Connect with us

В світі

Створення Реєстру збитків для України: що це означає?

Опубліковано

Трохи більше місяця тому в Гаазі офіційно відкрили Реєстр збитків для України, які росія завдала українцям своєю агресією. Для чого він потрібен і як працюватиме цей механізм?

Мета цього Реєстру – зібрати інформацію про весь обсяг завданої агресією росії шкоди, зокрема на цьому першому етапі – інформацію про пошкоджене майно українців. Це – перший етап триступеневого механізму компенсацій. Механізму, який передбачатиме і відповідні судові, і квазісудові процедури щодо створення відповідного фонду відшкодування й самого відшкодування та стягнення з рф коштів в якомусь вигляді для того, аби наповнювати цей фонд.

Читайте також: Дитина загиблого військовослужбовця, зачата за його життя та народжена після його смерті, належить до кола осіб, які мають право на одноразову грошову допомогу

За рахунок яких коштів наповнюватиметься цей Фонд – про це зараз поки що ще тривають дискусії. Ймовірно, його наповнення буде відбуватися за рахунок реквізиції заморожених активів росії, або це буде відсоток від цих активів. Другий етап відшкодування передбачатиме судову процедуру й визначення в межах цієї судової процедури джерел наповнення Фонду відшкодування. Цим судовим органом може бути, наприклад, Трибунал з питань агресії російської федерації в Україні. І 3-й етап – власне вже саме відшкодування. Цей механізм на сьогоднішній день також ще нерозроблений. Він же визначатиме й межі відшкодування. В цьому питанні варто пам’ятати, що в процесі відшкодування встановлять певні ліміти, більше яких виплата відшкодування здійснюватися не буде. Разом із тим відшкодуванню підлягатиме не лише майнова шкода, а й шкода, завдана здоров’ю, життю, шкода через незаконне позбавлення волі, сексуальне або інше насильство.

Із світового досвіду зазначимо, що поки єдиний приклад успішного відшкодування реалізований в Іраку із залученням механізмів ООН. Була створена комісія, яка приймала претензії від юридичних осіб – це стосувалося ушкоджень нафтопереробних підприємств, родовищ і таке інше. Відповідно там була заявлена сума набагато більша, аніж була відшкодована. В Іраку процес виплати розтягнувся майже на 20 років, однак це приклад, який на даний момент може слугувати певною моделлю для реалізації процедури відшкодування завданої шкоди за результатами збройної агресії в Україні.

Читайте також: Особа не підлягає кримінальній відповідальності за ухилення від мобілізації через релігійні переконання, якщо доведе свою участь у відповідній релігійній організації

Заповнення цього реєстру відбуватиметься через Єдиний портал державних послуг «Дія», в якому самі громадяни та організації зазначатимуть знищені чи ушкоджені внаслідок російської агресії об’єкти. На першому етапі йдеться виключно про матеріальну шкоду, завдану нерухомим об’єктам. Далі будуть ще понад 40 різних класифікацій – це і рухоме майно, і завдана шкода здоров’ю, життю, оцінка завданої шкоди бізнесу. Наприклад, скільки конкретний український фермер втратив через заміновані поля, скільки витратив на їх розмінування, тобто і прямі, й непрямі збитки від агресії російської федерації.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.