Connect with us

Судова практика

Працівнику не може бути оголошено догану через невиконання наказу, який втратив чинність

Опубліковано

22 липня 2020 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 554/9493/17 задовольнив касаційну скаргу працівниці, вказавши, що оголошення догани на підставі наказу, який втратив чинність, є неприпустимим..

Особа звернулася до суду з позовом до ДП про визнання незаконним та скасування наказу про притягнення до дисциплінарної відповідальності.

Наказом від 14 вересня 2016 р. затверджено Інструкцію з організації охорони, пропускного та внутрішньо-об’єктового режимів Полтавської філії ДП, контроль за виконанням наказу покладено на директора філії.

Наказом відповідача від 31 серпня 2017 р. затверджено Інструкцію з організації охорони, пропускного та внутрішньо-об’єктового режимів Полтавської філії ДП та наказ від 14 вересня 2016 р. визнано таким, що втратив чинність з дати підписання нового наказу.

Наказом ДП від 12 жовтня 2017 р. за порушення трудової дисципліни, а саме: недотримання працівниками та директором вимог наказу від 14 вересня 2016 р., що призвело до відсутності контролю знаходження працівників на робочих місцях та несумлінного виконання працівниками та директором філії своїх трудових обов’язків, позивачці оголошено догану.

Позивачка зазначала, що наказу від 14 вересня 2016 р., за порушення якого їй було оголошено догану, взагалі на підприємстві не існує. Її не ознайомили під підпис із наказом про оголошення догани, немає доказів, які підтверджували несправність системи контролю доступу, встановленої в приміщенні Полтавської філії ДП.

Рішенням районного суду позовні вимоги задоволено. Апеляційним судом рішення районного суду скасовано, ухвалено нове рішення про відмову в задоволенні позову з тих мотивів, що наказ про оголошення догани є обґрунтованим, оскільки в ньому зазначено за які порушення накладено дисциплінарне стягнення, докази, які підтверджують вказані порушення, та міститься інформація, на підставі яких статей КЗпП накладено дисциплінарне стягнення.

Розглянувши касаційну скарзі позивачка, Верховний Суд зазначив, що саме на роботодавцеві лежить обов’язок надати докази фактів винного вчинення працівником дисциплінарного проступку. Для притягнення працівника до дисциплінарної відповідальності в обов’язковому порядку має бути встановлено вину як одну із важливих ознак порушення трудової дисципліни. За відсутності вини працівника не може бути притягнено до дисциплінарної відповідальності.

Отже, при розгляді справ про накладення дисциплінарних стягнень за порушення трудової дисципліни судам необхідно з’ясовувати, в чому конкретно виявилося порушення, чи додержані власником або уповноваженим ним органом передбачені ст.ст. 147149 КЗпП України правила і порядок застосування дисциплінарного стягнення.

Для правомірного накладення дисциплінарного стягнення роботодавцем необхідна наявність сукупності таких умов: порушення має стосуватися лише тих обов’язків, які є складовими трудової функції працівника чи випливають з правил внутрішнього трудового розпорядку. Невиконання чи неналежне виконання працівником трудових обов’язків має бути винним, скоєним без поважних причин умисно або з необережності.

Наказ ДП від 12 жовтня 2017 р. «Про оголошення догани» прийнятий через недотримання позивачкою вимог наказу від 14 вересня 2016 р., який втратив чинність. Тому суд першої інстанції дійшов правильного висновку про задоволення позову, оскільки оголошення догани на підставі наказу, який втратив чинність, є неприпустимим.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.