Connect with us

Судова практика

Надання доступу до матеріалів досудового розслідування в порядку ст. 290 КПК не може делегуватися захиснику

Опубліковано

25 листопада 2024 р. Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 755/25/21 задовольнив частково касаційну скаргу захисника, який стверджував про невідкриття стороною обвинувачення матеріалів кримінального провадження в порядку, передбаченому ст. 290 КПК, підзахисному.

Районний суд вироком, залишеним без змін апеляційним судом, визнав громадянина Грузії винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 187 КК.

У касаційній скарзі захисник зазначав, що під час ознайомлення підзахисного з матеріалами справи йому було відмовлено в наданні перекладу документів мовою, якою він володіє, через що він відмовився ознайомлюватися з матеріалами кримінального провадження. Цей факт було зафіксовано у протоколі.

Читайте також: Відмова сторони захисту підтвердити факт надання доступу до матеріалів досудового розслідування та відмова від ознайомлення з ними не означають, що матеріали стороні захисту не були відкрити

Верховний Суд вказав, що апеляційний суд, зосередивши свою увагу виключно на відхиленні доводів захисника щодо наявності підстав для закриття кримінального провадження на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК, залишив наведені вище аргументовані доводи захисника без належної оцінки.

Так, відхиляючи твердження захисника щодо невідкриття матеріалів відповідно до ст. 290 КПК, суд апеляційної інстанції вказав, що сторона захисту в повному обсязі ознайомилася з матеріалами досудового розслідування, а жодних заяв, зауважень чи клопотань нею подано не було.

Однак ці висновки апеляційного суду не повною мірою відповідають відомостям з протоколу про надання доступу до матеріалів досудового розслідування, за яким лише захисник ознайомився з матеріалами в повному обсязі, а засуджений зробив зауваження, що відмовляється ознайомлюватися, оскільки йому не надано перекладу процесуальних документів, що містилися у цих матеріалах.

Читайте також: У провадженні про кримінальний проступок прокурор зобов’язаний вручити особі, або її захиснику, потерпілому чи його представнику копії матеріалів дізнання, а не надати доступ до матеріалів досудового розслідування

Верховний Суд зазначив, що надання доступу до матеріалів досудового розслідування в порядку ст. 290 КПК є процесуальною дією, яка має індивідуальний характер, тобто стосується конкретного учасника кримінального провадження, і не може делегуватися захиснику. Доступ до матеріалів кримінального провадження має надаватися всім учасникам кримінального провадження зі сторони захисту. З огляду на це, апеляційний суд необґрунтовано ототожнив факт ознайомлення з матеріалами захисника, як факт такого ознайомлення сторони захисту в цілому.

Верховний Суд не залишив поза увагою того факту, що право на ознайомлення може не здійснюватися виключно за власним волевиявленням учасника (наприклад, у разі відмови від такого ознайомлення). Однак у цій справі засуджений не просто відмовився від ознайомлення, а вказав конкретну причину.

Втім апеляційний суд не оцінив вищевказаних доводів захисту та не навів мотивів на їх спростування в межах заявлених аргументів про порушення права засудженого на захист, тому Верховний Суд ухвалу апеляційного суду скасував і призначив новий розгляд у суді апеляційної інстанції.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

З іншими правовими позиціями Верховного Суду, яких вже налічується понад 17 000, можна ознайомитися в аналітично-правовій системі LEX.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.