Забезпечення єдності судової практики | LexInform: Правові та юридичні новини, юридична практика, коментарі
Connect with us

Події

Забезпечення єдності судової практики

Дата публікації:

У Херсонському апеляційному суді відбувся семінар для суддів першої та апеляційної інстанцій щодо забезпечення єдності судової практики.

Під час семінару було обговорено проблемні питання застосування кримінального та кримінального процесуального законодавства з наведенням останніх правових висновків об’єднаної палати Касаційного кримінального суду та практики Європейського суду з прав людини.

LEX.ЮРИСТ

Сучасна онлайн-платформа для юриста.
Оновлення щоденно.

ДОКЛАДНІШЕ

«Єдність судової практики, яка досягається не лише врахуванням судами першої та апеляційної інстанцій висновків щодо застосування відповідних норм права, викладених у постановах Верховного Суду, але і єдиним розумінням та баченням загальних підходів до застосування матеріального та процесуального права», — зазначила заступниця голови Касаційного кримінального суду у складі Верховного суду (далі — ККС ВС) Валентина Щепоткіна.

Спільне обговорення проблемних питань застосування норм матеріального і процесуального права, останніх законодавчих новел та обмін досвідом сприяють забезпеченню єдності й сталості судової практики, підвищенню рівня якості та ефективності здійснення правосуддя. Продовжуючи цю гарну традицію зустрічей на базі Херсонського апеляційного суду нещодавно в рамках надання методичної допомоги суддям першої та апеляційної інстанцій відбувся семінар на тему «Окремі питання здійснення Верховним Судом повноважень щодо забезпечення єдності судової практики: матеріально-правовий та процесуальний аспекти».

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

Модерувала навчальний захід, який проводився за участю голови Херсонського апеляційного суду Олександра Коровайка, голови Миколаївського апеляційного суду Миколи Міняйла, суддів місцевих та апеляційних судів Херсонської та Миколаївської областей, уже згадана Валентина Щепоткіна. Спілкування відбулося з дотриманням усіх вимог, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».

Відкриваючи семінар, очільник Олександр Коровайко, привітавши колег та побажавши всім плідної роботи, звернув увагу на те, що в світлі динамічного оновлення кримінального та кримінального процесуального законодавства необхідним є систематичне вдосконалення та поглиблення знань, отримання нового досвіду в сфері практичного застосування норм права, спільне обговорення спірних питань правозастосування, а тому завжди особливо цінною для суддів місцевих та апеляційних судів є нагода безпосереднього спілкування із суддями касаційних судів. Під час навчання було обговорено останні правові позиції об’єднаної палати Касаційного кримінального суду, питання здійснення слідчими суддями судового контролю за досудовим розслідуванням, зокрема, застосування кримінального процесуального законодавства під час розгляду клопотань про проведення обшуку, тимчасового доступу до речей і документів, оскарження невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, а також акцентовано увагу на особливостях розгляду заяв про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами та інших питаннях із наведенням судової практики, звернення до практики Європейського суду з прав людини.

Так, одним із актуальних стало питання щодо процедури визначення прокурора, групи прокурорів чи слідчої групи в конкретному кримінальному провадженні. З цього приводу об’єднана палата Касаційного кримінального суду дійшла висновку, що постанова про призначення прокурора чи групи прокурорів у кримінальному провадженні має відповідати передбаченим кримінальним процесуальним законом вимогам до процесуального рішення у формі постанови, в тому числі бути підписаною службовою особою, яка її прийняла. Відсутність зазначеної постанови в матеріалах досудового розслідування або її непідписання керівником відповідного органу прокуратури має наслідком недопустимість доказів, зібраних під час досудового розслідування, як таких, що зібрані під наглядом і процесуальним керівництвом прокурора (прокурорів), який не мав на те законних повноважень (постанова об’єднаної палати ККС ВС від 22.02.2021 р. у справі № 754/7061/15).

