Connect with us

Події

Тиждень правових знань на Волині

Із нагоди професійного свята — Дня юриста на Волині стартував Тиждень правових знань, який триватиме до 8 жовтня.

У зв’язку з цим у закладах культури області пройдуть тематичні виставки правової літератури, консультації у сфері міжнародно­правового співробітництва з питань реалізації та захисту прав людини. Крім того, заплановані виступи фахівців­юристів у ЗМІ з питань держави і права. Працівники волинської юстиції також проводитимуть тематичні масові заходи правового, інформаційного, освітнього та виховного характеру у навчальних закладах.

Так, днями в приміщенні ГТУЮ відбувся день відкритих дверей для студентів­юристів та громадськості з метою популяризації напрямів роботи в установах юстиції в локаціях: з питань нотаріату, ДВС, ДРАЦСу, управління державної реєстрації та державної реєстрації нормативно­правових актів, правової роботи та правової освіти, у сфері банкрутства, персоналу, судової роботи, міжнародного співробітництва, організаційної роботи тощо.

Також із метою надання громадянам області юридичних консультацій працюватимуть 3 громадські приймальні управління юстиції та будуть організовані виїзні прийоми громадян керівництвом управління юстиції.

Джерело: Юридичний вісник України

Події

Презентація арт-простору в суді

Що може врятувати нас від сумної буденності? Відповідь проста: мистецтво в усіх його проявах.

Так, нещодавно в стінах П’ятого апеляційного адміністративного суду (Одеса) відбулася презентація арт­простору #СфераТворчості — для студентства та всіх бажаючих долучитися до прекрасного. Роботи художників Одеського регіону для юридичної спільноти представила доктор мистецтвознавства, професор, заслужений діяч мистецтв України Ольга Тарасенко, яка наголосила на значному духовному впливі мистецтва не лише для юного покоління майбутніх правників, а й для носіїв державної влади сьогодення.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

Події

Адмінюстиція в Польщі та Україні: порівняльні аспекти

Двадцять сьомого вересня у Львові відбулася Міжнародна конференція «Адміністративна юстиція в Польщі та в Україні: порівняльні аспекти», під час якої її учасники розглянули актуальні питання здійснення адміністративного судочинства в двох сусідніх країнах.

Одразу зазначимо, що конференцію було організовано Восьмим апеляційним адміністративним судом, Міжнародною фіскальною асоціацією (IFA Ukraine), юридичним факультетом Львівського національного університету імені Івана Франка та Всеукраїнською асоціацією адміністративних суддів. На її початку до присутніх з вітальним словом звернувся голова Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Михайло Смокович, який подякував усім учасникам, а особливо гостям із Польщі за те, що вони готові ділитися досвідом щодо актуальних питань здійснення судочинства. Як підкреслив М. Смокович, основним показником у діяльності суддів в Україні є людина, адже найголовніше, щоб кожен міг реалізувати своє конституційне право на незалежний і справедливий суд для захисту основоположних прав, свобод та інтересів. Саме суди адміністративної юрисдикції є тими органами, які покликані забезпечувати захист прав людини у її взаємодії з державою, а також контролювати правомірність здійсненням органами та посадовими особами державної влади наданих їм владних повноважень.

 

Учасників конференції привітав також ректор Львівського національного університету імені Івана Франка Володимир Мельник, зазначивши, що тісна співпраця представників наукового середовища та суддів є передумовою майбутніх позитивних змін у законотворчій діяльності, правозастосуванні та безумовно вплине на ефективність здійснення адміністративного судочинства.

Натомість член Вищої ради правосуддя Олег Прудивус як суддя адміні стративної юрисдикції поділився власним досвідом перебування у 2007 році на стажуванні та навчанні в Польщі, у тому числі у Вищому адміністративному суді цієї країни. Як було зазначено, рівень розвитку адміністративної юстиції в Польщі дуже високий, зважаючи на той факт, що адміністративна юстиція, як і в Україні, там ще досить молода. Польща перейняла передовий досвід провідних європейських країн, тому співпраця з представниками наукового і суддівського середовища допоможе вийти Україні на якісно новий рівень та досягнути ще кращих результатів у сфері здійснення судочинства. Як нагадав Олег Прудивус, одним з основних завдань Вищої ради правосуддя є формування високоякісного суддівського корпусу.

У свою чергу, президент Міжнародної фіскальної асоціації (IFA Ukraine), суддя Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Наталія Блажівська звернула увагу присутніх, що зміни, яких очікує суспільство, вимагають від суддів, практикуючих юристів та науковців співпраці, обміну думками та активної щоденної роботи. «Сьогоднішній захід є лише початком майбутньої плідної співпраці та ще більше переконає всіх у тому, що цінності мають бути передусім: при прийнятті рішень судді повинні керуватися принципами верховенства права. Проблеми, з якими стикаються польські колеги­судді, є актуальними і для української правової системи», — підкреслила Н. Блажівська.

Згідно з регламентом конференцію було поділено на дві сесії, на яких доповідачі закцентували увагу на актуальних питаннях здійснення адміністративного судочинства в Україні та Республіці Польща. Обговорення стосувалося конкретних проблемних питань, що виникають під час здійснення адміністративного судочинства, зокрема, новел правового регулювання трансферного ціноутворення та судової практики в цій категорії справ, форм протидії уникненню оподаткування, судової медіації в податкових спорах, представництва в адміністративному процесі, дискреції в діяльності фіскальних органів, адміністративного розсуду в податковому провадженні, а також порівняння правового регулювання податку на доходи фізичних осіб в Польщі та в Україні.

Підготував Ілля МОРОЗ,
спеціально для ЮВУ

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

Події

Виконання рішень національних судів: що заважає вирішенню цієї проблеми?

