Connect with us

Судова практика

Довіреність, видана як електронний документ, не вимагає будь-якого засвідчення і є належним документом, що підтверджує повноваження представника у суді

21 червня 2023 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 619/1908/23 задовольнив касаційну скаргу заявника, який вказував на помилковість висновку суду про те, що він не підтвердив повноваження.

Особа звернувся з заявою, яка була підписана представником, про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України.

Ухвалою районного суду заяву повернуто, оскільки її підписано та подано особою, яка не підтвердила повноважень на підписання та подання заяви від імені заявника.

Читайте також: Довіреності, посвідчені нотаріусами іноземних держав, приймаються на території України без їх реєстрації в Єдиному реєстрі

Ухвалою апеляційного суду апеляційну скаргу представника повернуто відповідно до вимог ст. 357 ЦПК України з тих мотивів, що апеляційна скарга підписана представником, разом з тим до неї надано довіреність, яка не зареєстрована у передбаченому законом порядку, не містить підпису довірителя. Водночас згідно з ч. 2 ст. 62 ЦПК України довіреність фізичної особи повинна бути посвідчена нотаріально або, у визначених законом випадках, іншою особою.

У касаційній скарзі заявник зазначав, що апеляційна скарга була подана і підписана представником, діючим на підставі довіреності, яка створена та посвідчена в системі Електронний суд, як того вимагають положення ст. 62 ЦПК України, у тому числі із правом підписання та подання процесуальних документів до судів першої, апеляційної та касаційної інстанцій.

Верховний Суд вказав, що заява про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана батьками або одним з них, їхніми представниками, членами сім’ї, опікуном, піклувальником, особою, яка утримує та виховує дитину, або іншими законними представниками дитини до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника (абз. 1 ч. 1 ст. 317 ЦПК України).

Читайте також: Надання правничої допомоги адвокатом, чия діяльність не зупинена і не припинена, без укладення договору в письмовій формі, а лише на підставі довіреності, не допускається

Представником у суді може бути адвокат або законний представник (ч. 1 ст. 60 ЦПК України).

У разі подання представником заяви по суті справи в електронній формі він може додати до неї довіреність або ордер в електронній формі, підписані електронним підписом відповідно до Положення про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положень, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) (ч. 7 ст. 62 ЦПК України).

Тлумачення вказаних норм свідчить, що процесуальним законом допускається подання апеляційної скарги представником (не адвокатом) в справі про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства (ст. 317 ЦПК України). Законодавець передбачив в межах процесуального представництва конструкцію «довіреності в електронній формі», яка видається відповідно до Положення про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положень, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).

Апеляційний суд не врахував, що до апеляційної скарги, поданої через Електронний суд, додано довіреність в електронній формі, тому зробив передчасний висновок про повернення апеляційної скарги.

Отже, Верховний Суд ухвалу апеляційного суду скасував і передав справу до апеляційного суду для вирішення питання про відкриття апеляційного провадження.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

З іншими правовими позиціями Верховного Суду, яких вже налічується понад 16 000, можна ознайомитися в аналітично-правовій системі LEX.

Continue Reading

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2023
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.