Connect with us

Судова практика

Порушення таємниці наради суддів не є безумовною підставою для скасування вироку

Опубліковано

26 травня 2020 р. Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 313/1391/17 залишив без задоволення касаційну скаргу прокурора, який не вказав яким чином порушення таємниці наради суддів перешкодило ухвалити законний та обґрунтований вирок.

Вироком місцевого суду, залишеним без змін апеляційним судом, особу виправдано за обвинуваченням за ч. 1 ст. 164 КК за недоведеністю наявності в її діях складу кримінального правопорушення.

У касаційній скарзі прокурор вказав, що суд першої інстанції допустив порушення таємниці нарадчої кімнати, розглянувши в період перебування в нарадчій кімнаті для ухвалення вироку судове рішення у справі про вчинення адміністративного правопорушення.

Верховний Суд зазначив, що порушення таємниці наради суддів не є безумовною підставою для скасування судового рішення відповідно до ч. 2 ст. 412 КПК. Суди апеляційної та касаційної інстанцій оцінюють істотність виявлених порушень порядку ухвалення рішення в нарадчій кімнаті шляхом з’ясування, чи призвели вони до неможливості ухвалити законне й справедливе рішення.

Окрім того, Верховний Суд послався на правовий висновок, викладений у постанові ОП ККС ВС від 24 лютого 2020 р. (справа № 128/2455/15-к, провадження № 51-7241кмо18), відповідно до якого вчинення процесуальних дій та ухвалення суддями (суддею) під час перебування в нарадчій кімнаті по кримінальному провадженні судових рішень по інших справах слід вважати порушенням таємниці наради суддів, яке на підставі ч. 1 ст. 412 КПК може бути визнано істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону у разі, коли воно за своїм характером та з огляду на обставини конкретної справи перешкодило або могло перешкодити суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення, тобто в тих випадках, коли вказане порушення обґрунтовано ставить під сумнів незалежність і неупередженість суддів (судді) при обговоренні та ухваленні відповідного судового рішення.

З матеріалів кримінального провадження вбачається, що відповідно до журналу судових засідань місцевий суд у складі головуючого судді 1 березня 2019 р. після судових дебатів у кримінальному провадженні видалився до нарадчої кімнати для постановлення вироку. Оголошення вироку відбулось 7 березня 2019 р. Згідно з даними ЄДРСР суддя районного суду 6 березня 2019 р. розглянула справу про адміністративне правопорушення за участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Зазначене свідчить про те, що суддя брала участь у розгляді іншого провадження під час перебування в нарадчій кімнаті у кримінальному провадженні, чим допустила порушення таємниці наради суддів.

Однак, як з’ясував Верховний Суд, з матеріалів провадження не вбачається, а в касаційній скарзі прокурора не зазначено, яким чином таке порушення таємниці наради суддів, допущене судом першої інстанції, – розгляд на цій стадії кримінального провадженні іншої справи про адміністративне правопорушення – перешкодило суду ухвалити законний та обґрунтований вирок та ставить під сумнів незалежність і неупередженість судді при його ухваленні.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.