Connect with us

Судова практика

Позов про відшкодування збитків, завданих товариству внаслідок неповернення належного йому на праві власності автомобіля колишнім директором, підлягає розгляду за правилами господарського судочинства

Опубліковано

11 грудня 2019 р. Велика Палата Верховного суду розглянула касаційну скаргу у справі № 638/15118/16-ц за позовом ТОВ «Славія» до попереднього генерального директора ТОВ про відшкодування збитків.

У вересні 2016 р. ТОВ «Славія» звернулося до суду із вказаним позовом, у якому просило стягнути з попереднього генерального директора товариства на користь ТОВ 373 191,86 грн на відшкодування завданих збитків, оскільки ТОВ є власником автомобіля, яким користувався його попередній генеральний директор під час перебування на посаді, і якого під час приймання-передачі справ наступному генеральному директору, у наявності не було. Станом на 1 січня 2013 р. вартість автомобіля становила 113 290,00 грн, що еквівалентно 14 173,65 долара США, а станом на 15 вересня 2016 р. – 373 191,86 грн. Позивач просив стягнути з відповідача вартість автомобіля на відшкодування збитків, завданих його неповерненням.

Рішенням Дзержинського районного суду м. Харкова позов задоволено, постановою Харківського апеляційного суду апеляційну скаргу попереднього генерального директора товариства ТОВ «Славія» задоволено частково – рішення суду першої інстанції змінено: стягнуто з попереднього генерального директора ТОВ матеріальні збитки у розмірі 113 290,00 грн. Апеляційний суд погодився, що шкода, завдана майну ТОВ «Славія», має бути відшкодована у повному обсязі особою, яка її завдала, однак не погодився з визначеним судом першої інстанції розміром збитків, вважаючи, що балансова вартість автомобіля становить 113 290,00 грн, а тому саме такий розмір шкоди підлягає стягненню.

Відповідач подав касаційну скаргу, яку мотивував тим, що суди попередніх інстанцій не надали належної оцінки наявним у справі доказам, не врахували, що справа мала розглядатися в порядку господарського судочинства, оскільки позов пред`явлено до нього, як до посадової особи товариства, повноваження якої припинено.

Велика Палата Верховного Суду зазначила, що відповідно до п. 4-1 ч. 1 ст. 12 ГПК України господарським судам підвідомчі справи у спорах між господарським товариством та його посадовою особою (у тому числі посадовою особою, повноваження якої припинені) про відшкодування збитків, завданих такою посадовою особою господарському товариству її діями (бездіяльністю).

Зі змісту позовної заяви вбачається, що позивачу завдано збитків унаслідок неповернення належного йому на праві власності автомобіля, яким користувався відповідач під час перебування на посаді генерального директора товариства. Таким чином, правовідносини, які виникли між ТОВ «Славія» та попереднім генеральним директором цього товариства щодо відшкодування збитків, завданих неповерненням автомобіля, стосуються дій або бездіяльності відповідача під час здійснення своїх повноважень як посадової особи.

Вказані правовідносини за своєю суттю є господарськими, хоч і виявлені після звільнення генерального директора товариства ТОВ «Славія» з посади, а отже спір підлягає розгляду в порядку господарського судочинства. Суди першої та апеляційної інстанцій порушили суб`єктну юрисдикцію спору та помилково розглянули справу в порядку цивільного судочинства.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.