Connect with us

Судова практика

Факт відкриття спадкової справи нотаріусом за заявою, поданою з порушенням строку, не може свідчити про прийняття особою спадщини

Опубліковано

21 червня 2023 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 175/1404/19 задовольнив частково касаційну скаргу відповідачки, яка оскаржувала залучення правонаступника позивачки.

Особа звернулася до суду з позовом до про розподіл спадкового майна. Пізніше до суду надійшло клопотання про залучення до справи правонаступника позивачки у зв’язку з її смертю.

Суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, залучаючи до участі у справі спадкоємницю позивачки за заповітом, виходив із того, що після смерті позивачки була відкрита спадкова справа, де зареєстрована заява про прийняття спадщини спадкоємниці, що є підтвердженням набуття права на спадщину після смерті позивачки.

Читайте також: Перебування спадкоємців за межами країни не є поважною причиною пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини

Розглянувши касаційну скаргу відповідачки, Верховний Суд послався на постанову Великої Палати Верховного Суду від 30 червня 2020 р. у справі № 264/5957/17, де вказано, що «… суд будь-якої інстанції зобов’язаний залучити до участі у справі правонаступника сторони або третьої особи, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво прав та обов’язків відповідної особи, а правонаступник існує. Питання процесуальної правосуб’єктності сторони, третьої особи, їхніх правонаступників належить до тих, які суд має вирішити під час розгляду справи незалежно від стадії судового процесу. Не є перешкодами для з’ясування підстав процесуального правонаступництва межі розгляду справи в суді відповідної інстанції, а також предмет доказування за відповідними позовними вимогами».

Суд першої інстанції, з висновками якого погодився й апеляційний суд, пославшись на п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану», дійшов висновку про те, що спадкоємницею не пропущено строк для прийняття спадщини. За таких обставин, з урахуванням заяви спадкоємниці, скерованої приватному нотаріусу, про прийняття нею спадщини за заповітом після смерті позивачки, суди зробили висновок про наявність підстав для залучення правонаступника.

Читайте також: Стресовий стан, ускладнення з отриманням свідоцтва про смерть і незначний пропуск строку для подання заяви про прийняття спадщини є підставами для визначення додаткового строку

Згідно з п. 3 постанови № 164 на час воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини.

Однак правила щодо строку на прийняття спадщини (початок перебігу, наслідки спливу) регулюються ЦК України, який є основним актом цивільного законодавства України.

Строк на прийняття спадщини по своїй сутності є присічним (ст. 1270, 1272 ЦК), оскільки його сплив призводить до того, що спадкоємець вважається таким, який не прийняв спадщину. Тобто сплив строку «присікає» право на прийняття спадщини. Проте в законі, вочевидь з урахуванням сутності права на прийняття спадщини як майнового, передбачена можливість: за згодою самих спадкоємців, що прийняли спадщину, подати заяву про прийняття спадщини (ч. 2 ст. 1272 ЦК України); звернутися з позовною вимогою та за наявності поважної причини суд визначає додатковий строк на прийняття спадщини (ч. 3 ст. 1272 ЦК України).

Читайте також: Поважною причиною пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини є реєстрація смерті спадкодавця як невідомої особи

Законодавець як у ст. 1270 ЦК України, так і в інших нормах ЦК України, не передбачає допустимості існування такої конструкції як «зупинення перебігу строку на прийняття спадщини» та можливості в постанові Кабінету Міністрів України визначати інші правила щодо строку на прийняття спадщини.

Пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) суперечить ст. 1270, 1272 ЦК України, а тому не підлягає застосуванню.

Такі висновки містяться у у постанові Верховного Суду від 25 січня 2023 р. по справі № 676/47/21.

Залучаючи до участі у справі правонаступника позивачки, суди попередніх інстанцій не звернули уваги на те, що строк для прийняття спадщини відповідно до ст. 1270 ЦК України, який є присічним, закінчився 16 червня 2022 р. У свою чергу, спадкоємниця із заявою про прийняття спадщини звернулася 23 червня 2022 року, що свідчить про пропуск нею строку для прийняття спадщини.

Факт відкриття спадкової справи нотаріусом не може свідчити про прийняття спадкоємницею спадщини, оскільки повноваження щодо поновлення строку на прийняття спадщини надані виключно суду у відповідності до ч. 3 ст. 1272 ЦК України.

Отже, Верховний Суд на погодився з висновками судів попередніх інстанцій про те, що до спадкоємниці перейшли всі права та обов’язки позивачки, а тому ухвалу районного суду та постанову апеляційного суду скасував, справу передав на новий розгляд до суду першої інстанції для вирішення питання про залучення до участі у справі правонаступників.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

З іншими правовими позиціями Верховного Суду, яких вже налічується понад 16 000, можна ознайомитися в аналітично-правовій системі LEX.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.