Connect with us

Події

Юридичні клініки — шлях до критичного праворозуміння

Дата публікації:

Проведений нещодавно з’їзд Асоціації юридичних клінік надав багато приводів до роздумів про подальшу долю цього юридичного руху. На самому форумі відбувся повноцінний воркшоп, що відповідав траєкторії ширшого охоплення сфер праворозуміння: від азів навчання, практик правозастосування до заповнення прогалин у регулюванні правових проблем та відносин. І хоча саме поняття «критичне праворозуміння» не застосовується в статутних документах асоціації, проте атмосфера з’їзду, а головне — бажання і думки учасників про своє майбутнє, свідчать про поступовий підхід цього руху саме до критичного праворозуміння.

До з’їзду Асоціація юридичних клінік України провела ретельний моніторинг діяльності окремих структур на відповідність їх роботи стандартам асоціації. При цьому кожен моніторинг супроводжувався складанням звіту та наданням конкретних рекомендацій для адміністрації юридичної клініки і закладу, при якому вона заснована.

Варто зазначити, що самі по собі юридичні клініки об’єднують академічну, наукову і, частково, професійну спільноту, виконують навчальну та соціальну функції. При цьому навчальна функція, власне зосередження на практичному спрямуванні навчання, оволодінні професійними навичками та активної адаптації до професійної діяльності, є основною. В той же час важливою є й соціальна функція, тобто задоволення потреб суспільства, клієнтів у юридичній інформації та отриманні конкретної правової допомоги. І якраз у цьому сенсі і є важливим підвищення професійної відповідальності юристів, що вже саме по собі представляє елемент критичного мислення. Бо безвідповідальність правника, як протилежність критичному мисленню, призводить до слабкості будьякої інституції, зловживання правом або правового дефолту чи, можливо, до краху державності, врешті-решт.

За прикладами ходити далеко не доводиться. Вчитися бути відповідальним стало нормальною повсякденною вимогою для учасників юрклінік. За результатами моніторингу було створено реальні плани розвитку останньої, що має враховувати специфіку ЗВО, при якому вона створена. Так, юрклініка, що практикує правову просвіту, має отримати рекомендації щодо проведення комунікацій, медіа-позиціонування та складання медіа-плану свого розвитку; юрклініка поліцейського вишу — більше пропозицій з поглиблення вимог щодо етики та неприпустимості протиправного примусу; юрклініка з практики правозастосування природньо буде формувати навички набуття практичних знань з питань доступу до правосуддя, шукати перспективи та формат впровадження такої практики.

Керівник асоціації Андрій Галай заявив про те, що на черзі нові вимоги щодо моніторингу, планування діяльності та звітності юрклінік. Мотивував він це тим, що життя не стоїть на місті і потреба в інституціональній організації завжди на порядку денному. Серед учасників обговорення це стало ключовим питанням — у чому полягає потреба і зміст юрклінік, набуття саме інституціональних рис. Про це, зокрема, говорили представники Міністерства юстиції України, Координаційного центру з надання правової допомоги, Асоціації юридичних клінік України, Мережі правового розвитку, Української фундації правової допомоги. Тому не виглядають наївними дискусії на форумі АЮКУ-2019, де наводилися й історичні приклади застарілих організаційних прийомів, про порівняння занепаду Римської імперії й польотів у космос з практикою складання непотрібних анкеток та файликів. Адже занепад будь-якої системи відбувається за ознаками кволості та упередженості її членів.

Вимоги до системи юрклінік не завжди рівнозначні їх більшій інтелектуальній розвиненості. В даному разі історичне порівняння про те, що культурний Рим програв германським племенам, а організований Китай — монгольським, якраз не виглядає наївним. Відомо, що практично завжди порядок б’є клас, а мета обґрунтовує, але не виправдовує засоби. Важливо враховувати те, що інформація, яку тримають учасники юрклінік практично означає володіння світом, але часто вона застаріває майже після її узагальнення. Головним в організації роботи є пристрасть і креатив членів юрклінік, що мають впроваджувати у своїй діяльності, в тому числі, й вільне бізнес-мислення. Що це означає для юридичних клінік? По-перше, в них навчання студентів іде швидше й інакше. Тут не має академічних лекцій, а є інтерактивне спілкування й спільне прочитання нормативних актів та практики їхнього застосування.

По-друге, прийшов час розвивати «антикорупційні» практики, вчитися відповідати на запит територіальних громад, захищати права власників земельних паїв ще до початку існування земельних аукціонів тощо. По-трете, на часі вузькі спеціалісти, адже саме екстравузька спеціалізація креативного ІТішника, юридичного стартапу чи знавця візуальної культури робить привабливою та переконливою діяльність юрклінік, а отже, й ефективною.

