Connect with us

Судова практика

Нарахування та отримання службовою особою надбавок за підвищену інтенсивність праці без погодження органом вищого рівня є кримінальним правопорушенням

Опубліковано

30 вересня 2020 р. Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 517/639/17 скасував ухвалу Апеляційної палати ВАКС, який дійшов передчасних висновків про невинуватість особи.

Вироком місцевого суду особу визнано винуватою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 191 КК, в тому, що вона, обіймаючи посаду голови районної державної адміністрації та будучи державним службовцем, використала своє службове становище та повноваження для вчинення корупційного злочину.

Ухвалою Апеляційної палати ВАКС вирок місцевого суду скасовано. Кримінальне провадження закрито на підставі п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК у зв’язку з відсутністю в діях особи складу кримінального правопорушення.

У касаційній скарзі прокурор зазначав, що апеляційний суд дійшов необґрунтованого висновку про те, що у діях особи відсутній склад інкримінованого їй кримінального правопорушення.

Верховний Суд вказав, що зловживання владою або службовим становищем є загальною нормою стосовно перевищення влади або службових повноважень. При цьому загальною ознакою будь-якого зловживання владою або службовим становищем є спосіб учинення кримінального правопорушення: використання наданих повноважень, свого становища.

При цьому обов’язковою умовою притягнення до кримінальної відповідальності за ст.ст. 191, 364, 365, КК є встановлення того, що дії винної особи були зумовлені її службовим становищем та перебували у безпосередньому зв’язку з її службовими повноваженнями, що безпосередньо походять від службового становища винного, виконуваних функцій і наданих повноважень.

Суд апеляційної інстанції дійшов висновку про відсутність складу кримінального правопорушення, передбаченого ст. 191 КК, встановивши під час судового розгляду наявність права у особи на отримання або нарахування надбавок. Проте цим судом не враховано, що навіть за наявності такого права, його реалізація повинна здійснюватися в порядку і спосіб, визначений законодавством. Більше того, підвищена інтенсивність праці не є безумовною підставою для нарахування надбавок до заробітної плати, оскільки залежить і від інших критеріїв та показників, які враховуються керівництвом підприємства, установи, організації.

У зв’язку з цим висновок суду апеляційної інстанції про те, що нарахування і отримання особою надбавок з порушенням процедури погодження органом вищого рівня не може бути кваліфіковано як заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, а є лише порушенням фінансової дисципліни і можуть бути підставою для можливого притягнення керівника до дисциплінарної та фінансової відповідальності, Верховний Суд визнав безпідставним, скасував ухвалу Апеляційної палати ВАКС і призначив новий розгляд у суді апеляційної інстанції.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.