Connect with us

Судова практика

Не підлягають апеляційному оскарженню ухвали слідчого судді про скасування арешту майна чи про відмову в ньому, постановлені за клопотаннями осіб, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна

Опубліковано

20 травня 2024 р. Об’єднана палата Касаційного кримінального суду Верховного Суду у справі № 712/191/23 залишила без задоволення касаційну скаргу адвоката, який просив скасувати ухвалу апеляційного суду про закриття апеляційного провадження.

Ухвалою слідчого судді районного суду відмовлено у задоволенні клопотання представника власника майна – адвоката про скасування арешту майна.

Ухвалою апеляційного суду закрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою адвоката на ухвалу слідчого судді районного суду про відмову в скасуванні арешту майна.

У касаційній скарзі адвокат зазначав, що ухвала слідчого судді про скасування арешту майна або про відмову у такому скасуванні призводить до таких же правових наслідків, як і ухвала про арешт майна, тому вважав, що положення п. 9 ч. 1 ст. 309 КПК у їх взаємозв’язку зі ст.ст. 170, 173, 174 КПК передбачають право на апеляційне оскарження не лише ухвали слідчого судді про арешт майна або про відмову в ньому, а також і ухвали про скасування або про відмову в скасуванні арешту майна.

Читайте також: Питання про скасування арешту майна, накладеного за правилами КПК України, має вирішувати слідчий суддя, а не загальний суд

Об’єднана палата нагадала, що перелік ухвал слідчого судді, які можуть бути оскаржені під час досудового розслідування в апеляційному порядку, визначено в ст. 309 КПК.

Пунктом 9 ч. 1 ст. 309 КПК до цього переліку віднесено ухвали слідчого судді про арешт майна або відмову в ньому.

Ухвали слідчого судді про відмову в скасуванні арешту майна, постановлені в порядку ст. 174 КПК, до цього списку не відносяться. При цьому відмова у скасуванні арешту майна не позбавляє особу права звернутися до суду з повторним клопотанням про скасування арешту майна в порядку ст. 174 КПК України як на досудовому розслідуванні, так і під час судового провадження.

Встановлення законодавцем такого обмеження права на апеляційне оскарження рішень слідчих суддів має легітимну мету, не порушує принципу пропорційності між гарантованими правами особи у ст. 1 Додаткового протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (щодо гарантованого права мирно володіти своїм майном) і суспільною необхідністю, а також відповідає принципу правової визначеності.

Читайте також: Ухвала слідчого судді про передачу арештованого майна в управління АРМА оскарженню не підлягає

Крім того, відповідно до висновку про застосування норми права, який міститься в постанові Об’єднаної палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду від 19 лютого 2019 р. у справі № 569/17036/18, ухвала слідчого судді про повне або часткове скасування арешту майна, постановлена за правилами ст. 174 КПК, не підлягає апеляційному оскарженню.

За таких обставин, ухвали слідчого судді про відмову в скасуванні арешту майна, а також про повне або часткове скасування арешту майна відповідно до положень п. 9 ч. 1 ст. 309 КПК у взаємозв’язку зі ст.ст. 170, 173, 174 КПК апеляційному оскарженню не підлягають.

Така позиція щодо вказаних правовідносин у цьому кримінальному провадженні узгоджується з висновком про застосування норми права, який міститься в зазначеній постанові Об’єднаної палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду від 19 лютого 2019 р., та доповнює цей висновок.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

З іншими правовими позиціями Верховного Суду, яких вже налічується понад 16 000, можна ознайомитися в аналітично-правовій системі LEX.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.