Connect with us

Події

Сатисфакція за шкоду: суди можуть ухвалити безліч таких рішень, як їх виконати?

Опубліковано

На цьому акцентувала увагу секретар Другої судової палати Касаційного цивільного суду у складі ВС Марина Червинська під час чергової онлайнзустрічі донорів та виконавців проектів у галузі верховенства права.

Про компенсаційні механізми

Темою зустрічі було питання щодо створення чітких і сталих механізмів компенсації для притягнення росії до відповідальності за збитки, завдані війною. На зустрічі юридична радниця Реєстру збитків, завданих агресією рф проти України (RD4U) Ірина Кірєєва та очільниця Київського офісу RD4U Ганна Христова поінформували про плани та пріоритети RD4U, який, нагадаємо, розпочав прийом заяв про відшкодування в квітні цього року в Гаазі (Нідерланди).

Читайте також: Обмеження зупинення виконавчих дій та заміни стягувачів поширюються на пов’язаних із державою-агресором осіб, у тому числі й на юридичних осіб, створених в Україні

Під час обговорення вказаної проблеми Марина Червинська нагадала про рішення ВС, яке стосується подолання судового імунітету країни-агресора (постанова КЦС ВС від 14 квітня 2022 року у справі № 308/9708/19), у справі про відшкодування шкоди, завданої фізичній особі в результаті збройної агресії рф. При цьому, суддя наголосила, що розгляд таких справ національними судами ще не означає його автоматичного виконання. Крім того, будь-яке рішення про стягнення коштів повинно бути допущено до виконання.

За словами Марини Червинської, прикладом реальної сатисфакції за шкоду, заподіяну громадянам та підприємствам, є Закон «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого й знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України» (від 23 лютого 2023 року № 2923-IX). Адже саме в цьому законі держава передбачила чіткий адміністративний механізм відшкодування шкоди поза межами судових рішень.

Новела закону

Як вказувалося, в зазначеному законі є новела, відповідно до якої держава Україна взяла на себе обов’язок відшкодувати завдану країною-агресором шкоду. Одночасно з наданням грошової компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна отримувач компенсації укладає договір про відступлення державі/ територіальній громаді права вимоги до рф щодо відшкодування збитків за знищений об’єкт нерухомого майна, завданих внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України, в обсязі отриманої компенсації.

Така норма є ефективною, бо, по-перше, застосовується адміністративний механізм і при цьому не виникають ті проблеми, що можуть виникнути при виконанні судових рішень. По-друге, очевидно, що ефективнішим є отримання сатисфакції державою, яка в своїх руках акумулювала право вимоги до країни-агресора, аніж кожним громадянином окремо.

Читайте також: Створення Реєстру збитків для України: що це означає?

На зустрічі йшлося і про можливості відшкодування моральної шкоди, законодавчі ініціативи, які стосуються цих проблем, а також досвід інших країн із даних питань та складнощі, що можуть виникнути при реалізації механізмів такого відшкодування.

Підготувала Олена Доценко,
спеціально для ЮВУ

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.