Юрклініки свого часу придумали студенти, що йшли допомагати людям замість зубріння текстів й отримання гарних оцінок. Саме таким чином формується критичне мислення — через практику, комунікації, надання правничої допомоги. Саме тому на порядок денний сьогодні поставлено питання про оновлення редакції Статуту АЮКУ, Стандартів діяльності юридичних клінік України та змін у Положення про дорадчі органи АЮКУ. Так, виконавча директорка асоціації Юлія Ломжець розповіла про ключові зміни в раніше прийнятих документах та зміст нового положення, яке розроблялося на запит учасників попереднього з’їзду 2018 року. А на цьому з’їзді обговорювалася низка проблем, зокрема, про надання консультацій та послуг з фінансового, цивільного, процесуального, адміністративного, освітнього та інших галузей права.

Великим був партнерський блок питань, в якому взяли участь спікери, що представляли юридичні клінічні спільноти Великобританії, Німеччини, Італії й Польщі — Джонні Хол (Jonny Hall), Ульріх Штеге (Ulrih Stege), Філіп Черніцкі (Filip Czernicki), Павел Клімек (Pawel Klimek), а також представник правління асоціації Микола Удод. Зокрема, про значну роль у розвитку нових практик розповіла Ксенія Семьоркіна, експерт Української Гельсінської спілки з прав людини, зосередившись на питанні прав людини й можливостях щодо їх захисту та просвітництва членами юридичних клінік. А експерт з питань боротьби з корупцією та судового переслідування Антикорупційної ініціативи ЄС Сергій Деркач розповів, про те, як об’єднуватися для реалізації спільних проектів і шукати фінансування.

Спікерами заключних майстерень з’їзду стали Андрій Галай з інтерактивом «Тренерські лайфхаки: п’ять головних правил викладача­тренера» та Марія Цип’ящук — «Пером чи дотиком» — як ефективно та просто використовувати сучасні медіа­технології».

На форумі було ще чимало цікавого й актуального. Так, наприкінці зустрічі команда Асоціації юридичних клінік висловила слова вдячності проекту USAID «Трансформація фінансового сектору», за підтримки якого стало можливим проведення цього заходу, як і злагодженій команді юридичної клініки «Право і практика» Білоцерківського національного аграрного університету та особливо її керівнику Ользі Настіній, яка спромоглася скоординувати оргроботу так, що учасники з’їзду почувалися тут комфортно, а програма була практично повністю реалізована.

Отже, нові зміни в статутних документах, що означають новий пошук і подальший рух до критичного праворозуміння членами юридичних клінік.

Олесь КУРІННИЙ,
оглядач,
спеціально для ЮВУ

Джерело: Юридичний вісник України

Події

Залишився тиждень до ІІІ Lviv Criminal Law Forum. ААУ запрошує до онлайн-участі.

Опубліковано

on

Восени 2020 року центром для обговорення актуальних проблем кримінального законодавства, практичних дискусій, обміном правових позицій та успішних кейсів адвокатської практики, – стане Львів.

Дата: 30  жовтня 2020 року (п’ятниця).
Місце: Premier Hotel Dnister (м. Львів, вул. Матейка, 6)  або онлайн
Час: 09:00 – 17:00.

Спікери: ТОП-адвокати та досвідчені юристи, судді різних інстанцій, представники слідчих та правоохоронних органів, науковці та інші.

Lviv Criminal Law Forum – це платформа для висвітлення та обговорення тенденцій судової практики, обмін думками щодо стратегії та тактики захисту в кримінальних провадженнях, особливостях співпраці зі слідчими органами, в тому числі новоутвореними та міжнародними, а також можливість поспілкуватись з колегами.

Під час 3-х Сесій заходу ми поговоримо про таке:

Безперервні реформи: плюси, мінуси, підводні камені. (Діяльність Конституційного Суду України як один із визначальних  векторів розвитку кримінального права та процесу. Обговорення практики та майбутніх конституційних проваджень/  Розширення повноважень Служби Безпеки України відповідно до нового законопроекту. Прогнози для адвокатів/  Чергова реформа прокуратури – знищення чи вдала реформа. Наслідки для кримінальних проваджень/  Проект Кримінального Кодексу України – кардинальна перебудова чи «косметичний ремонт).

Досудове розслідування. Проблемні аспекти та корисні поради. (Використання різних видів судочинства як спосіб отримання доказів в кримінальному провадженні /Нові тенденції в призначенні перевірок в рамках кримінальних проваджень. Дії адвокатів/ Ініціювання слідчих дій стороною захисту/Судова практика діяльності слідчих суддів  ВАКС).

