Connect with us

Судова практика

Наслідком відмови в прийнятті позову чи заяви про зміну предмета або підстав позову є повернення таких заяв, що можна оскаржити в апеляції

Опубліковано

25 січня 2023 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 492/1529/19 задовольнив касаційну скаргу позивача, який вказував на відсутність підстав для повернення апеляційної скарги.

Позивач просив суд зобов’язати відповідача повернути сертифікат на право на земельну частку (пай) із земель колективної власності КСП та земельну ділянку, на яку виданий цей сертифікат. Потім подав заяву про зміну позову, в якій просив визнати недійсним договір дарування сертифіката про право на земельну частку (пай).

Суд першої інстанції відмовив у прийнятті заяви про зміну предмету і підстав позову та повернув заяву особі, яка її подавала, мотивуючи тим, що заява позивача подана без додержання вимог ст. 49 ЦПК України та фактично призводить до виникнення нового предмета позову, а також нової підстави позову.

Читайте також: Зміна предмета або підстав позову, чи заява про «уточнення» позовних вимог

Скаргу на це рішення апеляційний суд повернув позивачу, мотивуючи тим, що ухвала суду першої інстанції про відмову у прийнятті заяви про зміну предмету і підстав позову не підлягає оскарженню окремо від рішення суду відповідно до ч. 1 ст. 353 ЦПК України.

У касаційній скарзі позивач зазначав, що підстави для повернення апеляційної скарги відсутні.

Верховний Суд вказав, що відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 357 ЦПК України апеляційна скарга не приймається до розгляду і повертається судом апеляційної інстанції, якщо скаргу подано на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.

Ухвала суду першої інстанції про відмову у прийнятті заяви про зміну предмету і підстав позову не входить до переліку ухвал, які можуть бути оскаржені окремо від рішення суду в порядку ст. 353 ЦПК України.

Разом із тим, наслідком відмови у прийнятті заяви про зміну предмету і підстав позову є повернення такої заяви позивачу.

Читайте також: Якщо учасник судового процесу на обґрунтування своїх вимог або заперечень послався не на ті норми права, що регулюють спірні правовідносини, суд самостійно здійснює їх правильну правову кваліфікацію та застосовує для прийняття рішення належні до застосування норми права

Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 353 ЦПК України окремо від рішення суду можуть бути оскаржені в апеляційному порядку ухвали суду першої інстанції щодо повернення заяви позивачеві (заявникові).

Зважаючи на те, що процесуальним наслідком відмови у прийнятті заяви про зміну предмету і підстав позову є повернення такої заяви, яка, у свою чергу, може бути оскаржена в апеляційному порядку відповідно до вимог п. 6 ч. 1 ст. 353 ЦПК України, то на ухвалу суду про відмову у прийняті заяви про зміну предмету і підстав позову може бути подано апеляційну скаргу окремо від рішення суду.

Близькі за змістом висновки сформульовано у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Об’єднаної палати Касаційного цивільного суду від 1 листопада 2021 р. у справі № 405/3360/17.

У справі, що переглядалася, апеляційний суд не врахував, що процесуальним наслідком відмови у прийнятті позову, заяви про зміну предмета або підстав позову є повернення такої заяви, що може бути оскаржено в апеляційному порядку відповідно до ст. 353 ЦПК України. Крім того, апеляційний суд не прийняв до уваги, що про повернення заяви позивача про зміну предмету і підстав позову зазначено в резолютивній частині ухвали суду першої інстанції.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.