Події
Особливості здійснення адміністративного судочинства в умовах воєнного стану
Це – тема Міжнародної конференції, яка 24 листопада пройшла в Львівському національному університеті імені Івана Франка. Зазначимо, що даний захід було організовано Восьмим апеляційним адміністративним судом спільно із Всеукраїнською асоціацією адміністративних суддів та Юридичним факультетом ЛНУ.
Читайте також: Збільшено вартість експертогодини у державних установах судової експертизи
У конференції взяли участь голова та судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду та їхні колеги з Восьмого, Другого, Третього та Шостого апеляційних адмінсудів, судді цих судів, представники Вищої ради правосуддя та ВККСУ, Ради суддів України та академічної спільноти Львівського національного університету імені Івана Франка та Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, а також закордонні гості.
Учасників конференції привітав голова Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду М. Смокович, який подякував усім присутнім, а особливо закордонним гостям, за готовність обговорити проблемні питання здійснення адмінсудочинства в умовах воєнного стану. Михайло Смокович, зокрема, зазначив, що проблеми української судової системи досить динамічні, як і пропозиції щодо їх вирішення. До таких проблем він відніс: нові відносини між суспільством, людиною та владою, конфлікти, під час яких судам потрібно вирішувати, враховуючи ключовий фактор сьогодення, війну; визначення підсудності в справах за позовами ВПО; нові категорії справ; ліквідація Адміністративного суду міста Києва та створення нового – Київського окружного міського адміністративного суду. Однак, як наголосив М. Смокович, дані питання вирішуються як із законодавцями, які роблять певні кроки для розв’язання хоча б частини з цих проблем – шляхом прийняття відповідних законодавчих актів, так і судів, які, зі свого боку, також працюють у цьому напрямку, шляхом напрацювання відповідної судової практики у вирішенні нових категорій справ, а також розподілення накопичених після ліквідації ОАСКа адміністративних справ між окружними судами в межах України.
Читайте також: Обмеження максимального розміру пенсій Верховний Суд вважає неконституційним
У свою чергу голова Восьмого апеляційного адміністративного суду Олег Заверуха зазначив, що даний науково-практичний захід реалізовується в межах багаторічного партнерства між усіма співорганізаторами – Всеукраїнською асоціацією адміністративних суддів та юридичним факультетом ЛНУ імені Івана Франка: «27 вересня 2019 року в цьому залі відбулася Міжнародна конференція «Адміністративна юстиція в Польщі та Україні: порівняльні аспекти». Тоді нами було задекларовано проведення таких конференцій щороку, але COVID-19, а згодом і повномасштабне вторгнення військ російської федерації в Україну, поставили ці наші плани на паузу. Однак людські стосунки, дружбу та віру в демократичні цінності не можна поставити на паузу й саме тому ми зібралися знову, аби обговорити особливості здійснення адміністративного судочинства в умовах воєнного стану та напрацювати шляхи вирішення цих проблем», – зазначив Олег Заверуха.
Надалі робота конференції продовжилася у форматі двох стратегічних сесій, які модерували згаданий Олег Заверуха та суддя КАС ВС Наталія Блажівська. Так, про деякі аспекти юрисдикційної предметності в умовах воєнного стану розповів перший проректор Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Микола Кучерявенко, а заступник голови Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Руслан Сидорович зупинився на судовому активізмі (судовій правотворчості) та судовій стриманості як елементі адміністративної юстиції. Набуттю чинності Законом України «Про адміністративну процедуру» та готовності публічної влади до роботи в нових умовах присвятив свій виступ професор кафедри адміністративного та фінансового права Львівського національного університету імені Івана Франка Андрій Школик.
Свої думки з озвучених питань висловили й зарубіжні гості, зокрема судді Фінансової палати Вищого адміністративного суду Республіки Польща, голова Ради університету гуманітарних та природничих наук у Ченстохові Кшиштоф Вінярскі, голова Воєводського адміністративного суду у Варшаві, суддя Вищого адміністративного суду Республіки Польща Войцех Мазур, міжнародна суддя адміністративного суду Відня, експертка проекту ЄС «Право-Justice» Едіт Целлер та заступниця президента Окружного суду Амстердама з питань міжнародного співробітництва та верховенства права, членкиня Ради суддів Нідерландів Естер де Рой. Їхні виступи стосувалися сучасного адміністративного судочинства в світі.
Підготував Максим Бондар,
спеціально для ЮВУ
Джерело: Юридичний вісник України