Connect with us

Події

Захист прав людини через суддівську освіту

Опубліковано

Дев’ятого й десятого грудня у Верховному Суді в приміщенні Кловського палацу Києва пройшла ініційована Національною школою суддів України міжнародна регіональна конференція під назвою «Захист прав людини через суддівську освіту: кращі практики та вдосконалення стандартів».

 

Конференція проводилася за підтримки Ради Європи і якраз у рік відзначення 70-ої річниці цієї організації, при тому, що у фокусі уваги конференції були практична реалізація ідей та цінностей верховенства права, гарантій прав людини та основоположних свобод, обмін досвідом та кращими практиками суддівської освіти. Із вітальними промовами до присутніх звернулися ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук, голова Верховного Суду Валентина Данішевська, голова Вищої ради правосуддя Андрій Овсієнко, суддя Конституційного Суду України Віктор Городовенко та спеціальний радник Генерального секретаря Ради Європи по Україні Режі Брійя. В ролі спеціального гостя конференції була суддя-директор Національного суддівського інституту Канади, співзасновник Міжнародної організації суддівської освіти (IOJT) Адель Кент.

Вітаючи присутніх, ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук наголосив, що суддівська освіта відіграє значну, а в чомусь і унікальну, роль у забезпеченні неупередженого й справедливого правосуддя, заснованого на цінностях захисту прав людини і основоположних свобод, що є особливо актуальним для України, яка перебуває в процесі трансформації усіх сфер суспільної діяльності. Він також зазначив, що цей захід є нагодою для розробки та ухвалення відповідних рекомендацій, які могли б використовуватися національними школами Ради Європи в поточній діяльності, коли йдеться про стандарти суддівської освіти, практику в контексті реалізації Європейської конвенції з прав людини та основоположних свобод.

У свою чергу голова Верховного Суду Валентина Данішевська зазначила, що сьогодні рішення судів, з одного боку, мають бути консервативними, коли мова йде про беззаперечну необхідність захисту прав людей, з іншого боку — відповідати тим реформам, які Україна здійснює у своєму прагненні до асоціації з Європейським Союзом. Ці реформи мають бути своєчасно усвідомлені суддями для того, щоб практика співпадала зі змістом реформ і не перешкоджала їх здійсненню. Необхідно в цьому прагненні бути єдиними з усіма суддями, адже єдність судової практики — це основне завдання Верховного Суду. Практика Верховного Суду та ЄСПЛ має бути усвідомлена суддями через постійні заняття в Національній школі суддів України для того, щоб судді нижчих інстанцій, посилаючись на такі позиції, використовували їх доречно, а самі їх рішення були зрозумілими громадянам. Валентина Данішевська підкреслила, що сьогодні діяльність Національної школи суддів України осучаснилася, впроваджені нові методики навчання, зокрема інтерактивні, які високо цінують судді.

У свою чергу суддя Конституційного Суду України і представник України в Консультативній раді європейських суддів Віктор Городовенко зазначив, що ця міжнародна організація неодноразово наголошувала на тому, що суддівська освіта є вимогою суспільства до суддів, оскільки надає їм можливість бути незалежними та неупередженими, як визначено Європейською конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод. За його словами суддівська освіта — це відповідь на питання, чи повинен суддя притягуватися до дисциплінарної відповідальності, чи достатньо того, щоб він пройшов відповідні курси з підвищення кваліфікації.

Натомість спеціальний радник Генерального секретаря Ради Європи по Україні Режі Брійя зазначив, що довіра громадян до судової влади залежить від професіоналізму суддів, прокурорів, слідчих і адвокатів. Саме тому Рада Європи підтримує всеохоплюючий підхід до реформування правової освіти в Україні, розробляючи певні її стандарти, створюючи умови для використання інноваційних підходів до змісту та методології навчання.

Режі Брійя зазначив, що головне завдання Ради Європи — продовжувати співпрацю з владою України для втілення правового висновку Венеціанської комісії щодо Закону України від 16 жовтня 2019 року №193­IX «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування» для того, щоб наступні етапи реформи проходили у повній відповідності до Європейської конвенції про захист прав людини й основоположних свобод.

В інших доповідях учасників конференції наголошувалося на визначальному значенні суддівської освіти в імплементації Європейської конвенції з прав людини на національному рівні, а також на провідній ролі національних суддівських шкіл у сфері підготовки майбутніх суддів, використанні практики ЄСПЛ у періодичному навчанні суддів. Крім того, неодноразово підкреслювалася ключова роль судді у використанні Європейської соціальної хартії в національній судовій практиці.

Костянтин ЮРЧЕНКО, 
  ЮВУ

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →
Натисніть, щоб прокоментувати

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.