозуміння та на офіційному YouTube-каналі.
Її мета – проаналізувати стан впровадження відновного правосуддя (ВП) та медіації в Україні, існуючі ризики та загрози впровадження ВП в сучасних умовах, а також окреслити нагальні кроки щодо виконання Рекомендацій ООН та Ради Європи щодо впровадження ВП в Україні.
До участі запрошуються: члени Координаційної Ради проєкту “Впровадження відновного правосуддя в Україні”, судді Верховного Суду та інших органів судової влади, члени Вищої ради правосуддя, Офісу Генерального прокурора та регіональних прокуратур, народні депутати України, медіатори у кримінальних справах, правозахисники, а також інші представники системи юстиції України, медіаторської спільноти та громадського сектору.
Чому присвячена конференція?
Вже близько 20 років в Україні тривають пілотні проєкти з впровадження відновного правосуддя. Проте попри численні міжнародні та декілька вітчизняних досліджень, що беззаперечно доводять високу ефективність відновного правосуддя у вирішенні завдань профілактики злочинності, попередження повторних злочинів та кращого задоволення потреб потерпілих від злочинів, Україна досі не спромоглася виконати Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи щодо впровадження відновного правосуддя у вітчизняну систему кримінального судочинства. А відтак – і виконати вимоги Угоди про асоціацію з ЄС у сфері захисту прав людини і забезпечення доступу до правосуддя.
Останній пілотний проєкт*, підтриманий Фондом демократії ООН в Україні та реалізований Інститутом миру і порозуміння у партнерстві з Верховним Судом, довів, що ситуація гірша, ніж нам здавалося. На сьогодні існує багато перешкод в Україні для запровадження дієвого механізму реагування на злочинність у відновний спосіб і багато питань потребують негайного вирішення. Неспроможність прийняти вже багато років законодавство щодо медіації загалом, і у кримінальному судочинстві, відображає неготовність системи та суспільства до дотримання кращих практик з захисту прав людини.
В рамках конференції відбудеться презентація дослідження щодо впровадження відновного правосуддя в Україні, а також низка панельних дискусій та обговорень, в яких візьмуть участь українські та іноземні спікери, зокрема:
- Роман Романов – директор програми «Права людини і правосуддя» МФ «Відродження»
- Д-р. Девід Л. Гастафсон – виконавчий директор Асоціації «Громадські ініціативи правосуддя регіону Фрейзер» (Fraser Region Community Justice Initiatives Association, Canada) (уточнюється)
- Андрій Костін, голова комітету ВРУ з правової політики (уточнюється)
- Надія Стефанів – суддя Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду, Голова координаційної Ради проєкту ”Впровадження відновного правосуддя в Україні”
- Роман Коваль – Голова правління ГО «Інститут миру і порозуміння», експерт з відновного правосуддя, медіатор
- Альона Горова – член правління ГО «Інститут миру і порозуміння», експертка з відновного правосуддя, медіаторка
- Наталія Крестовська – медіаторка, член Української академії медіації
- Тетяна Кисельова – кандидат юридичних наук, доктор філософії (PhD) в галузі права (Оксфордський університет)
- Катерина Капраль – прокурор Заводського відділу Миколаївської місцевої прокуратури № 1
- Олександр Баранов – директор координаційного центру з надання безоплатної правової допомоги
- Віктор Лобач – експерт Міжвідомчої Координаційної Ради та КР проєкту «Впровадження ВП в Україні»
- Ірина Федорич – юристка, медіаторка, член «Львівський центр медіації»
Модератором конференції виступить Андрій Куликов – відомий журналіст та ведучий, Голова правління Громадського радіо.
Реєстрація на конференцію за посиланням: https://forms.gle/NoKjBd1ruqtaYYGj8
Детальна програма вже незабаром буде доступна на сайті https://rj.org.ua/
Довідково:
Проєкт «Впровадження відновного правосуддя в Україні» реалізується ГО “Інститут миру і порозуміння” (ІМіП) у партнерстві з Верховним Судом та за підтримки Фонду демократії ООН (ФДООН/UNDEF).
Відновне правосуддя (ВП) – це підхід до реагування на протиправну поведінку та вчинення злочинів, який враховує баланс інтересів потерпілої особи, правопорушника та громади. ВП запрошує обидві сторони конфлікту до діалогу, дає можливість усім учасникам інциденту досягти спільного рішення та відновити справедливість. Відновне правосуддя доповнює офіційну форму правосуддя та є альтернативою судовому вирішенню кримінальних ситуацій. Однією з найпоширеніших форм реалізації ВП є Медіація. Медіація між потерпілим і правопорушником (медіація у кримінальних справах) – це програма відновного правосуддя, в якій потерпілий і правопорушник і, якщо доцільно, інші особи, на яких вплинула ця ситуація, разом беруть активну участь у визначенні наслідків правопорушення та шляхів їх виправлення за допомогою спеціально підготовленої та неупередженої сторони – медіатора.
З додаткових питань звертайтеся: [email protected] або (097) 144 144 5