Connect with us

Судова практика

Перебування спадкоємців за межами країни не є поважною причиною пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини

Опубліковано

20 вересня 2023 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 638/16540/20 залишив без задоволення касаційну скаргу позивачки, яка пропустила строк для подання заяви про прийняття спадщини.

Дочка, яка проживає у Федеративній Республіці Німеччина, звернулася до суду із позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини після смерті батька, оскільки запізно дізналася про його смерть.

Рішенням районного суду позов задоволено, постановою апеляційного суду рішення скасовано та ухвалено нове, яким у задоволенні позову відмовлено, з тих мотивів, що причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, названі позивачкою, не пов’язані з об’єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця у вчиненні нею зазначеної дії.

Також апеляційний суд, спираючись на постанову Верховного Суду від 9 лютого 2022 р. у справі № 709/769/19, вказав на те, що для подання заяви про прийняття спадщини не обов’язково їхати до нотаріальної контори, оскільки законодавство не позбавляє спадкоємця права направити таку заяву за допомогою засобів поштового зв’язку.

Розглянувши касаційну скаргу позивачки, Верховний Суд вказав, що ч. 3 ст. 1272 ЦК України може застосовуватись, якщо: у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; ці обставини визнані судом поважними.

Читайте також: Стресовий стан, ускладнення з отриманням свідоцтва про смерть і незначний пропуск строку для подання заяви про прийняття спадщини є підставами для визначення додаткового строку

Вирішуючи питання поважності причин пропущення шестимісячного строку, визначеного ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини, суд повинен враховувати, що такі причини визначаються у кожному конкретному випадку, з огляду на обставини кожної справи.

Суд не може визнати поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна, похилий вік, непрацездатність, встановлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини (наприклад, встановлення факту проживання однією сім’єю), невизначеність між спадкоємцями хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, несприятливі погодні умови.

Якщо ж у спадкоємця перешкод для подання заяви не було, а він не скористався правом на прийняття спадщини через відсутність інформації про смерть спадкодавця, то правові підстави для визначення додаткового строку для прийняття спадщини відсутні.

Читайте також: Поважною причиною пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини є реєстрація смерті спадкодавця як невідомої особи

Такі висновки сформульовано у постанові Верховного Суду України від 14 вересня 2016 р. у справі № 6-1215цс16 та у постановах Верховного Суду від 18 січня 2018 р. у справі № 198/476/16-ц, від 12 лютого 2018 р. у справі № 712/656/15-ц, від 6 червня 2018 р. у справі № 592/9058/17-ц, від 11 липня 2018 р. у справі № 381/4482/16-ц.

Крім того, у постанові від 11 листопада 2020 р. у справі № 750/262/20 Верховний Суд дійшов висновку, що неспілкування позивача зі спадкодавцем внаслідок неприязних відносини між ними, а також необізнаність спадкоємця про факт смерті батька не є об’єктивними та непереборними труднощами, з якими закон пов’язує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини.

Саме по собі незнання про смерть спадкодавця без установлення інших об’єктивних, непереборних, істотних труднощів на вчинення дій щодо прийняття спадщини не свідчить про поважність пропуску зазначеного строку.

Таким чином, необізнаність про смерть спадкодавця не є поважною причиною для визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом України у постанові від 4 листопада 2015 р. у справі № 6-1486цс15, а також у постановах Верховного Суду від 30 січня 2020 р. у справі № 487/2375/18, від 3 березня 2021 р. у справі № 145/148/20, від 21 квітня 2022 р. у справі № 296/12109/18.

Крім того, у постанові Верховного Суду від 13 квітня 2023 р. у справі № 607/13549/21 зазначено, що перебування спадкоємців за межами країни не є поважною причиною пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, яка унеможливила чи в інший спосіб перешкодила вчасно здійснити таку дію.

Отже, за висновком ВС, суд апеляційної інстанції обґрунтовано дійшов висновку, що необізнаність позивачки про смерть батька та проживання у ФРН протягом тривалого часу не є поважними причинами пропуску строку подання заяви про прийняття спадщини.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

З іншими правовими позиціями Верховного Суду, яких вже налічується понад 16 000, можна ознайомитися в аналітично-правовій системі LEX.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.