У ході семінару йшлося й про те, чи може підозрюваний, обвинувачений, засуджений відмовитися від апеляційної, касаційної скарги захисника. З цього приводу Валентина Щепоткіна звернула увагу на той факт, що згідно зі статтями 403,432 КПК особа, яка подала апеляційну/касаційну скаргу, має право відмовитися від неї до закінчення апеляційного/касаційного розгляду. Це питання було предметом розгляду об’єднаної палати ККС ВС, яка дійшла висновку, що право відмови від апеляційної/ касаційної скарги захисника, поданої в інтересах підозрюваного, обвинуваченого чи засудженого. належить виключно тій особі, яка її подала, тобто захиснику. Підозрюваний, обвинувачений, засуджений не мають права відмовитися від апеляційної чи касаційної скарги захисника. В разі незгоди підозрюваного, обвинуваченого чи засудженого з апеляційною/касаційною скаргою захисника (обґрунтуванням, мотивами, вимогами скарги тощо) вони мають право заявити про це до або під час судового засідання й суд має право врахувати їх позицію під час вирішення скарги (справа № 481/1754/18, постанова від 22.02.2021 р.).

В подальшому розглядалися питання щодо застосування закону про кримінальну відповідальність. Інші питання від учасників семінару стосувалися особливостей застосування норм кримінального законодавства щодо перебігу строків давності, окремі випадки призначення покарання за сукупністю вироків та за сукупністю кримінальних правопорушень, а також застосування нещодавно запровадженої ст. 255-1 КК України, яка передбачає кримінальну відповідальність за встановлення або поширення злочинного впливу. Окрім того було обговорено одне зі спірних питань щодо обчислення перебігу диференційованих строків давності та застосування інституту звільнення від кримінальної відповідальності у зв’язку із закінченням строків давності, зокрема, учасники навчання звернули увагу на висновки об’єднаної палати Касаційного кримінального суду щодо питання про застосування ч. 2 ст. 49 КК України, викладені в постанові від 05.04.2021 р. у справі № 328/1109/19.

Після завершення семінару багато учасників продовжили спілкування з Валентиною Щепоткіною, судді зокрема подякували за можливість отримати нові знання та перейняти цінний досвід суддів вищих інстанцій у складних питаннях правозастосування. У відповідь представниця ККС ВС подякувала колегам за участь у заході та старанність у виконанні своїх професійних обов’язків, зазначивши, що лише спільними зусиллями суддів усіх інстанцій, завдяки обміну професійним досвідом забезпечуватиметься єдність судової практики, яка досягається не лише врахуванням судами першої та апеляційної інстанцій висновків щодо застосування відповідних норм права, викладених в постановах Верховного Суду, але і єдиним розумінням та баченням загальних підходів до застосування матеріального та процесуального права, шляхів вирішення спірних питань, які постають перед суддями під час здійснення судочинства.

Підготував Ілля МОРОЗ,
спеціально для ЮВУ

Джерело: Юридичний вісник України

Події

Асоціація адвокатів України розпочала прийом документів кандидатів на посади Президента, Віцепрезидента та членів Правління ААУ

Опубліковано

on

От

Асоціація адвокатів України оголошує про початок висунення кандидатур на посади Президента, Віцепрезидента і членів Правління, та запрошує талановитих і амбітних адвокатів долучитися до нашої команди.

Ми шукаємо активних, ініціативних, наполегливих, впевнених в собі адвокатів, з чіткою громадською позицією, які мають бажання реалізувати себе не тільки в адвокатській діяльності, але й в громадській, задля розвитку адвокатури України.

LEX.ЮРИСТ

Сучасна онлайн-платформа для юриста.
Оновлення щоденно.

ДОКЛАДНІШЕ

ААУ – це організація, яка відкриває нові можливості та об’єднує навколо себе активних і цілеспрямованих адвокатів.

Якщо у вас є пропозиції стосовно розвитку ААУ, ідеї щодо нових проєктів, заходів, організації тощо, будемо раді бачити вас у нашій команді.

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

Що необхідно, щоб увійти до активу ААУ?

