Connect with us

Судова практика

Спори про звільнення з виборних платних посад членів об’єднань громадян за рішеннями органів, що їх обрали, не є трудовими

Опубліковано

26 лютого 2020 р. Велика Палата Верховного Суду у справі № 210/5659/18 залишила без задоволення касаційну скаргу членів профспілки на рішення судів, якими встановлено, що їхній позов не підлягає судовому розгляду.

Позивачі звернулися до суду з позовом, у якому просили визнати незаконним та скасувати рішення центрального комітету всеукраїнської профспілки щодо виключення їх із членів профспілки та поновити їх на раніше займаних посадах. На думку позивачів зазначене рішення є незаконним і таким, що суперечать статуту профспілки.

Ухвалою районного суду, залишеною без змін апеляційним судом, провадження у справі закрито на підставі п. 1 ч. 1 ст. 255 ЦПК України, оскільки справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Суд зробив висновок, що спірні правовідносини не є трудовими і за приписами ч. 3 ст. 221 КЗпП України установлений порядок розгляду трудових спорів не поширюється на спори про дострокове звільнення з виборної платної посади членів громадських та інших об`єднань громадян за рішенням органів, що їх обрали.

При цьому суд керувався правовим висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 28 березня 2018 р. у справі № 431/1490/17  у подібних правовідносинах, згідно з яким спір належить до виключної компетенції профспілок та їх внутрішньо-організаційної діяльності, а тому має вирішуватися відповідно до статутних документів профспілок та законодавства, яке регулює основи їх діяльності.

Позивачі подали касаційну скаргу, яку мотивували тим, що суди помилково визнали спір втручанням у діяльність профспілки, оскільки фактично він виник у зв`язку з порушенням особистих трудових прав позивачів, а тому на спір не поширюється адміністративна та господарська юрисдикція.

Велика Палата Верховного Суду, залишаючи без задоволення касаційну скаргу, зазначила, що відповідно до ст. 14 Закону «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» від 15 вересня 1999 р. № 1045-XIV, профспілки діють відповідно до законодавства та своїх статутів.

Частиною 3 ст. 12 Закону № 1045-XIV встановлено, що забороняється втручання органів державної влади, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб у діяльність профспілок, їх організацій та об’єднань, яке може призвести до обмеження прав профспілок або перешкодити законному здійсненню їх статутної діяльності.

Правовідносини, які виникли між сторонами у справі, з оспорювання рішення центрального комітету Всеукраїнської профспілки щодо виключення позивачів із членів профспілки та поновлення їх на раніше займаних посадах не мають характеру трудових, про що свідчить положення ст. 221 КЗпП України, які закріплюють застереження, стосовно непоширення порядку розгляду трудових спорів на спори про дострокове звільнення з виборної платної посади членів громадських та інших об’єднань громадян за рішеннями органів, що їх обрали.

Спір належить до виключної компетенції профспілок та їх внутрішньо-організаційної діяльності, оскільки пов’язаний з питаннями членства у громадській організації, а тому такий спір має вирішуватися відповідно до статутних документів профспілок та законодавства, яке регулює основи їхньої діяльності.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.