Судова практика
ОСББ не має права блокувати електронний ключ власника квартири навіть за наявності у нього боргів за житлово-комунальні послуги
31 серпня 2020 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 522/11197/17 відмовив у задоволенні касаційної скарги ОСББ, яке заблокувало члену об’єднання вхід до його приміщень.
Особа звернулась до суду із позовом до ОСББ про визнання дій протиправними.
На обґрунтування позову позивач зазначав, що є власником квартири в будинку, в якому діє ОСББ. У будинку встановлено цифрову систему контролю доступу, яка передбачає використання електронного ключа та забезпечує вільний прохід на територію і користування спільними приміщеннями, у тому числі ліфтами.
Його електронний ключ (індивідуальний чип) було заблоковано, а розблокування відбулося після оплати заборгованості за житлово-комунальні послуги.
Задовольняючи позов, районний суд, з яким погодився й апеляційний, виходив із того, що блокування відповідачем електронного ключа позивача через наявність боргу за житлово-комунальні послуги є неправомірним.
У касаційній скарзі відповідач зазначав, що суди попередніх інстанцій не надали належної оцінки тому факту, що посилання позивача на блокування його картки нічим не доведено.
Верховний Суд вказав, що відповідно до ст. 4 Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» основна діяльність об’єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов’язань, пов’язаних з діяльністю об’єднання.
Договором про надання послуг з утримання будинку та прибудинкової території, який укладено між сторонами, не передбачено право виконавця (ОСББ) на обмеження доступу споживача до будь-яких приміщень, які перебувають у спільному користуванні мешканців цього будинку. Не надані ОСББ такі права і статутом об’єднання.
Доводам ОСББ про те, що воно не мало технічної можливості блокувати електронний ключ позивача надано оцінку апеляційним судом.
Встановлення обставин справи, дослідження та оцінка доказів є прерогативою судів першої та апеляційної інстанцій. Це передбачено зокрема статтями 77, 78, 79, 80, 89, 367 ЦПК України. Якщо порушень порядку надання та отримання доказів у суді першої інстанції апеляційним судом не встановлено, а оцінка доказів зроблена як судом першої, так і судом апеляційної інстанцій, то суд касаційної інстанції не наділений повноваженнями втручатися в оцінку доказів (постанова Великої Палати Верховного Суду від 16 січня 2019 р. у справі № 373/2054/16-ц).
Встановивши факт неправомірного блокування електронного ключа – індивідуального чипу позивача ОСББ, що створювало перешкоди у користуванні спільним майном, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог.
Підготував Леонід Лазебний