Connect with us

Судова практика

Ініціювати розірвання спадкового договору в суді можуть лише відчужувач або набувач

Опубліковано

10 квітня 2023 р. Верховний Суд у складі Об’єднаної палати Касаційного цивільного суду у справі № 591/1419/20 скасував рішення судів, якими було розірвано спадковий договір.

Спадкоємець відчужувача звернулася до суду з позовом до набувача, третя особа – приватний нотаріус, про розірвання та визнання таким, що не підлягає виконанню, спадкового договору, скасування державної реєстрації заборони на відчуження квартири, стверджуючи, що відповідачка (набувач) не виконала своїх обов’язків за спадковим договором.

Суд першої інстанції, з висновками якого погодився й апеляційний суд, частково задовольнив позов і розірвав спадковий договір, виходячи з того, що відповідачкою не було виконано умови вказаного спадкового договору, а його розірвання впливає на права та законні інтереси позивачки, як спадкоємця. Суд урахував правовий висновок, викладений у постанові Верховного Суду від 4 грудня 2019 р. у справі № 278/627/15-ц.

Читайте також: Те, що відчужувача за спадковим договором відвідував соціальний працівник, не означає невиконання умов договору набувачем майна

Розглянувши касаційну скаргу представника набувача, Верховний Суд вказав, щогідно зі ст. 1308 ЦК України спадковий договір може бути розірвано судом на вимогу відчужувача у разі невиконання набувачем його розпоряджень. Спадковий договір може бути розірвано судом на вимогу набувача у разі неможливості виконання ним розпоряджень відчужувача.

Спадковий договір є нерозривно пов’язаним із його сторонами. ЦК України надає їм право заявляти у суді вимоги про дострокове розірвання договору, тобто ініціювати розірвання спадкового договору в суді можуть лише відчужувач або набувач.

За змістом цього правила інші особи, у тому числі спадкоємці відчужувача, не можуть пред’являти вимоги про розірвання спадкового договору.

Читайте також: Одна сторона спадкового договору (набувач) не повинна в усіх випадках особисто виконувати розпорядження другої сторони (відчужувача)

У випадку, якщо витрати пов’язані із неналежним виконанням обов’язків набувачем понесли інші особи, зокрема спадкоємці (наприклад, поховання відчужувача та інше), то у спадкоємців виникає право вимагати стягнення понесених витрат від набувача у порядку, визначеному гл. 83 ЦК України («набуття, збереження майна без достатньої правової підстави»).

З урахуванням наведеного, Верховний Суд відступив від висновків щодо застосування ст. 1308 ЦК України, викладених у постановах Верховного Суду:

– від 5 грудня 2018 р. у справі № 640/5594/17-ц;

– від 4 грудня 2019 р. у справі № 278/627/15-ц;

– від 24 червня 2022 р. у справі № 173/3057/19.

Таким чином, врахувавши, що у спірних правовідносинах з вимогою про розірвання спадкового договору звернулася не сторона спадкового договору, а спадкоємець відчужувача, Верховний Суд судові рішення судів попередніх інстанцій скасував і ухвалив нове – про відмову у задоволенні позову.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.