Connect with us

Судова практика

Для зарахування до спеціального педагогічного стажу не важливо чи за основним місцем роботи він здобутий

Опубліковано

Велика Палата Верховного Суду відступила від висновку Верховного Суду України про зарахування роботи на посаді викладача музичної школи (позашкільного закладу освіти) до спеціального педагогічного стажу, який дає право на призначення пенсії за вислугу років. 

30 січня 2019 р. Велика Палата Верховного Суду розглянула касаційну скаргу у справі № 876/5312/17 (провадження № 11-860апп18) за позовом викладача до Дрогобицького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання неправомірною відмови у призначенні позивачці пенсії за вислугу років; зобов’язання відповідача зарахувати викладачу до стажу роботи, який дає право на призначення пенсії за вислугу років, період роботи викладачем по класу фортепіано за сумісництвом у Дрогобицькій дитячій музичній школі № 2, викладачем по класу фортепіано і концертмейстером у Дрогобицькій дитячій музичній школі № 2; зобов’язання призначити викладачу пенсію за вислугу років відповідно до п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області постановою, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду, задовольнив позов.

Не погодившись із такими рішеннями судів, Дрогобицьке об’єднане УПФУ подало касаційну скаргу, в якій посилалося, зокрема, на те, що спірний період роботи позивача у Дрогобицькій дитячій музичній школі № 2, яка відноситься до позашкільних навчальних закладів, не дає права на призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. «е» ст. 55 Закону № 1788-XII, оскільки посада викладача в позашкільних навчальних закладах освіти не передбачена Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 р. № 909.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду  передав цю справу на розгляд Великої Палати, оскільки вважав за необхідне відступити від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного в раніше ухваленому рішенні Верховного Суду України.

За результатами розгляду Велика Палата зазначила, що викладачі позашкільних навчальних закладів, які входять до структури освіти України, мають право отримання пенсії за вислугу років. Оскільки викладач музичної школи є педагогічним працівником позашкільного навчального закладу, тобто працівником освіти, стаж роботи викладачем та концертмейстером у дитячій музичній школі має зараховуватись до пільгового стажу осіб у розумінні п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» при розгляді територіальними органами Пенсійного фонду України відповідних заяв про призначення пенсії навіть попри те, що зазначена посада прямо не передбачена Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою КМУ № 909.

За таких обставин, з метою дотримання завдань адміністративного судочинства та забезпечення конституційних гарантій осіб на пенсійне забезпечення, Велика Палата визнала за необхідне відступити від позиції Верховного Суду України, викладеної в постанові від 25 травня 2016 р. у справі № 419/794/15-а щодо відсутності у викладачів музичних шкіл, які належать до закладів позашкільної освіти, права на отримання пенсії за вислугу років на підставі п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Водночас Велика Палата звернула увагу, що сумісництвом є виконання працівником, крім основної, іншої регулярної оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому самому або іншому підприємстві, в установі, організації. Загальна тривалість роботи за сумісництвом протягом місяця не повинна перевищувати половини місячної норми робочого часу (п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 3 квітня 1993 р. № 245).

Тобто працівник може працювати за сумісництвом не більше, ніж на 0,5 ставки. Виходячи з аналізу зазначених вище норм зарахування роботи на посаді викладача (у тому числі й у позашкільному закладі освіти) до спеціального педагогічного стажу не ставиться в залежність від того, було це основним місцем роботи особи чи за сумісництвом, за умови, якщо викладацька робота за сумісництвом займає не менше ніж 180 годин на навчальний рік, а також якщо працівникам підприємств, установ, організацій, які крім основної роботи працювали за сумісництвом на посадах науково-педагогічних або педагогічних працівників з обсягом роботи не менше ніж на 0,25 посадового окладу (ставки заробітної плати).

Суд першої інстанції, з висновком якого погодився й апеляційний суд, не досліджував питання, чи займала викладацька робота позивачки за сумісництвом не менше ніж 180 годин на навчальний рік, а також з обсягом роботи не менше ніж на 0,25 посадового окладу (ставки заробітної плати). У матеріалах справи відсутні будь-які документи, які підтверджують достатній для зарахування у спеціальний педагогічний стаж обсяг роботи за сумісництвом.

Разом з цим, незначний проміжок часу роботи викладача за сумісництвом (менше року) не впливає на наявність у неї права на пенсію за вислугою років як педагогічного працівника позашкільного навчального закладу, оскільки загальний її педагогічний стаж роботи перевищує 25 років, а саме становить 33 роки.

Таким чином, з метою повного і всебічного захисту прав та інтересів викладача та ураховуючи наявність у неї необхідного педагогічного стажу роботи для призначення пенсії за вислугою років навіть без зарахування її роботи за сумісництвом, Велика Палата залишила без змін рішення судів першої та апеляційної інстанцій.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.