Connect with us

Судова практика

Адвокат не повинний надавати суду згоду батьків на укладення договору під час представництва особи, яка досягла 14 років

Опубліковано

16 червня 2021 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 369/13467/20 задовольнив касаційну скаргу представника неповнолітнього – адвоката, чию апеляційну скаргу було повернуто безпідставно.

Неповнолітній звернувся до суду із заявою про видачу обмежувального припису.

Ухвалою районного суду заяву залишено без розгляду з тих мотивів, що Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» чітко визначено коло осіб, які мають право на звернення до суду із заявою про видачу обмежувального припису стосовно кривдника у разі вчинення домашнього насильства стосовно дитини, а тому сама дитина не наділена правом особисто звертатися до суду із заявою про видачу обмежувального припису.

Читайте також: Ордер є самостійним документом, що підтверджує повноваження адвоката

Ухвалою апеляційного суду апеляційну скаргу представника неповнолітнього – адвоката на ухвалу суду першої інстанції залишено без руху, а невдовзі повернуто заявнику на підставі ст.ст. 185, 356, 357 ЦПК України з обґрунтуванням, що без усунення недоліків апеляційної скарги – надання договору про правову допомогу – суд апеляційної інстанції позбавлений можливості вирішити питання про відкриття апеляційного провадження.

У касаційній скарзі адвокат зазначав, що ордер, який видано відповідно до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», є самостійним документом, що підтверджує повноваження адвоката, надання разом з ордером договору про правничу допомогу, його копії або витягу не потрібне.

Читайте також: Повноваження адвоката як представника сторони можуть бути підтверджені оригіналом ордера чи його копією

Верховний Суд вказав, що за приписами ст. 26 Закону України «Про адвокатуру» адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги. Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.

Ордер – письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об`єднанням та повинен містити підпис адвоката.

Згідно з п. 14 Положення про ордер на надання правової допомоги та порядок ведення реєстру ордерів, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 17 грудня 2012 р. № 36, ордер встановленої цим Положенням форми є належним та достатнім підтвердженням правомочності адвоката на вчинення дій в інтересах клієнта.

Читайте також: Копії документів також підтверджують повноваження адвоката

Не відповідає правильному застосуванню норм процесуального права висновок апеляційного суду про обов`язковість надання для підтвердження повноважень адвоката як представника одночасно з ордером договору про надання правової допомоги, оскільки ордер, який видано відповідно до Закону України «Про адвокатуру», є самостійним документом, що підтверджує повноваження адвоката.

Такого висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах дійшла Велика Палата Верховного Суду у постанові від 1 липня 2020 р. у справі № 320/5420/18.

Також Велика Палата Верховного Суду у постанові від 5 грудня 2018 р. у справі № 9901/736/18, звернула увагу на те, що виходячи зі змісту ч.ч. 1, 3 ст. 26 Закону України «Про адвокатуру» ордер може бути оформлений адвокатом (адвокатським бюро, адвокатським об`єднанням) лише на підставі вже укладеного договору. Крім того, адвокат несе кримінальну відповідальність за завідомо неправдиве повідомлення суду про повноваження представляти іншу особу в суді, а так само умисне невнесення адвокатом до ордера відомостей щодо обмежень повноважень, установлених договором про надання правничої допомоги (ст. 400-1 КК України).

У випадку представництва у суді малолітньої особи адвокат повинен надати суду докази наявності згоди її батьків на укладення договору про надання правничої допомоги. Під час представництва особи, яка досягла 14-ти років, адвокат надає суду документи, що підтверджують повноваження на представництво (ордер, довіреність), без необхідності подання згоди батьків на укладення договору з таким адвокатом. При цьому суд не може вимагати пред`явлення договору про надання правової допомоги для підтвердження повноважень на представництво особи, яка досягла 14-ти років.

Отже, Верховний Суд скасував ухвалу апеляційного суду та передав справу на розгляд до суду апеляційної інстанції.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.