Connect with us

Судова практика

Клопотання, подане у порядку виконання вироку, не може бути повернено рішенням суду для належного оформлення

Опубліковано

14 грудня 2023 р. Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 739/486/23 задовольнив частково касаційну скаргу засудженого, якому було відмовлено у відкритті апеляційного провадження.

Ухвалою судді районного суду повернуто для належного оформлення клопотання засудженого про заміну йому покарання у виді довічного позбавлення волі на покарання у виді позбавлення волі на певний строк.

Апеляційний суд відмовив у відкритті провадження за апеляційною скаргою засудженого на підставі ч. 4 ст. 399 КПК України у зв’язку з тим, що апеляційну скаргу подано на рішення, яке не підлягає оскарженню в апеляційному порядку.

У касаційній скарзі засуджений зазначав, що на порушення ст. 392, 393 КПК України в ухвалі апеляційного суду безпідставно зазначено про те, що ухвала районного суду не підлягає апеляційному оскарженню.

Читайте також: Вимога про визнання права осіб, засуджених до довічного позбавлення волі, на умовно-дострокове звільнення не може розглядатися за правилами будь-якого судочинства

Верховний Суд вказав, що при вирішенні питання щодо наявності підстав для відкриття апеляційного провадження, суд апеляційної інстанції має перевірити чи постановлено суддею суду першої інстанції рішення в межах його компетенції з огляду на положення, передбачені відповідними нормами КПК України, зокрема, в цьому випадку розд. VIII КПК.

Як убачається з матеріалів провадження, засуджений звернувся до суду першої інстанції з клопотанням в порядку виконання вироку на підставі ст. 537, 539 КПК України.

Питання, які виникають під час виконання судових рішень, мають розглядатися судом згідно з положеннями розд. VIII КПК.

Так, ч. 1 ст. 537 КПК України передбачено питання, які має право вирішувати суд, визначений ч. 2 ст. 539 КПК України, під час виконання вироків.

Положеннями ч. 1 ст. 539 КПК України передбачено, що питання, які виникають під час та після виконання вироку вирішуються судом за клопотанням (поданням) прокурора, засудженого, його захисника, законного представника, органу або установи виконання покарань, а також інших осіб, установ або органів у випадках, встановлених законом.

Абзацом 1 ч. 3 ст. 539 КПК України встановлено, що клопотання (подання) про вирішення питання, пов’язаного із виконанням вироку, розглядається протягом десяти днів з дня його надходження до суду суддею одноособово, крім питання щодо заміни покарання у виді довічного позбавлення волі на покарання у виді позбавлення волі на певний строк, розгляд якого здійснюється колегіально судом у складі трьох суддів, згідно з правилами судового розгляду, передбаченими ст. 318-380 цього Кодексу, з урахуванням положень цього розділу.

Читайте також: Заява засудженого довічно про перегляд вироку за виключними обставинами у зв’язку зі встановленням неконституційності норм КК, які унеможливлювали перегляд, розглядається судом тієї інстанції, що допустила помилку

Згідно з ч. 6 ст. 539 КПК України за наслідками розгляду клопотання (подання) суд постановляє ухвалу, яка може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Водночас положеннями чинного кримінального процесуального закону, зокрема розд. VIII КПК України, за наслідками звернення з клопотанням, поданим в порядку виконання вироку, не передбачено ухвалення судового рішення суду першої інстанції про повернення такого клопотання для належного оформлення.

Відповідно законодавцем і не могло бути передбачено оскарження в апеляційному порядку рішень, постановлення яких не врегульовано чинними положеннями КПК України.

Проте суд апеляційної інстанції, постановляючи ухвалу про відмову у відкритті апеляційного провадження з підстав того, що апеляційна скарга була подана на рішення суду першої інстанції, яке, на переконання цього суду, не підлягає апеляційному оскарженню, не врахував зазначених обставин та дійшов передчасних висновків про необхідність застосування положень ч. 4 ст. 399 КПК України.

Отже, Верховний Суд ухвалу апеляційного суду скасував і призначив новий розгляд у суді апеляційної інстанції.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

З іншими правовими позиціями Верховного Суду, яких вже налічується понад 16 000, можна ознайомитися в аналітично-правовій системі LEX.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.