Connect with us

Події

Стан правової системи. Адвокатура

Опубліковано

Дев’ятнадцятого грудня в Національній академії внутрішніх справ відбулася науково-практична конференція на тему «Стан правової системи України. Адвокатура», присвячена професійному святу — Дню адвокатури, яка зібрала доволі солідну аудиторію.

Із привітальним словом до присутніх звернувся голова Союзу юристів України Святослав Піскун. Учасників зібрання також привітали Київський міський голова Віталій Кличко, Уповноважений ВРУ з прав людини Людмила Денисова, президент Всесвітнього конгресу українських юристів Валерій Євдокимов. А ще були вітання від комітету Верховної Ради України з правової політики та від окремих народних депутатів.

У роботі конференції взяли участь адвокати, науковці, судді, юридичні радники міжнародних програм розвитку правосуддя в Україні. Розглядалися, зокрема, актуальні питання розвитку та реформування судочинства й суміжних інститутів. Зацікавленість учасників конференції викликали, зокрема, доповіді президента видавничої організації «Юрінком Інтер», доктора юридичних наук, професора Академії адвокатури України Віктора Ковальського на тему «Роль адвокатури у правовій системі. Співвідношення публічної та приватно­захисної функцій», представника Уповноваженого ВРУ з прав людини, адвоката Андрія Мамалиги — щодо стану справ в адвокатурі в контексті правового регулювання питань захисту прав людини; судді Верховного Суду Олени Яновської «Етика судочинства (спільні аспекти для адвокатів, суддів, прокурорів)» та інші. Також на конференції виступили Ашот Аганян, юридичний радник проекту USAID «Справедливе правосуддя», Олена Бура, Тетяна Кілічава та Ірина Дідковська — адвокати, члени Ради адвокатів міста Києва.

Із резолюції конференції

Як йдеться в прийнятій за результатами обговорення резолюції, «адвокати України усвідомлюють, що в будь­-якому правовому суспільстві провозахисникам відведено особливу роль: призначення адвоката не обмежено сумлінним виконанням свого обов’язку в межах закону. Він має діяти в інтересах права в цілому так само, як в інтересах тих, чиї права та свободи йому довірено захищати.

Адвокати України визнають та підтримують проголошені європейською адвокатською спільнотою основоположні принципи та правила професії і спрямовують свої зусилля на здобуття адвокатурою України достойного місця в професійному європейському співтоваристві, приєднатися до Загального кодексу правил для адвокатів країн Європейського Співтовариства (Страсбург, жовтень 1988 р.), імплементувати його положення в Правила адвокатської етики адвокатів України та профільного Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».

Сьогоднішня ситуація в адвокатурі потребує термінових цивілізаційних змін. А саме:

Що потрібно зробити?

1. Насамперед слід законодавчо усунути дискримінаційне оподаткування незалежної професійної діяльності адвокатів, нотаріусів, приватних виконавців та інших незалежних професіоналів. ЄСВ без доходу — це законодавчий нонсенс.

Тому адвокати підтримують і закликають народних депутатів терміново прийняти законопроекти № № 2166, 2190, 2200, 2200­1.

2. Адвокати наголошують, що на законодавчому рівні необхідно нарешті визначити статус Національної асоціації адвокатів України як самоврядної чи як саморегульованої організації і, виходячи із зазначеного, належним чином унормувати функції організації, відокремивши вплив самоврядних органів на діяльність органів, які регулюють питання допуску до професії та дисциплінарної діяльності адвокатів. Слід чітко визначити публічну функцію інституту адвокатури та її співвідношення з приватно­захисною функцією кожного адвоката. Це визначення є базовим для нового закону.

3. Адвокати наголошують на необхідності законодавчого закріплення визнання державою Основних положень про роль адвокатів, прийнятих VIII Конгресом ООН по запобіганню злочинам у серпні 1990 року, й проголошують свою підтримку законопроекту № 2303.

4. Адвокати наголошують на необхідності законодавчого закріплення пропозицій адвокатури по реформуванню кримінальної юстиції, кримінального процесу для реального забезпечення процесуальної рівності сторін обвинувачення та захисту і підтримують законопроект № 2304.

5. Адвокати закликають забезпечити реальний вплив адвокатської спільноти на формування державних цільових програм у галузі права та розбудови правової держави.

6. Адвокати вважають прийнятним для забезпечення належного рівня правосуддя в Україні запровадження спільних (єдиних) етичних стандартів для учасників судочинства та судового представництва.

7. Необхідно забезпечити приведення професійних стандартів, Правил адвокатської етики України до європейських професійних стандартів, у тому числі, але не виключно, щодо забезпечення реальної незалежності при здійсненні професійної діяльності, свободи висловлювань, обстоювання правової позиції в суспільній та політичній діяльності, залучення до професійних правил обов’язку дотримання адвокатської таємниці, приведення у відповідність до загальноприйнятих професійних стандартів поняття конфлікту інтересів та принципу лояльності щодо інтересів клієнта, можливість добровільного об’єднання в професійні організації тощо.

8. Необхідно забезпечити прозорість діяльності Ради адвокатів України, Національної асоціації адвокатів України, її підконтрольність та підзвітність адвокатському співтовариству. Усе це можливо реалізувати виключно прийняттям Верховною Радою України необхідних змін до Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Адвокати України, учасники конференції, вважають проголошені заходи невідкладними та обов’язковими для повноправної й успішної інтеграції адвокатури України в професійне європейське співтовариство.

Також учасники зібрання висловлюють щиру вдячність керівництву Національної академії внутрішніх справ за високий рівень організації заходу і гостинність».

Підготував Ілля Мороз
спеціально для ЮВУ

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →
Натисніть, щоб прокоментувати

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.