Судовий розгляд.  Стратегія захисту. (Угоди в рамках кримінального провадження. Непередбачуваність судової практики/ Результати негласних слідчих дій. Підстави визнання недопустимим доказами. Судова  практика/ Виключення запису про розшук особи, покрокові дії/ Помилки сторони захисту в процесі – погляд зі сторони судді).

Осінній форум у Львові — це можливість дізнатися про останні зміни та тенденції практики, подискутувати про актуальне, «поглянути очима опонента» на кримінальний процес, відкрити для себе нові прийоми та засоби захисту клієнта, зустрітися з колегами та познайомитися з однодумцями.

Генеральний партнер – АО «Arzinger»
Експертний партнер EQUITY Law Firm
Професійний партнер –  ЮФ «Gracers»
Партнери – Amber Law Company, AS Legal, АО «Лещенко, Дорошенко і партнери», АО «Яровий і партнери»

Програма та реєстрація за посиланням 

Маєте запитання?
Звертайтеся:
+ 38 067 239 86 90
forum@uaa.org.ua

Читати далі

Події

Завершується реєстрація на BUSINESS PROTECTION 2020 – A2B FORUM

Опубліковано

on

Завершується реєстрація на Форум ААУ та Law & Business Studio, присвячений головним питанням захисту бізнесу.

Дата: 23 жовтня 2020 р.
Час: 09:00-17:00
Місце: онлайн

Початок року був часом планування та аналізом минулорічних перемог і поразок. Планувалось підвищення податків та зборів, нові банківські рахунки, низки перевірок, Incoterms 2020 тощо.

Але, у світі карантинних обмежень по всій території України гостро постало питання захисту бізнесу. Саме про них ми і поговоримо на BUSINESS PROTECTION 2020 – A2B FORUM.

Серед головних тем заходу:

 • Захист бізнесу, як засіб залучення інвестицій;
 • Антирейдерська політика держави;
 • Останні тенденції рейдерства;
 • Організація системи фінансової безпеки;
 • Внутрішній юридичний аудит;
 • Ризики оптимізації оподаткування;
 • Відшкодування збитків, заподіяних недобросовісним менеджером;
 • Комплаєнс, фінансовий моніторинг;
 • Перевірки та переслідування з боку правоохоронних органів;
 • Податкові перевірки;
 • Загрози банкрутства;
 • Порушення тендерних процедур;
 • Захист інтелектуальної власності та торгових марок;
 • Превентивні заходи загроз від АМКУ;
 • Захист нерухомості;
 • Банківські обмеження.

У зв’язку з обмеженням кількості учасників, прийняти участь  у заході можна лише онлайн.

Реєстрація – тут

Партнери: Amber Law Company, АО “ARTIUS”, BMF Legal Croup, ЮФ «GRACERS», АО «Лещенко, Дорошенко і партнери»,  ЛІГА:ЗАКОН; Pavlenko Legal Group, АО “Право Гарант”,  АО “Sayenko Kharenko”, Teffi Law Firm, АО “Вдовичен та партнери”, VB PARTNERS.

З питань звертайтесь, будь ласка: +380673275332

Читати далі

Події

Задля забезпечення безпеки органів правосуддя

Опубліковано

on

У територіальних управліннях Служби судової охорони тривають тактико-спеціальні заняття та навчання, спрямовані на підвищення фахового рівня підготовки судових охоронців до виконання завдань з охорони й забезпечення безпеки органів та установ судової влади.

Так, на базі Збаразького районного суду Тернопільської області відбулися масштабні тактико-спеціальні навчання за участю співробітників Служби судової охорони, територіальних підрозділів Головного управління Нацполіції України, управління Державної служби з надзвичайних ситуацій та управління Служби безпеки України в області. Головна мета проведення навчання полягала в набутті його учасниками практичного досвіду спільного виконання оперативно-службових завдань відповідно до спеціалізації в умовах ускладнення оперативної обстановки, підтримання тісної взаємодії між територіальними підрозділами силових структур області, вдосконалення тактичного та спеціального вишколу. Акцент було зроблено на підвищенні рівня злагодженості та взаємодії структурних підрозділів Територіального управління Служби судової охорони в Тернопільській області в період підготовки співробітників резерву другої черги для виконання завдань із забезпечення охорони та безпеки органів системи правосуддя, своєчасного й ефективного реагування на виникнення нештатних ситуацій.

За підсумками тактико-спеціального навчання начальник Територіального управління Служби судової охорони у Тернопільській області полковник Служби судової охорони Едуард Кольцов відзначив злагоджену роботу задіяних підрозділів, фаховість та ефективність виконання поставлених навчальних завдань.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Facebook

TWITTER

Календар юриста

В тренді

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2020
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.

Telegram