  1. Бути дійсним членом ААУ та не мати заборгованості (для кандидатів на посаду Президента ААУ та Віцепрезидента ААУ термін членства 5 та 3 років відповідно).
  2. Відправити необхідну інформацію до 5 вересня 2021 р. (включно) на e-mail: butok@uaa.org.ua заяву, мотиваційний лист, автобіографію, фото та план роботи.

Вибори до керівних органів ААУ відбудуться 05 листопада 2021 р., у м. Київ, на черговому З’їзді ААУ.

За додатковою інформацією звертайтеся до виконавчої директорки ААУ Буток Тетяни за телефоном: (067) 501 56 10, e-mail: butok@uaa.org.ua

Детальна інформація на сайті

Приєднуйтеся до наших соцмереж, щоб не пропустити головні новини та події

Читати далі

Події

Роль помічника судді в забезпеченні ефективного правосуддя

Опубліковано

on

От

27 липня Національна школа суддів України провела онлайн–засідання групи розробників тренінгу «Роль помічника судді в забезпеченні професійної діяльності суддів».

Читайте також: Спори про призначення на посаду та звільнення помічника судді, ініційовані до 30.04.2016 та після 15.12.2017, мають розглядатися в адміністративних судах

LEX.ЮРИСТ

Сучасна онлайн-платформа для юриста.
Оновлення щоденно.

ДОКЛАДНІШЕ

Відкрили онлайн–засідання керівниці відділів Наталія Тимощук та Олена Мілієнко, які відмітили потребу в розробленні тренінгу для помічників суддів і повідомили порядок денний засідання. У свою чергу суддя Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Сергій Уханенко окреслив провідну роль помічника судді в забезпеченні ефективного відправлення правосуддя суддею, а керівниця апарату Волинського апеляційного суду Оксана Підгайна поінформувала про посадові обов’язки та правовий статус помічників суддів. Натомість суддя Авдіївського суду Олена Панченко зосередила увагу на етичних аспектах діяльності помічників суддів. Далі голова Бахмацького районного суду Павло Пархоменко підкреслив актуальність внутрішньої та зовнішньої комунікації, а також звернув увагу на важливість взаємодії помічників суддів із суддями та працівниками апаратів судів як на невід’ємний елемент побудови позитивного іміджу судді та судової влади.

Читайте також: Осіб зі стажем судді чи помічника звільнять від проходження стажування у адвоката

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

В обговоренні та плануванні наступних етапів розроблення тренінгу взяли активну участь працівниці тестологічного центру Галина Прокопанич та Катерина Слюсарева. Було внесено корективи щодо структури тренінгу, форми і змісту практичних завдань, визначено строки доопрацювання матеріалів і дату проведення наступного засідання.

Читайте також: Помічники суддів не зобов’язані подавати декларації

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

Події

Судді обговорили питання єдності судової практики в кримінальній юрисдикції

Опубліковано

on

От

Відбулася робоча нарада керівництва Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду з головами, заступниками голів та секретарями судових палат з розгляду кримінальних справ апеляційних судів.

Відкриваючи нараду голова ККС ВС Станіслав Кравченко наголосив на важливості проведення таких зустрічей та обговоренні питань, що стосуються судової практики, задля забезпечення її єдності. Він нагадав про механізми забезпечення єдності судової практики — розгляд кримінальних проваджень палатою та об’єднаною палатою.

LEX.ЮРИСТ

Сучасна онлайн-платформа для юриста.
Оновлення щоденно.

ДОКЛАДНІШЕ

Читайте також: Кримінальному кодексу України — 20 років

Утім не у всіх питаннях ККС ВС має можливість забезпечити єдність судової практики, адже деякі судові рішення не підлягають касаційному перегляду. Зокрема, оскарження ухвал слідчих суддів здійснюється лише в апеляційному порядку. «У цьому випадку судову практику формують апеляційні суди, і важливо, щоб така практика була однаковою», — зазначив Станіслав Кравченко.

