Connect with us

Події

Орієнтири для судів

Опубліковано

Суди, залишаючись відданими обов’язку захищати основоположні права громадян та верховенство права, повинні належним чином реагувати на нові виклики, що постають перед суспільством. Про це йдеться в Люблянській декларації, ухваленій на засіданні Генеральної Асамблеї Європейської мережі рад правосуддя (ЄМРП).

Читайте також: Суддів пропонують перевіряти на поліграфі

Однією з цілей цьогорічної асамблеї ЄМРП було взяти до уваги виклики та можливості, які нинішні соціальні, економічні та цифрові зміни приносять судам та оцінити роль судової влади в майбутньому. «Вбачається, що очікування суспільства щодо ролі судової влади зросли та змінилися. Тому нам важливо між собою обговорити та переосмислити роль судової влади, і, здається, що ради правосуддя (судові ради) є саме тими суб’єктами, що зможуть взяти на себе це завдання»,– зазначила Президентка ЄМРП Даля Васарієне. У декларації також зазначається, що для належного реагування судовою владою на виклики необхідно безперервно пропагувати різноманітність, інклюзивність та рівність серед суддів різних інстанцій. У документі рекомендується для покращення роботи судів, підвищення якості правосуддя та розширення доступу до нього, використовувати можливості, запропоновані новими цифровими ресурсами та продуктами.

Водночас зазначено, що в разі використання інструментів штучного інтелекту в судовій системі, такі інструменти мають бути розроблені з дотриманням етичних аспектів та забороняти прямі чи непрямі порушення основоположних прав і цінностей людини. Використання таких інструментів не повинно підривати етичні стандарти, якими пов’язані судді. Право ухвалювати рішення має залишатися за реальним суддею.

У документі наголошується й на важливій ролі комунікації – інституційне використання як традиційних, так і соціальних засобів масової інформації має розцінюватися як засіб інформування широкого кола громадськості про цілі та діяльність судової влади.

Читайте також: Суддям відкрили доступ до Реєстру речових прав на нерухоме майно

Додамо, що на полях асамблеї голова Вищої ради правосуддя Григорій Усик провів зустрічі із президенткою ЄМРП Далею Васарієне, очільник, а також із представниками рад правосуддя низки європейських країн. Генеральна асамблея Європейської мережі рад правосуддя у відповідь на звернення ВРП прийняла рішення про надання їй статусу спостерігача в ЄМРП.

Уточнимо: Європейська мережа рад правосуддя була створена в 2004 році. Це орган, який об’єднує всі ради юстиції країн-членів Європейського Союзу та представляє їх в ЄС. Вона складається з державних інституцій країн-членів Європейського Союзу, які є незалежними та відповідальними за надання підтримки судовій владі у незалежному здійсненні правосуддя.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.