Connect with us

Судова практика

Позов про визнання протиправним і скасування рішень виконавчого комітету міської ради про затвердження акта з визначення і відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам не підлягає судовому розгляду

Опубліковано

11 вересня 2019 р. Велика Палата Верховного Суду розглянула касаційну скаргу у справі № 826/1773/18 за позовом ПП «Легатто» до виконавчого комітету Охтирської міської ради про визнання протиправним і скасування рішення.

У січні 2018 р. ПП «Легатто» звернулося до суду з позовом до Виконкому, у якому просило визнати протиправним і скасувати рішення відповідача від 20 грудня 2017 р. № 201 в частині затвердження акта з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 15 листопада 2017 р. № 02/09/17. На обґрунтування позову ПП «Легатто» зазначило, що  відповідно до оскаржуваного рішення позивачу заявлено вимогу про сплату збитків на суму 10 тис. 215 грн 87 коп.

На думку позивача, спірне рішення є незаконним у зв`язку з тим, що він є власником нежитлового приміщення, а земельна ділянка, на якій розташоване вказане нежитлове приміщення, не передавалась позивачу ані у власність, ані в користування. Управління цією земельною ділянкою здійснює Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Елітний 3», а позивач лише використовує вказане приміщення у своїй господарській діяльності.

Окружний адміністративний суд міста Києва позов задовольнив, Шостий апеляційний адміністративний суд  скасував рішення, а провадження у справі закрив через те що, оскільки позовні вимоги ПП «Легатто» спрямовані не на статусні та/або процедурні повноваження органу місцевого самоврядування, а на правомірність визначення йому збитків цим органом як розпорядником (власником) об`єктів комунальної власності, то в основу спору покладені господарські відносини власності, на які юрисдикція адміністративних судів не поширюється. Суд зазначив, що цей спір підлягає вирішенню за правилами Господарського процесуального кодексу України.

ПП «Легатто» подало касаційну скаргу, в якій твердило, що вказана справа підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства, оскільки суть спірних відносин полягає у неправомірному здійсненні відповідачем владних повноважень, що призвело до порушення прав позивача як платника податків та загальнообов`язкових платежів.

Велика Палата Верховного Суду зазначила, що ч. 3 ст. 157 ЗК України встановлено, що порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам установлюється Кабінетом Міністрів України. За змістом п. 2 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 р. № 284 розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад. Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії.

Виконком, вважаючи, що позивач завдав власнику земельної ділянки (територіальній громаді м. Охтирки) збитки у вигляді неодержаних доходів, мав право та повноваження скласти акт з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, а також затвердити його відповідним рішенням. Оспорюваним рішенням також доручено відділу земельних відносин Міськради підготувати позовну заяву до суду про відшкодування збитків суб’єктом господарювання у разі несплати ним у місячний термін з дня прийняття спірного рішення збитків, визначених актом.

Таким чином, повноваження Виконкому у цьому випадку обмежуються лише обчисленням розміру збитків у встановленому порядку, а стосовно відшкодування виявлених збитків, то вони не можуть бути примусово відшкодовані на підставі рішення відповідача, оскільки такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.

Отже, Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що оскаржуване рішення Виконкому не створює жодних правових наслідків для позивача, а тому не може порушувати його права чи інтереси, що на підставі положень ч. 1 ст. 5 КАС України унеможливлює розгляд таких вимог у порядку адміністративного судочинства.

Водночас, суд апеляційної інстанції помилково зазначив, що цей спір підлягає вирішенню за правилами господарського судочинства. Велика Палата Верховного Суду звертає увагу на те, що в разі незгоди позивача з рішенням Виконкому про затвердження акта з визначення збитків власнику землі та невиконання в добровільному порядку цього рішення орган місцевого самоврядування має право звернутися до господарського суду з позовом до ПП «Легатто» про відшкодування збитків.

Саме в такому випадку при вирішенні позову Виконкому буде перевірена в судовому порядку правомірність визначення цим органом збитків власнику землі.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →
Натисніть, щоб прокоментувати

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.