Connect with us

Судова практика

Наявність запису у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна пов’язується з моментом відчуження майна, а не реєстрації права власності на нього

Опубліковано

9 червня 2021 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 643/1735/19 скасував рішення судів, які помилково встановили, що на час відчуження спірного автомобіля боржником у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна були відсутні відомості про обтяження.

Особа звернулась до суду із позовом до банку та іншої особи про визнання нечинним обтяження, зазначивши, що позивач є добросовісним набувачем, а обтяження щодо спірного автомобіля є нечинним.

Читайте також: Обтяження зберігає силу для нового власника рухомого майна, незалежно від оплатності правочину, за яким воно набуте

Позивач зазначав, що банк та інший відповідач уклали договір про споживчий кредит. На підставі договору застави, укладеного на забезпечення виконання зобов’язань за договором про споживчий кредит, було зареєстровано приватне обтяження щодо заборони відчуження в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна.

Після купівлі автомобіля позивач дізнався, що той перебуває в заставі за зобов’язаннями його продавця перед банком, а у витязі з Державного реєстру обтяжень рухомого майна позивач побачив, що запис про заставу зареєстрований після придбання та реєстрації ним спірного автомобіля.

Рішенням районного суду, залишеним без змін апеляційним судом, позовні вимоги задоволено з тих мотивів, що на час відчуження спірного автомобіля боржником у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна були відсутні відомості про обтяження та наявність обтяження перешкоджає позивачу реалізувати свої права як власника майна.

Читайте також: Спадкоємець боржника, якому невідомо про існування вимог кредитора спадкодавця, не може бути позбавлений успадкованого без попередження

Розглянувши касаційну скаргу банку, Верховний Суд вказав, що у ч. 4 ст. 577 ЦК України передбачено, що моментом реєстрації застави є дата та час внесення відповідного запису до Державного реєстру обтяжень рухомого майна.

Відповідно до ч. 2 ст. 586 ЦК України заставодавець має право відчужувати предмет застави, передавати його в користування іншій особі або іншим чином розпоряджатися ним лише за згодою заставодержателя, якщо інше не встановлено договором.

У ст. 10 Закону України «Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень» визначено, що у разі відчуження рухомого майна боржником, який не мав права його відчужувати, особа, що придбала це майно за відплатним договором, вважається його добросовісним набувачем згідно зі ст. 388 ЦК України за умови відсутності в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна відомостей про обтяження цього рухомого майна. Добросовісний набувач набуває право власності на таке рухоме майно без обтяжень.

Читайте також: Нездійснення послідовної державної реєстрації майнових прав на нерухоме майно за їх покупцями вказує на відсутність переходу прав та обов’язків

Таким чином, застава зберігає свою силу для нового власника майна за умови наявності у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна відповідних відомостей про обтяження, які внесені до такого реєстру перед відчуженням предмета застави. У протилежному випадку набувач вважається добросовісним і набуває право власності на таке рухоме майно без обтяжень.

Аналогічний висновок у подібних правовідносинах викладений Верховним Судом у постановах від 6 лютого 2018 р. в справі № 333/6700/15-ц, від 11 вересня 2019 р. в справі № 573/1105/17, від 25 листопада 2019 р. в справі № 757/17150/17-ц, від 18 грудня 2019 р. в справі № 619/4033/18 та від 7 квітня 2020 р. у справі № 761/48585/18.

Під час розгляду цієї справи встановлено, що на час укладення договору купівлі-продажу застава спірного транспортного засобу була зареєстрована в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна, тому висновки судів попередніх інстанцій про те, що на час відчуження спірного автомобіля боржником у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна були відсутні відомості про обтяження та наявність обтяження перешкоджає позивачу реалізувати свої права як власника майна є неправильними, оскільки законодавець пов’язує наявність запису у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна саме на момент відчуження майна, а не на момент реєстрації права власності на нього.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.