Connect with us

Події

Особливості судового розгляду справ щодо викривачів корупції

Опубліковано

В останні дні травня Національна школа суддів України спільно з проектом USAID «Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні «ВзаємоДія»« (далі – Проект «ВзаємоДія») провели тренінг «Особливості судового розгляду справ щодо викривачів корупції» для суддів місцевих загальних і апеляційних судів

Навчальну програму вітальними промовами відкрили ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук та керівник департаменту розробки законодавства та розвитку політик проекту USAID «Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні «ВзаємоДія» Роберт Сіверс.

Читайте також: Стандарти дружнього до дитини правосуддя імплементують у кількох регіонах

Микола Оніщук принагідно подякував проекту за організаційну та методологічну підтримку тренінгу, наголосивши на актуальному періоді для суддів, яким потрібно буде швидко і якісно реагувати на виклики сучасності стосовно правильного застосування законодавства щодо викривачів корупції. Він також окреслив дві найголовніші цілі тренінгу — поглиблення знань суддів щодо особливостей правового і соціального статусу викривачів, захисту їхніх прав та інтересів, удосконалення навичок та створення тренерської команди із суддів-учасників тренінгу для подальшого каскадування отриманих знань і матеріалів під час підготовки інших суддів.

Роберт Сіверс натомість згадав про проведений 3–4 листопада 2022 року проектом спільно з НШСУ очний тренінг для суддів, звернувши увагу суддів на їх роль у комплексному тлумаченні та застосуванні законодавства про запобігання корупції, а також висловив побажання стосовно вироблення єдиної позиції в судах щодо розгляду справ за участі викривачів корупції. Він також додав, що цей тренінг є складовою із трьох передбачених тренінгів для суддів, прокурорів і адвокатів.

Надалі Ігор Осика, керівник Американської асоціації юристів Ініціативи з верховенства права в Україні (ABA ROLI Ukraine), ознайомив учасників із загальною структурою тренінгу, відрекомендував доповідачів-розробників. А Василь Луцик, голова Національної соціальної сервісної служби України, звернув увагу суддів, що саме від суддівської спільноти залежить роль викривачів. Розповів про запуск на початку війни порталу з викривання активів щодо майна росіян за кордоном, що сприяло арешту активів.

Хто такі викривачі? Цим питанням задалася Олена Карпова, експертка з антикорупційної політики та захисту викривачів проекту «ВзаємоДія», яка продемонструвала ще й відео з метою обговорення та вирішення завдань щодо з’ясування ознак викривача, а також розкрила суть соціального статусу і ролі викривача в демократичному суспільстві, відмінність їх від «стукачів», «сексотів» та інших негативних асоціацій, а також розповіла про міжнародний досвід, історію виникнення інституту викривачів та розвиток гарантій їхнього захисту. Крім того, експертка спільно з Василем Луциком розкрила тему «Поняття і правовий статус викривача. Суддя як викривач».

У ході презентації відбулася панельна дискусія між учасниками та доповідачами Василем Луциком і Оленою Карповою, до якої долучилися Ігорь Осика та Роберт Сіверс.

Читайте також: Злочини сексуального насильства, вчинені в умовах збройного конфлікту, розслідуватимуть поліція і органи безпеки

Надалі дискусія продовжилася після роботи в малих групах при опрацюванні кейсів. Надалі Віталій Касько, експерт із питань антикорупції та кримінального права проекту «ВзаємоДія», адвокат, в онлайн-режимі розповів про систему державних органів, які відповідають за отримання, перевірку та розгляд повідомлень від викривачів, роль і функції цих органів у забезпеченні захисту викривачів та їх прав, особливості розгляду справ щодо викривачів корупції у кримінальному провадженні, а також особливості розгляду справ за участі викривача у справах про адміністративні правопорушення та його захист на підставі Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Його колега, експерт з питань трудового права проекту «ВзаємоДія», адвокат, доктор юридичних наук Максим Панченко обговорив теми: «Практика Європейського суду з прав людини щодо захисту викривачів», та «Особливості розгляду справ щодо захисту/поновлення прав викривача у адміністративному та цивільному судочинстві».

Довідково: Даний тренінг був розроблений експертами проекту «ВзаємоДія», Міждисциплінарного науково-освітнього центру протидії корупції НаУКМА та Національного агентства з питань запобігання корупції й адаптований під потреби суддівської освіти у співпраці із Національною школою суддів України.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.