Connect with us

Судова практика

Нескладення слідчим під час огляду місця події окремого процесуального документа – протоколу огляду грошових коштів – не є підставою для визнання вказаного доказу недопустимим

Published

on

6 вересня 2022 р. Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 506/392/16-к залишив без задоволення касаційну скаргу захисника, оскільки не встановлено процесуальних порушень при збиранні, дослідженні і оцінці доказів.

Місцевий суд, з рішенням якого погодився й апеляційний, визнав винуватим та засудив особу за ч. 2 ст. 185 КК за крадіжку гаманця.

У касаційній скарзі захисник стверджував про недопустимість як доказів винуватості засудженого протоколів огляду місця події та огляду грошових коштів з тих підстав, щодо ці слідчі дії були проведені до внесення відомостей до ЄРДР.

Читайте також: Обшук у службовому кабінеті проводиться виключно за наявності ухвали слідчого судді

Верховний Суд вказав, що огляд місця події є однією з перших та невідкладних слідчих дій. За змістом ст. 214, 223, 237 КПК огляд є слідчою (розшуковою) дією, спрямованою на отримання (збирання) доказів або перевірку вже отриманих доказів у конкретному кримінальному провадженні, яка проводиться в межах досудового розслідування кримінального провадження. У невідкладних випадках огляд місця події може бути проведений до внесення відомостей до ЄРДР, що здійснюється після огляду. Підставою для проведення огляду місця події слугує інформація про вчинення кримінального правопорушення, зафіксована у певній процесуальній формі.

Крім того, відповідно до ч. 5 ст. 237 КПК при проведені огляду дозволяється вилучення речей та документів, які мають значення для кримінального провадження. Усі вилучені речі і документи підлягають негайному огляду і опечатуванню.

У цьому кримінальному провадженні підставою для проведення огляду місця події стало повідомлення про вчинення крадіжки. З метою перевірки вказаної інформації та з’ясування події, що відбулася, було здійснено огляд місцевості, де свідок затримав невідомого чоловіка, який викрав гроші у потерпілого.

Читайте також: Огляд житла без ухвали слідчого судді з метою перевірки повідомлення про смерть власника житла за згодою його близьких родичів є невідкладною слідчою дією

Задля фіксації слідів кримінального правопорушення було здійснено візуальне обстеження викрадених грошових коштів, на загальну суму 1253 гривень як предмету кримінального правопорушення, в результаті чого було складено протокол, який був підписаний понятими без зауважень, що останні також підтвердили під час допиту у судовому засіданні. Далі вказані грошові кошти були визнані речовими доказами.

Тому, за висновком ВС, огляд місця події можна було провести до внесення відомостей до ЄРДР, вилучення ж грошових коштів, які були предметом кримінального правопорушення, було складовою огляду місця події. Складання ж окремого процесуального документа – протоколу огляду грошових коштів, здійснених під час огляду місця події, не може бути підставою для визнання вказаного доказу недопустимим.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.