У перші дні жовтня в Києві відбувся Другий щорічний форум «Виконання рішень національних судів в Україні», організований АПУ спільно з Проектом Ради Європи «Підтримка виконання Україною рішень Європейського суду з прав людини», який фінансується Фондом з прав людини.

Форум став майданчиком для обговорення пропозицій із забезпечення виконання судових рішень та визначення подальших кроків за участю представників законодавчої, виконавчої та судової влади, громадянського суспільства й міжнародних організацій.

Його організатори ставили мету обговорення за участю вітчизняних та міжнародних експертів звітів з розробки Національної стратегії щодо реалізації заходів загального характеру на виконання пілотного рішення у справі «Юрій Миколайович Іванов проти України» та рішення у справі «Бурмич та інші проти України», пріоритетів та заходів, необхідних для виконання вказаних рішень ЄСПЛ та рішень національних судів, здійснення аналізу першопричин невиконання рішень українських судів, а також із метою проведення аналізу нормативно-правової бази, що регулює виконавче провадження в Україні, на відповідність стандартам Ради Європи та дослідження механізмів забезпечення автоматичного виконання судових рішень.

Учасники Форуму обговорили основні недоліки і досягнення, підвищення ефективності діяльності органів державної влади, які беруть участь у виконанні рішень суду, проблеми щодо виконання рішень у певних категоріях справ, необхідні кроки для забезпечення виконання рішень національних судів.

Відкрили форум голова Верховного Суду Валентина Данішевська, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань правової політики, голова підкомітету з питань виконання рішень Європейського суду з прав людини та альтернативного розв’язання спорів Андрій Костін, заступник глави Офісу Ради Європи в Україні Олена Литвиненко, менеджер проектів Департаменту правосуддя та правової співпраці Ради Європи Андрій Кавакін, голова комітету з конкурсного права Асоціації правників України Ірина Сербін.

У форумі також взяли участь представники законодавчої, виконавчої та судової влади України, громадських та міжнародних організацій, посольств, представники та експерти Ради Європи: член Вищої ради правосуддя Лариса Швецова, начальник відділу Департаменту виконання рішень Європейського суду з прав людини Ради Європи Павло Пушкар, експерт громадської організації «Український центр економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова», голова правління громадської організації «Експертний центр з прав людини» Володимир Сущенко, експерт громадської організації «Український центр економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова», суддя Конституційного Суду України у відставці Петро Стецюк, заступник міністра юстиції України — Уповноважений у справах Європейського суду з прав людини Іван Ліщина, співголова Комісії з правової реформи Михайло Буроменський, експерт проекту РЄ «Підтримка виконання Україною рішень Європейського суду з прав людини» Йос Уітдехааг, доктор юридичних наук, екс-заступник міністра юстиції України з питань виконавчої служби Світлана Глущенко та низка інших знаних фахівців.

Як зазначила член ВРП Лариса Швецова, виконання рішень національних судів в Україні є одним із важливих питань для судової влади. Так, у Висновку № 13 (2010 р.) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи про роль суддів у виконанні судових рішень зазначено, що процедура виконання судових рішень повинна проводитися з дотриманням основоположних прав та свобод. Поняття «незалежний суд», зазначене в статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, передбачає повноваження суду ухва лювати обов’язкові до виконання рішення.

Натомість, Володимир Сущенко презентував окремі положення звіту за результатами аналізу першопричин невиконання рішень національних судів, проведеного групою експертів Українського центру економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова. Експерти отримали узагальнену інформацію про невиконані судові рішення, що належать до існуючої Бюджетної програми Державної казначейської служби України (Програма 4040), яка визнана основним джерелом судових рішень для проведення експертного аналізу. Всі невиконані рішення експерти поділили на три основні групи: рішення у соціальних (за пріоритетністю виконання), трудових спорах та рішення юридичних осіб, відповідальність за які несе держава.

Як було вказано, загальна кількість судових рішень, прийнятих до обліку за Програмою 4040, станом на листопад 2018 року становить 305 534 рішення. З листопада 2018 по січень 2019 р. зареєстровано ще 8 731 таке рішення. Загалом на сьогодні не виконано 314 285 рішень (у 2018 р. за вказаною програмою було виконано 25% загальної кількості рішень).

Таким чином, загальна сума боргу держави перед громадянами на початок 2019 року становить 4 мільярди 22 мільйони 107 тисяч 177 гривень.

Як додав В. Сущенко, на сьогодні діють 17 законів, 6 рішень Конституційного Суду України, 3 постанови Кабінету Міністрів, 5 наказів Міністерства юстиції, які регулюють виконання рішень судів. Однак наявність такої кількості нормативно-правових актів, за словами експерта, не сприяє вирішенню проблеми виконання судових рішень.

Іншими причинами невиконання судових рішень називалися, зокрема, соціально-політичні, організаційно-правові, а також відсутність чіткої взаємодії між органами, від яких залежить виконання судового рішення, відсутність єдиних місії та мети виконавчої, законодавчої та судової влади в контексті виконання судових рішень. Серед напрацьованих рекомендацій подолання першопричин вказаної проблеми експерти вбачають, з-поміж іншого, перегляд державної політики відповідно до вимог частини другої статті 3 Конституції України, згідно з якою права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, удосконалення в контексті спрощення і прозорості законодавчого та нормативно-правового регулювання всього механізму виконання судових рішень, розроблення єдиного обліку та узгодження бази даних, пов’язаних із виконанням судових рішень. Відсутність реального обліку не дає повної картини, а відтак і змоги здійснювати належний контроль.

Підготував
Максим БОНДАР,
спеціально для ЮВУ

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

В тренді

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.