Connect with us

Судова практика

Днем подання прокурором апеляційної скарги на вирок суду першої інстанції, ухвалений у спрощеному порядку, є день її передання до поштового відділення

4 травня 2023 р. Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 204/10808/22 задовольнив касаційну скаргу прокурора, який доводив помилковість висновку суду про те, що апеляційну скаргу було подано з пропуском строку на апеляційне оскарження.

Вироком районного суду особу визнано винуватою у вчиненні кримінального проступку, передбаченого ч. 2 ст. 125 КК України.

Ухвалою апеляційного суду на підставі п. 4 ч. 3 ст. 399 КПК України апеляційну скаргу прокурора на вказаний вирок повернуто з тих мотивів, що судовий розгляд відбувся у спрощеному порядку згідно зі ст. 381, 382 КПК України без виклику учасників кримінального провадження, а апеляційну скаргу прокурором було подано із пропущенням строку на оскарження.

У касаційній скарзі прокурор стверджував, що оскільки останній день подання апеляційної скарги на вирок районного суду припадав на 08 січня 2023 року (неділю), який був вихідним днем, то з урахуванням положень ст. 115, 116 КПК України останнім днем цього строку є наступний за ним робочий день, тобто 9 січня 2023 р. Відповідно до реєстру відправлення апеляційної скарги датою її подання прокурором та прийняття її поштою є 6 січня 2023 р., про що свідчить штрихкодовий ідентифікатор та штамп поштового відділення.

Читайте також: Помилкове зазначення в ухвалі, що її може бути оскаржено протягом п’яти днів з дня її отримання, а не оголошення, не впливає початок перебігу строку оскарження

З огляду на те, що на момент відправлення апеляційної скарги 6 січня 2023 р. у відділенні «Укрпошта» було відсутнє електропостачання в період часу з 15 до 19 години (включно) відповідно до графіків стабілізаційних відключень, то на фіскальному чеку зазначена дата подання апеляційної скарги 8 січня 2023 р., а також вказаний той самий штрихкодовий ідентифікатор, що стоїть на реєстрі відправлення апеляційної скарги від 6 січня 2023 р.

Верховний Суд вказав, що в матеріалах провадження відсутній конверт, у якому надійшла апеляційна скарга, однак відсутня й інформація про те, що вказана апеляційна скарга надійшла до місцевого суду іншим шляхом (нарочно, передана безпосередньо прокурором до канцелярії/скриньки суду, тощо).

Читайте також: Подача прокурором апеляційної скарги у підрозділ фельд’єгерського зв’язку в останній день передбаченого строку не вважається порушенням строку

Зважаючи на це, Верховний Суд вирішив, що за відсутності іншої інформації про спосіб надходження апеляційної скарги, той факт, що місцевий суд не долучив конверта, в якому надійшла скарга, до матеріалів справи, не може бути підставою обмеження права на подання апеляційної скарги, адже матеріалами не спростовано твердження прокурора про те, що поштове відправлення з вкладеною апеляційною скаргою було здано до поштового відділення в межах строку на апеляційне оскарження.

Згідно з долученим до касаційної скарги реєстром поштових повідомлень, поданих прокуратурою до поштового відділення від 6 січня 2023 р., до нього внесено відправку апеляційної скарги до районного суду та цьому листу присвоєно штрихкод з унікальним номером, та проставлено штемпель Укрпошти з датою 6 січня 2023 р.

Відповідно до копії фіскального чека зазначена дата подання апеляційної скарги 8 січня 2023 р., а також вказаний той самий штрихкодовий ідентифікатор, що стоїть на реєстрі відправлення апеляційної скарги від 6 січня 2023 р.

Вказана інформація підтверджується також трекінгом поштового відправлення листа з унікальним номером з офіційного веб-сайту ukrposhta.ua.

Отже, відповідно до приписів ст. 116 КПК України днем подачі прокурором апеляційної скарги слід було вважати день здачі вказаної апеляційної скарги на відділення Укрпошти.

Тому Верховний Суд ухвалу апеляційного суду скасував і призначив новий розгляд у суді апеляційної інстанції.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

З іншими правовими позиціями Верховного Суду, яких вже налічується понад 16 000, можна ознайомитися в аналітично-правовій системі LEX.

Читати далі

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2023
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.