Connect with us

Судова практика

Не може бути зупинено провадження у справі з ініціативи відповідача на підставі того, що позивач служить у ЗСУ, якщо останній наполягає на продовженні її розгляду

Опубліковано

15 серпня 2023 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 174/760/21 задовольнив касаційну скаргу позивача на рішення апеляційного суду, який зупинив провадження у справі.

Особа звернулася до суду з позовом до АТ «Українська залізниця» про поновлення на роботі, стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу, стягнення моральної шкоди.

Рішенням міського суду позовні вимоги задоволено частково. Апеляційним судом задоволено клопотання АТ «Українська залізниця» про зупинення апеляційного провадження на підставі п. 2 ч. 1 ст. 251 ЦПК України з тих мотивів, що позивач є військовослужбовцем та перебуває на військовій службі, а тому провадження по справі слід зупинити до припинення його перебування у складі Збройних Сил України.

У касаційній скарзі позивач зазначав, що необґрунтоване зупинення провадження у справі може призвести до затягування строків її розгляду й перебування учасників справи в стані невизначеності.

Читайте також: Зупинення провадження через неможливість розгляду цієї справи до вирішення іншої виключається при оскарженні судових рішень у цій самій справі

Верховний Суд вказав, що за приписами п. 2 ч. 1 ст. 251 ЦПК України суд зобов’язаний зупинити провадження у справі у разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Отже, процесуальний закон пов’язує необхідність зупинення провадження у справі з фактом перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Приписи п. 2 ч. 1 ст. 251 ЦПК України мають своєю метою захист процесуальних прав учасника цивільного процесу, який перебуває у складі Збройних Сил України або інших військових формувань, що переведені на воєнний стан.

Провадження у справі підлягає зупиненню лише у випадку наявності обставин, які перешкоджають її розгляду.

Читайте також: Запровадження воєнного стану може бути визнано причиною для поновлення процесуального строку, якщо пропуск строку спричинений такими обставинами

При вирішенні питання про зупинення провадження у цій справі, апеляційний суд не звернув належної уваги на те, що позивач, присутній у судовому засіданні в залі суду, та його представник заперечували проти зупинення провадження у справі, що підтверджується протоколом судового засідання. У касаційній скарзі позивач також наполягав на розгляді апеляційним судом справи за його позовом про поновлення на роботі, стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу, стягнення моральної шкоди.

Дії ж відповідача, який наполягав на зупиненні апеляційного провадження з  перегляду рішення, ухваленого не на його користь, з посиланням на обставини, з ним не пов’язані, не відповідають принципу добросовісності. За таких обставин інститут зупинення провадження у справі не може бути застосований на шкоду інтересам позивача, меті цього інституту та принципам цивільного судочинства.

Отже, Верховний Суд ухвалу апеляційного суду скасував, справу передав на розгляд суду апеляційної інстанції.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

З іншими правовими позиціями Верховного Суду, яких вже налічується понад 15 000, можна ознайомитися в аналітично-правовій системі LEX.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.