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

У свою чергу, заступниця голови ККС ВС, секретар Другої судової палати ККС ВС Валентина Щепоткіна висвітлила судову практику ККС ВС, сформовану в постановах об’єднаної палати, які були ухвалені в першому півріччі 2021 року. Як прозвучало, в першому півріччі цього року на розгляді ОП ККС ВС перебувало 19 кримінальних проваджень, 14 із яких розглянуто по суті з формуванням відповідних висновків. П’ять кримінальних проваджень було повернуто, оскільки ОП не знайшла підстав для їх розгляду.

За словами Валентини Щепоткіної, в 7 із 14 ухвалених ОП ККС ВС постанов сформовані висновки щодо застосування норм процесуального права, а в інших 7 — норм матеріального права. Також вона розповіла про практику розгляду кримінальних проваджень за новоявленими обставинами. Зокрема, доповідачка звернула увагу на постанову ОП ККС ВС від 3 лютого 2020 року у справі № 522/14170/17 (провадження № 51-1836кмо19), в якій сформульовано висновок про те, що положення ч. 1 ст. 459 КПК України слід розуміти як такі, що передбачають можливість перегляду за нововиявленими обставинами судових рішень, що набрали законної сили та якими завершено розгляд кримінального провадження по суті в суді відповідної інстанції. Перегляд за нововиявленими обставинами ухвал слідчого судді, а також рішень суду апеляційної інстанції щодо таких ухвал кримінальним процесуальним законодавством не передбачений. Положення ч. 2 ст. 464 КПК України про те, що «суддя … вирішує питання про відкриття кримінального провадження за нововиявленими або виключними обставинами», надають йому повноваження перевірити наявність підстав для відкриття провадження за нововиявленими обставинами та ухвалити рішення про відкриття такого провадження або відмову у його відкритті.

А секретар Третьої судової палати ККС ВС Герман Анісімов акцентував увагу на основних аспектах судової практики, сформованої судами України щодо розгляду кримінальних проступків. Інститут кримінальних проступків працює тільки рік (із 1 липня 2020 року), тому в суддів виникає багато запитань щодо застосування його на практиці. Він розповів, зокрема, про те, хто має складати обвинувальний акт щодо вчинення кримінального проступку; чи може дізнавач звертатися до слідчого судді з клопотанням про арешт майна у кримінальних провадженнях щодо кримінальних проступків; чи можна об’єднувати матеріали щодо кримінального проступку в будь-якому провадженні (загальному чи спрощеному) з матеріалами щодо злочину (ч. 1 ст. 334 КПК України); чи вправі суд, розглядаючи кримінальне провадження щодо кримінального проступку в спрощеному провадженні, надати іншу кваліфікацію діям обвинуваченого в разі незгоди з правовою кваліфікацією дій, наданою органом досудового розслідування; в яких випадках здійснюється касаційний перегляд кримінальних проваджень щодо кримінальних проступків.

Крім того, учасники наради обговорили проблемні питання, що виникають у суддів місцевих та апеляційних судів під час розгляду кримінальних проваджень, в тому числі й тих, які стосуються повноважень слідчих суддів, застосування ст. 69 (призначення більш м’якого покарання, ніж передбачено законом) і ст. 75 (звільнення від відбування покарання з випробуванням) КК України. Йшлося також про кадрові негаразди судової системи, зокрема щодо неможливості в деяких апеляційних судах сформувати колегію для розгляду кримінального провадження та необхідності в зв’язку з цим вирішення питання про направлення кримінального провадження з одного апеляційного суду до іншого (у порядку ст. 34 КПК України).

У нараді також взяли участь секретар Першої судової палати Василь Огурецький, судді ККС ВС Вячеслав Наставний, Юрій Луганський та Віктор Остапук.

Підготував Ілля МОРОЗ,
спеціально для ЮВУ

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

В тренді

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2021
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.

Вже йдете? Перш ніж Ви підете ...

Запрошуємо до нашого каналу Telegram

Не варто пропускати жодної актуальної новини ;)
close-link