Судова практика
Позов власника квартири про скасування рішення міської ради, яким надано третій особі дозвіл на проведення реконструкції його квартири, підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства
4 вересня 2019 р. Велика Палата Верховного Суду розглянула касаційну скаргу у справі № 564/2064/18 справу за позовом фізичної особи до Костопільської міської ради Рівненської області про визнання недійсним і скасування рішення.
Позивач є власником квартири № 2 і сусідом третьої особи (власника квартири №1) та власником суміжної земельної ділянки. 2 вересня 2008 р. виконавчий комітет Костопільської міської ради прийняв оскаржуване рішення, згідно з яким надав третій особі дозвіл на проведення реконструкції квартири № 2. У процесі реконструкції квартири демонтовані належний позивачу сарай, вбиральня загального користування, металева сітка, а також зведений металевий паркан. Отже, оскарженим рішенням порушено права й інтереси позивача щодо володіння, користування та розпорядження належною позивачеві квартирою. Позивач дізнався про оскаржене рішення лише 3 травня 2018 р.
Виконавчий комітет Костопільської міської ради листом від 17 травня 2018 р. відмовив позивачеві у скасуванні оскарженого рішення та повідомив, що відповідно до рішення Конституційного Суду України від 16 квітня 2009 р. у справі № 1-9/2009 органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до цих рішень виникли правовідносини, пов`язані з реалізацією певних суб`єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб`єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення.
Районний суд визнав недійсним і скасував оскаржуване рішення. Апеляційний суд рішення суду першої інстанції скасував, а провадження у справі закрив, зазначивши, що спір про право тут відсутній, а суд має дослідити правомірність надання виконавчим комітетом Костопільської міської ради адміністративної послуги як суб`єктом владних повноважень. Згідно з висновком Великої Палати Верховного Суду, висловленим у постанові від 20 червня 2018 р. у справі № 165/403/16-а, рішення суб`єкта владних повноважень щодо надання ним адміністративних послуг оскаржується за правилами адміністративного судочинства.
Позивач оскаржив це рішення в касаційній інстанції з підстав порушення правил предметної юрисдикції.
Велика Палата Верховного Суду звернула увагу на те, що предметом спору є визнання недійсним і скасування рішення органу місцевого самоврядування, який надав третій особі дозвіл на реконструкцію квартири, належної позивачу. Тобто, позивач оскаржує рішення суб’єкта владних повноважень, яке фактично стосується права третьої особи, з підстав порушення прав позивача як власника квартири у житловому будинку та земельної ділянки.
Цей спір стосується не стільки правомірності дій суб’єкта владних повноважень щодо надання дозволу на реконструкцію квартири № 2, скільки правомірності здійснення третьою особою реконструкції квартири № 1 без згоди позивача.
Враховуючи те, що управлінські дії відповідача мали наслідком створення перешкоди у реалізації цивільного права позивача на володіння, користування та розпоряджання його майном, спір позивача з відповідачем не стосується захисту прав, свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єкта владних повноважень, тобто не є публічно-правовим.
З огляду на викладене необґрунтованими є висновки апеляційного суду щодо відсутності у цій справі спору про цивільне право позивача. Тому Велика Палата погодилася з доводами позивача про те, що справу слід розглядати за правилами цивільного судочинства, вказавши, що відповідно до ч. 1 ст. 21 ЦК суд визнає незаконним і скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий, зокрема, органом державної влади, якщо він суперечить актам цивільного законодавства та порушує цивільні права або інтереси.
Підготував Леонід Лазебний
You must be logged in to post a comment Login