Connect with us

Lexinform™ - платформа важливої правової інформації.

Для правників усіх спеціалізацій - свіжі новини про найважливіші нормативні акти і законопроекти з погляду їх значущості, показові та прецедентні рішення судів, коментарі до цих рішень, юридичний аналіз правових позицій, зокрема – рішень Верховного Суду.

Правові новини охоплюють події в Україні, а також світові юридичні новини, які справляють вплив на нашу правову дійсність, в тому числі – на розвиток вітчизняного законодавства та правової системи в цілому.

Репортажі та фахові звіти про найцікавіші заходи в царині права дадуть можливість не лишити поза увагою жодної значної події, а календар прийдешніх науково-практичних конференцій, форумів, круглих столів, експертних нарад та інших зібрань, присвячених нагальним юридичним проблемам, - допоможе не пропустити майбутніх заходів.

Тут постійно накопичуються варіанти розв’язання складних правових питань, неординарні юридичні висновки, аналітичні матеріали з практики правозастосування, досудового розв’язання спорів, зокрема арбітражу і медіації.

Автори - досвідчені адвокати, знані фахівці з різних галузей права пропонують власне тлумачення норм права та випробувані практичні прийоми, переможні правові аргументи для судового спору.

Події

Українські реформи: внесок юристів

Опубліковано

on

На минулому тижні відбулися урочисті збори Національної академії правових наук України з нагоди 25-річчя з дня заснування НАПрНУ. В урочистостях з цього приводу взяли участь Президент України Петро Порошенко, глава Адміністрації Президента Ігор Райнін, заступник керівника апарату Верховної Ради України — керівник головного юридичного управління Михайло Теплюк, голова Харківської обласної державної адміністрації Юлія Світлична, голова Північно-східного центру Національної академії наук України та Міністерства освіти і науки України Володимир Семиноженко, народний депутат України Ірина Луценко, представники держорганів, галузевих академій наук, члени і співробітники НАПрНУ та інші поважні персони.

Варто відзначити, що за останні 15 років це було перше побачення глави держави та юридичної еліти країни, так би мовити, очі в очі. «Харківщина — лідер у галузі освіти і науки, один із найпотужніших юридичних наукових центрів. І тому невипадково, що ініціатива створення вищої галузевої наукової установи, яка об’єднала правову науку всієї держави, зародилася саме тут», — відзначив Президент України. Він підкреслив, що становлення цієї важливої інституції співпало з початком відтворення незалежності України. Фахівці академії відіграли провідну роль у формуванні наукових засад національної правової системи. Всі минулі роки вчені-юристи забезпечували експертний супровід розробки й прийняття законодавства незалежної України, вони складали основу робочих груп з розробки Конституції України 1996 року, найважливіших нормативно-правових актів та кодексів, які зараз становлять базу сучасного національного законодавства. У залі запанувала тиша, коли Петро Порошенко торкнувся теми російської агресії проти України та її наслідків. Як було наголошено, внаслідок цього країна втратила 20% свого промислового потенціалу, що не могло не спровокувати ефект доміно для вітчизняної економіки, а та ж Харківщина стала по суті прифронтовим регіоном. Це головна причина того, чому більшість українців сьогодні не відчувають добробуту, а їх рівень життя відновлюється повільно й нерівномірно.

Як прозвучало далі, завдяки українським юристам, що працюють в органах влади, створено антикорупційну інфраструктуру. В нові органи вкладено суттєві фінансові ресурси, але поки що коефіцієнт їх корисної дії не задовольняє суспільство. Практично завершена судова реформа і вже настає час із засіяного в цій реформі в якості врожаю отримувати довіру і повагу до судів. Помітним є внесок юристів і в розвиток економіки. «Здавалося, наша економіка мала б бути вічно прикутою до російської «газової голки». Та вже два роки як ми не купуємо газ у Росії, а Нафтогаз виграв позов проти Газпрому на 4,6 мільярди доларів у Стокгольмському арбітражі. Таким чином, з нас знято тягар кабальних газових угод 2009 року, завдяки яким Україна переплатила Кремлю не один десяток мільярдів доларів. Окрема важлива тема — балансування країни на межі дефолту. Завдяки перемовинам наприкінці 2016 року нам вдалося його уникнути. А в нинішньому році економіка демонструє зростання на рівні 3,8%. І хоча такий рівень нікого не влаштовує, але це твердий показник нашого руху вперед», — сказав глава держави.

Зазначимо, в рейтингу Doing Business Україна за п’ять років піднялася на шістдесят одну сходинку. Це зростання, не в останню чергу, відбувається завдяки новому законодавству, що безпосереднім чином впливає на покращення інвестиційного клімату в країні. Це — закони про приватизацію, про валюту, про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю, про «єдине вікно» на митниці. В минулому році було прийнято розроблений в Адміністрації Президента Закон «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей». Таким чином було вибито козирі в путінського режиму, який стверджує, що Україна нездатна управляти на Донбасі. Зараз нам треба готуватися до розгортання миротворчої місії під егідою ООН на окупованих територіях. Про це йшлося в Нью-Йорку на Генеральній асамблеї Організації Об’єднаних Націй. Ця місія має бути розгорнута на всій поки що непідконтрольній території України й обов’язково з її виходом на українсько-російський кордон. Це дозволить створити умови для виконання частини Мінських домовленостей, включно з виведенням російських військ з окупованої української території. Якщо цього не станеться, закон про особливий порядок місцевого самоврядування так і не запрацює. Тому вся відповідальність за зрив мінського процесу точно має лягти на Росію.

