Connect with us

Судова практика

Наявність у матеріалах провадження запиту прокурора про надання доказів захисту не зумовлює зупинення перебігу строку досудового розслідування, якщо запит не був направлений

Опубліковано

21 вересня 2021 р. Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 756/6018/20 залишив без задоволення касаційну скаргу прокурора, який посилався на істотне порушення вимог кримінального процесуального закону.

Ухвалою місцевого суду, залишеною без змін апеляційним судом, кримінальне провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідування за обвинуваченням особи у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 301 КК, закрито на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК.

У касаційній скарзі прокурор не погоджувався із висновками судів попередніх інстанцій про наявність підстав для закриття кримінального провадження у зв’язку з тим, що після повідомлення особі про підозру закінчився строк досудового розслідування, встановлений ст. 219 КПК.

Читайте також: Невідкриття медичних документів стороні захисту не є істотним порушенням вимог КПК, якщо сторона про надання доступу не клопотала

Верховний Суд вказав, що положеннями ст. 219 КПК визначено, що з матеріалів кримінального провадження вбачається, що 11 лютого 2020 р. особі було вручено повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 301 КК. В подальшому постановами:

– від 16 березня 2020 р. керівника місцевої прокуратури було продовжено строк досудового розслідування до трьох місяців, тобто до 16 квітня 2020 р.;

– від 26 березня 2020 р. прокурора місцевої прокуратури досудове розслідування було зупинено;

– від 24 квітня 2020 р. прокурора місцевої прокуратури відновлено досудове розслідування.

Тобто з 26 березня по 24 квітня 2020 р. перебіг строку досудового розслідування зупинявся, а з моменту відновлення (24 квітня 2020 р.) досудове розслідування повинно було тривати 22 дні (до 15 травня 2020 р. включно), виходячи із загального строку досудового розслідування у цьому кримінальному провадженні.

Читайте також: КПК не встановлено вимог до форми доручення прокурора про відкриття матеріалів досудового розслідування

15 травня 2020 р. слідчий СВ Печерського УП ГУ НП повідомила особу про завершення досудового розслідування і цієї ж дати їй було надано доступ до матеріалів досудового розслідування для ознайомлення в порядку ст. 290 КПК, а 18 травня 2020 р. з цими ж матеріалами ознайомився захисник.

Відповідно до ч. 5 ст. 219 КПК строк ознайомлення з матеріалами досудового розслідування сторонами кримінального провадження в порядку, передбаченому ст. 290 КПК, не включається у строки, передбачені цією статтею.

У даному випадку строк ознайомлення сторони захисту із матеріалами досудового розслідування тривав з 15 травня по 18 травня 2020 р. і не підлягає включенню у загальний строк досудового розслідування. Строки ознайомлення сторони захисту із матеріалами досудового розслідування зупиняють перебіг строку досудового розслідування на підставі ч. 5 ст. 290 КПК.

Як свідчать матеріали кримінального провадження, обвинувальний акт щодо фігуранта датований 22 травня 2020 р. та зареєстрований місцевим судом 25 травня 2020 р.

Читайте також: Відмова сторони захисту від ознайомлення з матеріалами досудового розслідування не обумовлює недопустимості зібраних доказів

Однак з огляду на те, що кінцевою датою строку досудового розслідування у цьому кримінальному провадженні було 15 травня 2020 р., а з 15 травня по 18 травня 2020 р. захисту відкривалися матеріали досудового розслідування в порядку ст. 290 КПК, що не включається у строки цього розслідування, то звернення обвинувального акта до суду, вочевидь, відбулося поза межами строку досудового розслідування.

На думку сторони обвинувачення, не було надано правильної правової оцінки факту звернення прокурора із запитом про надання доказів сторони захисту, що також обумовлювало зупинення перебігу строку досудового розслідування.

Відповідно до ч. 6 ст. 290 КПК сторона захисту за запитом прокурора зобов’язана надати доступ та можливість скопіювати або відобразити відповідним чином будь-які речові докази або їх частини, документи або копії з них, а також надати доступ до житла чи іншого володіння, якщо вони знаходяться у володінні або під контролем сторони захисту, якщо сторона захисту має намір використати відомості, що містяться в них, як докази у суді.

У матеріалах цього кримінального провадження міститься запит прокурора від 15 травня 2020 р. про надання доказів стороною захисту. Однак як правильно вказав суд апеляційної інстанції, будь-яких відміток про його отримання стороною захисту або про направлення на адреси підозрюваної чи захисника матеріали кримінального провадження не містять.

Окрім цього, неспроможними є посилання прокурора у касаційній скарзі про те, що доказами отримання запиту є підписи фігуранта та захисника, які містяться у додатку до протоколу ознайомлення із матеріалами кримінального провадження, адже у додатку до протоколу про надання доступу до матеріалів досудового розслідування від 15 травня 2020 р. такого документу як запит прокурора немає взагалі.

Враховуючи викладене, Верховний Суд наголосив, що формальна наявність у матеріалах кримінального провадження запиту прокурора, прийнятого в порядку ч. 6 ст. 290 КПК, не зумовлює зупинення перебігу строку досудового розслідування у випадку відсутності доказів його направлення чи вручення стороні захисту.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.