Судова практика
Гонорар успіху не є оплатою послуг адвоката
Верховний Суд поставив крапку у тривалих суперечках про природу так званого гонорару успіху: додаткова винагорода адвокату за досягнення позитивного рішення у справі за своїм змістом і правовою природою не є ціною договору (платою за надані послуги) в розумінні статей 632, 903 ЦК України та статті 30 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
Адвокат звернувся з позовом до клієнтки, яка не доплатила за договором надання юридичних послуг 10 % відсотків від вартості майна, що було предметом судового спору, а саме – квартири в місті Києві. За те, що після ухвалення судом рішення на користь клієнтки, та відмовилась виплатити адвокатові суму згаданої додаткової винагороди, адвокат просив стягнути з неї борг у розмірі 10 % експертної вартості квартири, що складає 165 178,20 грн, 144 114,40 грн інфляційних втрат і 12 598,80 грн як три проценти річних у зв’язку з несвоєчасним виконанням грошового зобов’язання, 157 742,91 грн пені, 609,65 грн витрат на проїзд у судові засідання та 4 810 грн судових витрат.
Адвокат виграв
До суду першої інстанції клієнтка (замовниця юридичних послуг в інтересах своєї матері) звернулася з зустрічним позовом до адвоката з вимогою про визнання договору про надання юридичних послуг недійсним в частині виплати додаткової винагороди, посилалася на те, що адвокат ввів її в оману з приводу істотних умов договору, а саме – порядку визначення розміру та сплати вартості юридичних послуг і моменту настання позитивного результату.
Рішенням районного суду від 1 березня 2017 р. позов адвоката задоволено. У задоволенні зустрічних позовів клієнтки та її матері відмовлено.
Ухвалою апеляційного від 6 вересня 2017 р. рішення суду першої інстанції в частині стягнення із клієнтки пені змінено на підставі статті 551 ЦК України – зменшено її розмір до 10 000 грн. В решті – залишено без змін.
Клієнтка звернулася із касаційною скаргою, в якій просила скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, яким відмовити адвокату у задоволенні позову та визнати договір про надання юридичних послуг недійсним. Справу було передано на розгляд до Верховного Суду.
Адвокат програв
Верховний Суд дійшов висновку, що суди попередніх інстанцій правомірно відмовили заявниці у задоволенні зустрічного позову, оскільки обставини, на які вона посилалась в обґрунтування своїх вимог, не передбачені законом як підстави для визнання договору недійсним.
Також Верховний Суд зазначив, що об’єктом договору між сторонами є юридичні послуги, надані адвокатом, а пункт 4.4 договору, яким визначено додаткову винагороду 10 % за досягнення позитивного рішення у справі, не встановлює плату за надані адвокатом послуги , і, відповідно, не може бути включений до ціни договору.
Реалізуючи принцип свободи договору, сторони не вправі змінювати імперативну вимогу закону щодо предмета договору про надання юридичних послуг шляхом визначення в безпосередній чи завуальованій формі результат розгляду справи судом як складову предмета договору про надання юридичних послуг. Рішення суду є результатом вирішення спору. Вона приймається та підписується виключно суддями. Діяльність суду не може належати до сфери приватноправового регулювання, отже результат у вигляді рішення суду не може бути предметом договору між сторонами у договорі про надання адвокатом юридичних послуг.
Виходячи з цього, Верховний Суд рішення судів попередніх інстанцій скасував, у задоволенні позову адвоката про стягнення коштів відмовив, а пункт 4.4 договору про надання юридичних послуг, укладеного між клієнткою та адвокатом, визнав недійсним.
На цьому полеміку про гонорар успіху, визначений як процент від грошової оцінки правових наслідків для клієнта у разі позитивного вирішення спору судом, можна вважати вичерпаною.
Це рішення містить ще одне роз’яснення, хоч і побічно: правова (правнича) допомога адвоката є послугою за своєю цивільно-правовою природою, адже «…за змістом статей 632, 903 ЦК України ціна договору (плата за договором) – форма грошового визначення вартості наданих послуг. Оплата виконавцю послуги здійснюється за виконання ним договірного обов’язку з її надання».
Частина адвокатів уже давно розгледіла знак рівності між правовою (правничою) допомогою і юридичною послугою. Для тих, хто не розгледів, рішення ВС у справі 462/9002/14-ц ще раз підказує де його шукати.
Леонід Лазебний
You must be logged in to post a comment Login