Ще один плюс — в Україні на сьогодні, добре чи погано, але працює система стримувань і противаг у владі, яка не дозволяє якійсь одній політичній силі створювати монополію на урядування. Й сама влада по суті має коаліційний характер. Тому потрібно знаходити спільну мову, ухвалювати необхідні реформаторські рішення. Проте деякі правові ініціативи українських політиків викликають відвертий сум. Навряд чи суспільство сприйме пропозиції, які просувають недемократичні моделі на кшталт «освіченого авторитаризму» або «парламентаризм канцлерського типу». Безумовно, що демократичні засади сприятимуть розвиткові держави і суспільства краще ніж однопартійна система або режим одноосібної влади. Це треба запам’ятати всім і кожному.

Віктор Ковальський,
спеціально для ЮВУ

Джерело: Юридичний вісник України

Події

Адвокати та судді обговорять свіжу практику застосування кримінального законодавства

Опубліковано

on

Під час літнього форуму з кримінального права та процесу «Золотий Дюк» буде розглянуте питання щодо динаміки перетворень та практичних аспектів кримінального судочинства.

Модератором 2-ї сесії, присвяченої цій темі виступить Володимир Рудниченко, адвокат, молодший партнер практики безпеки бізнесу АО Juscutum.

Разом із досвідченими суддями та провідними адвокатами ми розглянемо  питання:

 • Актуальні юридичні проблеми призначення та виконання судово-медичних експертиз
 • Продовження строків досудового розслідування — обмеження прав чи необхідність?
 • Остання практика роботи слідчих суддів.
 • Особливості апеляційного оскарження та розгляду скарг на ухвали слідчих суддів.
 • Процесуальні особливості, підслідність корупційних злочинів та практичні рекомендації, пов’язані зі стартом роботи Вищого антикорупційного суду.

ААУ запрошує до дискусії!

Детальна інформація про захід: http://www.uaa.org.ua/events/14459/

Читати далі

Події

Продовження строків досудового розслідування – обмеження прав чи необхідність?

Опубліковано

on

Подискутуємо про це вже 21 червня на Літньому форумі з кримінального права та процесу «Золотий Дюк» у Одесі.

Андрій Мазалов, старший партнер та керівник кримінальної практики АО «Мельник, Мазалов і партнери» поділиться власним поглядом на це питання та розповість про останню практику роботи слідчих суддів та адвокатів, зокрема, щодо строків досудового слідства.

На Форумі будуть обговорені:

 • Процедуру продовження строків досудового розслідування та уповноважених осіб
 • Відмінності продовження строків досудового розслідування у кримінальних провадженнях без повідомлення особи про підозру та у кримінальних провадженнях, у яких особі про підозру повідомили
 • Поновлення досудового розслідування після закриття кримінального провадження на підставі закінчення строків
 • Розмежування злочинів за критерієм складності провадження для визначення межі граничних строків досудового розслідування
 • Вимоги до форми та змісту клопотання про продовження строків досудового розслідування
 • Продовження строків досудового розслідування прокурором: обов’язки та повноваження
 • Особливості продовження строків досудового розслідування слідчим суддею та тенденції судової практики
 • Проблемні питання дотримання слідчим п’ятиденного строку подання клопотання прокурору, слідчому судді
 • Процесуальні гарантії дотримання прав сторони захисту при продовженні строків досудового розслідування

Крім того, будуть розглянуті актуальні питання підстав для задоволення слідчим суддею клопотання про продовження строків досудового розслідування чи відмови.

Андрій Мазалов має досвід роботи понад 15 років в органах прокуратури України на посадах слідчого з особливо важливих справ, заступника прокурора та прокурора. У 2017 році отримав свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю та спеціалізується на питаннях комплексного захисту клієнтів від кримінального переслідування на всіх стадіях кримінального провадження, захисту інтересів потерпілих, запобіганню тиску на бізнес та рейдерським захопленням.

Серед професійних здобутків: припинення кримінального переслідування клієнта з боку Національного антикорупційного бюро України та закриття кримінального провадження на стадії досудового розслідування, відновлення на посаді державних службовців за рішенням суду, повернення вилученого та арештованого майна підприємств, у тому числі з іноземною реєстрацією, запобігання рейдерському захопленню агропідприємств та повернення незаконно привласненого майна.

ААУ обіцяє, що буде фахово, корисно та цікаво.

Поспішайте з реєстрацією, щоб взяти участь у обговоренні актуальних питань, адже кількість місць обмежена.

Детальніше про захід: http://www.uaa.org.ua/events/14459/

Читати далі

Події

Відкриті лекції від суддів

Опубліковано

on

У рамках проекту «Відкриті лекції» судді Господарського суду Житомирської області прочитають лекції студентам 3–4 курсів спеціальності «Правознавство» на тематику практичного застосування норм господарського процесуального законодавства України.

Так, зокрема, на першій лекції йшлося про ухвали суду першої інстанції в світлі новел господарського процесуального законодавства. Її прочитала суддя Оксана Машевська, продемонструвавши студентам презентацію на відповідну тематику та акцентувавши їх увагу на ключових змінах, що відбулися після 15 грудня 2017 року в написанні ухвал в порядку господарського судочинства. У свою чергу, студенти мали змогу поставити запитання судді, адже для них завжди цікаві практичні аспекти суддівської діяльності.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

В тренді

 

Підпишись на нашу розсилку.

Юридичні новини 1 раз на день у твоїй поштовій скринці.