Connect with us

Судова практика

В разі посилання учасників спору про визначення місця проживання дитини на факти вчинення домашнього насильства суд має перевірити чи відбувалося воно щодо дитини або за її присутності

Опубліковано

14 грудня 2023 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 127/20368/21 задовольнив частково касаційну скаргу матері дитини, щодо якою батько вчиняв домашнє насильство.

Батько дитини звернувся до суду з позовом до матері дитини про визначення місця проживання малолітньої дитини разом із батьком. Відповідачка звернулася до суду із зустрічним позовом про визначення місця проживання дитини з матір’ю.

Рішенням міського суду у задоволенні первісного позову відмовлено, зустрічний позов задоволено. Постановою апеляційного суду рішення скасовано та ухвалено нове, яким первісний позов задоволено, у задоволені зустрічного позову відмовлено.

У касаційній скарзі матір дитини, серед іншого, посилалася на те, що апеляційний суд не врахував, що рішенням міського суду у справі № 127/35461/21 видано обмежувальний припис. Під час розгляду справи встановлено, що батько дитини постійно здійснював фізичне насильство відносно неї, завдавав тілесних ушкоджень, висловлювався нецензурною лайкою, що було підставою для звернення останньої до правоохоронних органів.

Читайте також: Протидія домашньому насильству – обмежувальний припис стосовно кривдника

Верховний Суд вказав, що тлумачення ч. 1 ст. 161 СК України свідчить, що під час вирішення спору щодо місця проживання малолітньої дитини враховується ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов’язків, особисту прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров’я та інші обставини, що мають істотне значення. 

Тлумачення ч. 4 ст. 22 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» свідчить, що законодавець поклав на суд обов`язок при вирішенні спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини, визначення місця проживання дитини, відібрання дитини, позбавлення та поновлення батьківських прав, побачення з дитиною матері, батька дитини, які позбавлені батьківських прав, відібрання дитини від особи, яка тримає її у себе не на законних підставах або не на основі рішення суду враховувати як факти вчинення домашнього насильства стосовно дитини, так і за присутності дитини.

Тобто у разі посилання учасників сімейного спору на факти вчинення одним із учасників домашнього насильства обов’язково слід перевіряти чи відбувалося домашнє насильство щодо дитини або за її присутності. Зазначені обставини слід також перевіряти при вирішенні питання про забезпечення позову у справах про визначення місця проживання дитини.

Читайте також: Якщо сторона обвинувачення вважає, що мало місце домашнє насильство, вона обов`язково має зазначити про це в обвинувальному акті

Аналогічні висновки містяться у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 22 червня 2022 р. у справі № 757/33742/19-ц.

Суд першої інстанції, визначаючи місце проживання дитини із матір’ю, вказав, що на час ухвалення рішення судом не встановлено обставин, які б давали підстави для висновку, що визначення місця проживання дитини з батьком буде мати більш позитивний вплив на дитину. 

Суд апеляційної інстанції, визначаючи місце проживання дитини із батьком, зазначив, що відокремлення дитини від батька може призвести до психотравми дитини, що прямо суперечить його інтересам.

Суди не врахували, що законодавець поклав на суд обов’язок при вирішенні спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини враховувати як факти вчинення домашнього насильства стосовно дитини, так і за присутності дитини. Зазначені обставини належить також перевіряти при вирішенні питання про визначення місця проживання дитини.

Суди не перевірили тверджень матері дитини про вчинення батьком дитини домашнього насильства відносно неї, не надали належної правової оцінки обставинам, встановленим рішенням міського суду у справі № 127/35461/21, та не мотивували їх відхилення, зробивши передчасний висновок про визначення місця проживання дитини з одним із батьків без дослідження вказаних обставин.

Отже, Верховний Суд рішення міського суду та постанову апеляційного суду скасував, справу передав на новий розгляд до суду першої інстанції.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

З іншими правовими позиціями Верховного Суду, яких вже налічується понад 16 000, можна ознайомитися в аналітично-правовій системі LEX.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.