Connect with us

Судова практика

Переукладання строкового трудового договору (контракту) чи продовження строку його чинності не означає, що він став безстроковим

Опубліковано

22 січня 2020 р. Верховний Суд у справі № 607/18964/18 задовольнив касаційну скаргу на рішення апеляційного суду, яким строковий контракт визнано безстроковим трудовим договором.

У вересні 2018 р. методист звернувся з позовом до Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти про визнання недійсним контракту у частині строку дії контракту, визнання контракту безстроковим трудовим договором, визнання недійсним та скасування наказу про звільнення, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

У позові зазначив, що 6 серпня 2002 р., на підставі наказу № 254-к, його було призначено на посаду методиста з курсу основ безпеки життєдіяльності Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти. 18 червня 2012 р. його було переведено на посаду методиста лабораторії розвивальних дисциплін, а  1 вересня 2016 р. – на посаду методиста центру виховної роботи, захисту прав дитини і громадянської освіти. 3 серпня 2018 р. його звільнено із займаної посади з 31 серпня 2018 р. у зв`язку із закінчення строку дії контракту на підставі п. 2 ст. 36 КЗпП України.

З огляду на те, що він працював на посаді методиста 16 років, вважав, що у відповідача були відсутні обставини, які б унеможливлювали укладення із ним безстрокового трудового договору або визнання контракту від 1 вересня 2016 р. безстроковим. Посилався на те, що відповідачем незаконно укладено строковий трудовий договір, що унеможливлює звільнення його із займаної посади на підставі п. 2 ст. 36 КЗпП України.

Рішенням міськрайонного суду у задоволенні позову відмовлено з тих підстав, що посада методиста центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти належить до категорії педагогічних працівників та входить до переліку посад, щодо яких може укладатися трудовий договір на контрактній основі. При цьому районний суд зазначив, що КЗпП України не містить заборон щодо продовження строку дії трудового договору, а з переукладанням строкового трудового договору на підставі ч. 2 ст. 23 КЗпП України, він не стає безстроковим.

Постановою апеляційного суду рішення міськрайонного суду скасовано і ухвалено нове рішення, яким позов задоволено частково з посиланням на те, що умови праці педагогічних працівників, зокрема методиста, носять довготривалий характер, оскільки пов`язані із здійсненням безперервного навчально-виховного процесу в навчальних закладах і не містять передумов вважати такий процес обмеженим у часі. З огляду на зазначене, апеляційний суд вважав, що права методиста були порушені та підлягають відновленню шляхом визнання недійсним контракту у частині строку дії контракту, визнання контракту безстроковим трудовим договором, визнання недійсним та скасування наказу про звільнення, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

У касаційній скарзі Тернопільський обласний комунальний інститут післядипломної педагогічної освіти просив залишити в силі рішення суду першої інстанції, вмотивувавши скаргу тим, що відповідно до ч. 3 ст. 54 Закону України «Про освіту» у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, педагогічні та науково-педагогічні працівники приймаються на роботу шляхом укладення трудового договору, у тому числі контракту. Отже, на момент укладення контракту від 1 вересня 2016 р. відбулося переведення методиста на іншу посаду з укладенням нового контракту, а не переукладення контракту на цю ж посаду на інший термін.

Верховний Суд зазначив, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 червня 2000 р. № 963 «Про затвердження переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників» посада методиста належить до посад педагогічних працівників. Згідно з п. 10 Положення про порядок укладання контрактів при прийнятті (найманні) на роботу працівників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 березня 1994 р. № 170, у контракті передбачаються обсяги пропонованої роботи та вимоги до якості і строків її виконання, строк дії контракту, права, обов`язки та взаємна відповідальність сторін, умови оплати й організації праці, підстави припинення та розірвання контракту, соціально-побутові та інші умови, необхідні для виконання взятих на себе сторонами зобов`язань, з урахуванням специфіки роботи, професійних особливостей та фінансових можливостей підприємства, установи, організації чи роботодавця.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції та задовольняючи позов, апеляційний суд спирався на те, що умови праці педагогічних працівників, зокрема методиста, мають довготривалий характер, оскільки пов`язані із здійсненням безперервного навчально-виховного процесу в навчальних закладах, і не містять передумов вважати такий процес обмеженим у часі.

Колегія суддів Верховного Суду не погодилася з такими висновками апеляційного суду та визнала, що переукладання строкового трудового договору (контракту) чи продовження строку його чинності у випадках, що підпадають під ч. 2 ст. 23 КЗпП України, не передбачає набуття трудовим договором характеру безстрокового, укладеного на невизначений строк.

Згідно з ч. 2 ст. 39-1 КЗпП України трудові договори, що були переукладені один чи декілька разів, за винятком випадків, передбачених ч. 2 ст. 23, вважаються такими, що укладені на невизначений строк. Доводи позивача про те, що у зв`язку з неодноразовим продовженням трудових відносин шляхом укладення контрактів трудовий договір набув ознак безстроковості згідно з ч. 2 ст. 39-1 КЗпП України, є необґрунтованими, оскільки укладення контракту на певний строк, з урахуванням ч. 3 ст. 21 КЗпП України, регулюється ч. 2 ст. 23 КЗпП України, що виключає при переукладанні контракту чи продовженні строку його дії застосування ч. 2 ст. 39-1 КЗпП України.

З огляду на це Верховний Суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову методиста, оскільки діями Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти його трудових прав порушено не було.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.