Connect with us

Судова практика

Індексації за кредитним договором підлягає лише грошова одиниця України – гривня

Опубліковано

04.03.2018 Верховний Суд визнав, що офіційний індекс інфляції, який розраховується Державним комітетом статистики України, визначає рівень знецінення національної грошової одиниці України, тобто купівельної спроможності гривні, а не іноземної валюти. Отже, індексації внаслідок знецінення підлягає лише гривня, а іноземна валюта, індексації не підлягає.

14 лютого 2018 р. Верховний Суд своєю постановою у справі № 564/2199/15-ц залишив касаційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції та ухвалу апеляційного суду щодо стягнення заборгованості – без змін.

Свої вимоги позивач обґрунтовував тим, що відповідач неналежно виконував свої обов’язки за кредитним договором, а тому рішенням суду з нього було стягнуто заборгованість та звернуто стягнення на предмет іпотеки – житловий будинок. Проте рішення суду не було виконано.

Отже позивач просив стягнути з відповідача заборгованість за кредитним договором, а саме: заборгованість за відсотками та підвищеними відсотками за період з 7 червня 2012 р. по 21 серпня 2015 р., інфляційні збитки, 3% річних.

Рішенням районного суду позов задоволено частково. Стягнуто з Відповідача 3% річних за прострочення виконання грошового зобов’язання. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено. Ухвалою апеляційного суду рішення суду першої інстанції залишено без змін.

Касаційна скарга була вмотивована тим, що датою остаточного погашення всієї суми кредиту є 1 грудня 2027 р., а станом на день звернення із позовом до суду заборгованість за кредитним договором не була погашена, рішення суду не виконано, а чинне законодавство не пов’язує припинення зобов’язання з прийняттям судового рішення чи відкриттям виконавчого провадження з його примусового виконання.

Дослідивши матеріали справи, Верховний Суд дійшов висновку, що відмовляючи у задоволенні позовних вимог в частині стягнення з Відповідача заборгованості за відсотками та підвищеними відсотками, суд першої інстанції правильно виходив із того, що після направлення відповідачу письмового повідомлення з вимогою про дострокове погашення всієї заборгованості кредитний договір припинив свою дію, а позивач втратив можливість нарахування та стягнення з відповідача відсотків за кредитним договором.

Крім того, відмовляючи у задоволенні позовних вимог в частині стягнення інфляційних втрат, суд першої інстанції правильно виходив з того, що неможливе нарахування індексації на іноземну валюту, оскільки індексації підлягає лише національна грошова одиниця – гривня.

Доводи касаційної скарги про те, що датою остаточного погашення всієї суми кредиту за договором є 1 грудня 2027 р., Суд не взяв до уваги та відхилив з огляду на те, що позивач направив відповідачу письмове повідомлення з вимогою про дострокове погашення всієї заборгованості, чим змінив строк виконання зобов’язання за кредитним договором з 1 грудня 2027 р. на 22 квітня 2012 р.

Виходячи з цього, Верховний Суд постановив рішення районного суду та ухвалу апеляційного суду залишити без змін.

Леонід Лазебний

Повний текст рішення.

Продовжити читання →
Натисніть, щоб прокоментувати

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.