Судова практика
Бездіяльність посадових осіб Національної поліції щодо непереведення підозрюваного з ізолятора тимчасового тримання до слідчого ізолятора на стадії досудового розслідування оскаржується в порядку кримінального, а не адміністративного судочинства
4 грудня 2019 р. Велика Палата Верховного Суду розглянула касаційну скаргу у справі № 280/85/19 за позовом підозрюваного до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області в особі Ізолятора тимчасового тримання № 1 про визнання протиправною бездіяльності.
У січні 2019 р. підозрюваний звернувся до адміністративного суду із позовом про визнання протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у не переведенні підозрюваного у встановлений законом строк із ІТТ № 1 ГУ НП в Запорізькій області до Державної установи «Запорізький слідчий ізолятор», що мало наслідком застосування до позивача недозволених методів ведення досудового розслідування.
Зва матеріалами справи, позивача було затримано 14 вересня 2018 р. за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого п. 12 ч. 2 ст. 115 КК України, в порядку ст. 208 КПК України. Того ж дня позивача було доставлено до ІТТ № 1 ГУ НП в Запорізькій області. Ухвалою слідчого судді до підозрюваного застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком до 12 листопада 2018 р. включно, який обчислювався з 14 вересня 2018 р., без визначення розміру застави.
Апеляційним судом ухвалу слідчого судді суду першої інстанції про обрання запобіжного заходу щодо підозрюваного змінена: абзац третій доповнено словами «в межах строків досудового розслідування».
Ухвалою Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя продовжено підозрюваному строк дії запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою на 60 діб – до 26 листопада 2018 р. включно.
До 9 жовтня 2018 р. підозрюваний утримувався в місці із спеціальним режимом тримання (ІТТ № 1 ГУ НП в Запорізькій області) і лише 9 жовтня 2018 р. був переведений до Державної установи «Запорізький слідчий ізолятор». Таким чином, на думку позивача, він утримувався в місці із спеціальним режимом тримання протягом 25 діб і був переведений до установи пенітенціарної служби з порушенням строків встановлених законом. Позивач вважав таку бездіяльність відповідача щодо непереведення його у строк, передбачений законом, протиправною.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду, залишеною без змін постановою апеляційного адміністративного, відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України, оскільки справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства та роз`яснено заявнику його право на звернення з позовом до місцевого суду в порядку кримінального судочинства.
Адвокат підозрюваного звернулася до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду з касаційною скаргою, яку обґрунтував тим, що Національна поліція входить до системи центральних органів виконавчої влади, і таким чином, посадові особи Національної поліції (в тому числі посадові особи ізолятора тимчасового тримання) є суб`єктами владних повноважень і виконують управлінські функції шляхом прийняття відповідних рішень. Тому спори з приводу законності дій чи бездіяльності посадових осіб Національної поліції в особі ізолятора тимчасового тримання щодо переведення підозрюваних до слідчого ізолятора є публічно-правовими, оскільки виникають за участю суб`єкта владних повноважень під час реалізації наданих йому законодавством владних управлінських функцій стосовно забезпечення законності, правопорядку, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян.
Велика Палата Верховного Суду прийняла постанову, в якій зазначила, що ч. 1 ст. 306 КПК визначено, що скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора розглядаються слідчим суддею місцевого суду згідно з правилами судового розгляду, передбаченими ст.ст. 318-380 КПК, з урахуванням положень глави 26 КПК.
Предметом спору у цій справі є вимога позивача про визнання протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у не переведенні підозрюваного у встановлений законом строк із ІТТ № 1 ГУ НП в Запорізькій області до Державної установи «Запорізький слідчий ізолятор», що мало наслідком застосування до нього недозволених методів ведення досудового розслідування.
Оскільки оскаржувані дії вчинялися у межах проведення досудового розслідування та врегульовані нормами КПК, то й оскарження процесуальних актів, дій органів досудового розслідування здійснюється в порядку кримінального судочинства.
Підготував Леонід Лазебний