Connect with us

Судова практика

Положення п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК не можуть застосовуватися щодо кримінальних проваджень, розпочатих до набрання чинності цією нормою

Опубліковано

11 квітня 2023 р. Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 201/3571/20 задовольнив касаційну скаргу прокурора, який не погодився із рішенням про закриття кримінального провадження з тих підстав, що після повідомлення особі про підозру закінчився строк досудового розслідування.

Ухвалою районного суду, залишеною без змін апеляційним судом, закрив кримінальне провадження щодо особи, обвинуваченої у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190 та ч. 4 ст. 358 КК, дійшовши висновку, що обвинувальний акт направлено до суду поза межами строку досудового розслідування, визначеного ст. 219 КПК, що дає підстави для закриття провадження відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК.

Читайте також: Встановлене змінами до КПК право на закриття кримінального провадження через закінчення строку розслідування пов’язується із часом набрання чинності змінами та часом унесення відомостей до ЄРДР

У касаційній скарзі прокурор зазначав, що досудове розслідування у цій справі було розпочате 24 квітня 2017 р., коли були внесені до ЄРДР відомості про кримінальні правопорушення, у яких згодом було обвинувачено особу. Оскільки відповідно до п. 4 § 2 розд. 4 «Перехідні положення» Закону України від 3 жовтня 2017 р. № 2147-VІІІ  п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК не застосовуються до проваджень, у яких відомості про кримінальне правопорушення внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань до набрання ним чинності 16 березня 2018 р., це положення не може застосовуватися у цій справі.

Верховний Суд вказав, що суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що відомості про правопорушення внесені до ЄРДР 11 листопада 2019 р. Вони послалися на те, що «головним для застосування п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК України … є не дата, коли було розпочато досудове розслідування, а дата внесення певних відомостей по кримінальному провадженню до ЄРДР». Такий підхід суперечить ч. 1 та 2 ст. 214 КПК, відповідно до якої досудове розслідування розпочинається з моменту внесення до ЄРДР відомостей, які можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення. Виходячи з буквального тлумачення тексту цієї статті, момент початку досудового розслідування щодо певного злочину співпадає з моментом внесення до ЄРДР відомостей, які можуть свідчити про цей злочин.

Читайте також: Закриття кримінального провадження за наявності у діянні обвинуваченого складу менш тяжкого правопорушення, ніж було інкриміновано, є порушенням вимог КПК

У цьому випадку відомості про кримінальні правопорушення, у яких згодом і обвинувачувалась особа, були внесені в ЄРДР 24 квітня 2017 р. Інші відомості, що стосуються розслідування, у тому числі інформація про об’єднання або виділення матеріалів кримінального провадження, не змінюють дату внесення до ЄРДР відомостей про це кримінальне правопорушення.

Згідно з ч. 7 ст. 217 КПК днем початку досудового розслідування у провадженні, виділеному в окреме провадження, є день, коли було розпочато розслідування, з якого виділено окремі матеріали, а у провадженні, в якому об’єднані матеріали кількох досудових розслідувань, – день початку розслідування того провадження, яке розпочалося раніше.

Тому Верховний Суд погодився з доводами сторони обвинувачення, що вирішальною датою для застосування п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК є 24 квітня 2017 р., а подальше об’єднання і виділення матеріалів не може враховуватися при визначенні цієї дати.

Хибний висновок про дату, вирішальну для застосовності п. 10, призвів до помилкового його застосування в обставинах цього провадження всупереч застереженню, що міститься в п. 4 § 2.

Датою внесення відомостей про кримінальне правопорушення, що було предметом кримінального провадження, переданого до суду з обвинувальним актом, є 24 квітня 2017 р., а тому до цього провадження застосовуються правила, які існували до 16 березня 2018 р., серед яких не передбачено повноважень суду його закрити у разі спливу строку досудового розслідування.

Отже, Верховний Суд ухвали районного та апеляційного судів скасував і призначив новий розгляд у суді першої інстанції.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

З іншими правовими позиціями Верховного Суду, яких вже налічується понад 16 000, можна ознайомитися в аналітично-правовій системі LEX.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.