Connect with us

Судова практика

Належним способом захисту прав спадкоємця, спричинених порушення умов договору купівлі-продажу, укладеного спадкодавцем, є позовна вимога про стягнення неотриманих коштів

Опубліковано

14 грудня 2023 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 759/12085/20 задовольнив частково касаційну скаргу позивачки, яка обрала неналежний спосіб захисту.

Дочка спадкодавця звернулася до суду з позовом до покупця частини квартири про розірвання договору купівлі-продажу, скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.

У позові зазначала, що між спадкодавцем та відповідачкою укладено договір купівлі-продажу частини квартири. Відповідно до п. 3 договору продаж здійснено за 248 946,00 грн, з яких суму в розмірі 118 945,92 грн продавець одержав до підписання договору, а іншу частину суми покупець зобов’язувалася сплачувати продавцю рівними частинами, чого не зробила. Хоча позивачка не є стороною договору купівлі-продажу, її права та інтереси як спадкоємця усіх прав та обов’язків померлого батька було порушено, зважаючи на ту обставину, що відповідачка допустила істотне порушення умов договору в частині оплати вартості придбаної частини квартири.

Читайте також: Обов’язок відшкодувати моральну шкоду та судові витрати за рішенням суду не є нерозривно пов’язаним зі спадкодавцем та допускає правонаступництво

Районний суд у задоволенні позову відмовив. Апеляційний суд зазначене рішення змінив, виклавши його мотивувальну частину в редакції своєї постанови з тих мотивів, що позивачкою обрано неналежний спосіб захисту порушеного права.

Розглянувши касаційну скаргу позивачки, Верховний Суд вказав, що  сутність права на розірвання договору купівлі-продажу не дозволяє зробити висновок, що воно має особистий характер та пов’язане із особою спадкодавця. Тому право на розірвання договору купівлі-продажу входить до складу спадщини.

Звертаючись до суду з позовом про розірвання договору купівлі-продажу, позивачка посилалась на те, що відповідачка не здійснила повну оплату за договором купівлі-продажу, укладеним між відповідачкою та її батьком, спадщину після смерті якого прийняла лише вона; належного виконання умов договору їй не пропонувалося. Стороною відповідача надані пояснення, згідно з якими вона після смерті продавця мала намір віддати позивачці недоплачені за договором кошти, проте зупинила таке виконання з об’єктивних причин, зокрема і внаслідок дій позивачки, яка ухилялась від вчинення необхідних дій щодо прийняття такого виконання.

Читайте також: Якщо спадкодавець помер до завершення процедури приватизації квартири, спадкоємці мають звернутися до органу приватизації аби вимагати визнання за ними права власності на неї

За таких обставин, за висновком ВС, апеляційний суд зробив обґрунтований висновок, що вимога про розірвання договору купівлі-продажу частки у праві спільної власності на нерухоме майно на підставі ч. 2 ст. 651 ЦК України, як і вимога про скасування рішення про державну реєстрацію прав власності відповідача, є неналежним способом захисту порушеного права позивача (див. постанову Великої Палати Верховного Суду від 8 вересня 2020 р. у справі № 916/667/18). Правильно вказав, що суд першої інстанції помилково відмовив у позові з підстав пропуску позовної давності, оскільки позовна давність може застосовуватися лише якщо право особи, яка звернулася з відповідним позовом порушено, а позов є обґрунтований, тому змінив мотивувальну частину рішення суду.

Проте апеляційний суд помилково одночасно послався на інші підстави відмови у задоволенні позову, зокрема, що несплата відповідачкою частини ціни продажу квартири не є істотним порушенням договору, та зробив правильний висновок про відмову у задоволенні позову, проте помилився щодо мотивів такого рішення. 

Способу захисту, який належним чином захистить саме це право, відповідає позовна вимога про стягнення неотриманих коштів

У зв’язку з цим Верховний Суд постанову апеляційного суду змінив, виклавши її мотивувальну частину у редакції цієї постанови.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

З іншими правовими позиціями Верховного Суду, яких вже налічується понад 16 000, можна ознайомитися в аналітично-правовій системі LEX.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.