Connect with us

Судова практика

Оскарження бездіяльності місцевої ради, спрямоване на отримання компенсації, має відбуватися за правилами цивільного судочинства

Опубліковано

Позов фізичної особи про зобов’язання органу місцевого самоврядування взяти на баланс пошкоджений внаслідок надзвичайної ситуації житловий будинок з метою отримання грошової компенсації не підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства.

4 березня 2020 р. Велика Палата Верховного Суду у справі № 360/162/19 залишила без задоволення касаційну скаргу позивачки, будинок якої було пошкоджено внаслідок вибуху на артилерійських складах.

Позивачка звернулася до суду з позовом до міськради, у якому просила визнати протиправною бездіяльність відповідача при розгляді рішення позивачки щодо добровільної передачі 1/2 частини пошкодженого житла та зобов`язати міськраду на найближчій черговій або позачерговій сесії прийняти рішення з цього питання.

Оскільки позивачці не було виплачено грошову компенсацію за пошкодження будинку в результаті вибухів складів боєприпасів та пожежі, а також не було вжито органами виконавчої влади та місцевого самоврядування інших заходів для забезпечення житлом, вона вирішила добровільно передати 1/2 частини пошкодженого житла до органу місцевого самоврядування – міськраді відповідно до положень ст. 86 КЦЗ України з метою подальшого отримання компенсації.

У зв’язку з неприйняттям жодного рішення з цього питання міськрада, на думку позивачки, допустила протиправну бездіяльність, а відтак – позбавила її можливості в подальшому вимагати від держави грошову компенсацію за пошкоджене житло.

Окружний адміністративний суд своєю ухвалою, залишеною без змін постановою апеляційного адміністративного суду, відмовив у відкритті провадження в адміністративній справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України, оскільки позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства. Суд дійшов висновку, що у цих правовідносинах відповідачка діє як суб`єкт приватноправових відносин, оскільки захисту підлягає порушене цивільне право, а відтак спір у справі не є публічно-правовим.

Позивачка подала касаційну скаргу, на обґрунтування якої вказала, що предметом цього спору є виключно протиправна бездіяльність органу місцевого самоврядування як суб`єкта владних повноважень, між нею та відповідачем немає спору про право щодо житла, натомість нею ставиться питання про прийняття відповідачем рішення, що належить до його виключної компетенції відповідно до норм Закону № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні».

Верховний Суд передав справу на розгляд Великої Палати відповідно до ч. 6 ст. 346 КАС України, а саме – у зв`язку з оскарженням учасником справи судових рішень з підстав порушення правил предметної юрисдикції.

Велика Палата Верховного Суду, залишаючи касаційну скаргу без задоволення, зазначила, що відповідно до п. 6 Порядку надання та визначення розміру грошової допомоги або компенсації постраждалим від надзвичайних ситуацій, які залишилися на попередньому місці проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2013 р. № 947 (у редакції, чинній на час звернення до суду з цим позовом) Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві органи виконавчої влади в п’ятиденний строк з дня подання документів, зазначених у п. 5 цього Порядку, а також за результатами обстеження житлових будинків (квартир), пошкоджених внаслідок надзвичайної ситуації або проведення робіт з ліквідації її наслідків, приймають рішення щодо надання постраждалим грошової допомоги, що оформляється протоколом, та повідомляють про це постраждалим.

У разі незгоди постраждалий може оскаржити зазначене рішення до суду.

Відповідно до ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.

З огляду на те, що метою звернення позивачки з цим позовом до суду є отримання в подальшому від органу місцевого самоврядування грошової компенсації за пошкоджене внаслідок надзвичайної ситуації житло, а однією з умов отримання такої компенсації є передача постраждалим пошкодженого житла органу місцевого самоврядування, Велика Палата ВС дійшла висновку, що дії та/або бездіяльність органу місцевого самоврядування щодо прийняття такого житла як такі, що є частиною процедури отримання постраждалим компенсації, можуть бути оскаржені в порядку цивільного судочинства.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.