Connect with us

Судова практика

Відшкодування шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, як підставу для звільнення від відбування покарання з випробуванням, має бути встановлено до набрання вироком законної сили

Опубліковано

6 грудня 2023 р. Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 501/740/20 відмовив у задоволенні касаційної скарги захисника, який просив застосувати щодо засудженого звільнення від відбування покарання з випробуванням.

Вироком районного суду фігуранта справи, який спричинив потерпілому тяжкі тілесні ушкодження, небезпечні для життя та здоров`я в момент заподіяння, було засуджено за ч. 2 ст. 121 КК із застосуванням положень ст. 69 КК до покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років. На підставі ст. 75, ст. 104 КК звільнено від відбування покарання з випробуванням.

Апеляційний суд скасував вирок районного суду в частині призначеного покарання та ухвалив новий вирок, яким призначив покарання за ч. 2 ст. 121 КК із застосуванням положень ст. 69 КК у виді позбавлення волі на строк 2 роки.

Читайте також: Незастосування судом звільнення від відбування покарання до особи, визнаної винуватою у виправдовуванні збройної агресії рф, відповідає меті покарання та засадам його призначення

У касаційній скарзі захисник зазначав, що після розгляду кримінального провадження судом апеляційної інстанції зі сторони засудженого було повністю відшкодовано завдану шкоду потерпілому, зокрема й моральну, а також те, що останній не має претензій до засудженого та просив призначити покарання, не пов’язане із позбавленням волі.

Верховний Суд вказав, що покарання, призначене апеляційним судом засудженому, відповідає загальним засадам призначення покарання, є справедливим та домірним вчиненому, при цьому підстави для звільнення засудженого від відбування такого покарання із застосуванням положень ст. 75, ст. 104 КК, про що захисник порушив питання у касаційній скарзі, у справі відсутні.

Читайте також: Одного лише бажання брати участь у воєнних діях по обороні України недостатньо для звільнення від відбування покарання з випробуванням

Щодо доводів захисника з приводу наявності підстави для застосування положень ст. 75 КК відносно засудженого, оскільки потерпілому було повністю відшкодовано завдану шкоду, Верховний Суд вказав, що такі підстави повинні бути встановлені саме на стадії судового розгляду кримінального провадження до ухвалення вироку та призначення покарання, або ж на стадії оскарження такого вироку в апеляційному порядку, тобто до набрання вироком законної сили. Тоді як, в даному випадку, відшкодування завданої шкоди мало місце вже після набрання вироком законної сили.

Разом з цим, відповідно до ст. 533 КПК вирок або ухвала суду, які набрали законної сили, обов’язкові для осіб, які беруть участь у кримінальному провадженні, а також для усіх фізичних та юридичних осіб, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх службових осіб, і підлягають виконанню на всій території України.

Тобто виконання вироку суду, який набрав законної сили, в частині відшкодування завданого збитку є прямим обов’язком особи, на яку такий обов’язок покладено судом, а його невиконання має окремі правові наслідки та може впливати на притягнення такої особи до юридичної відповідальності, визначеної законом.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

З іншими правовими позиціями Верховного Суду, яких вже налічується понад 16 000, можна ознайомитися в аналітично-правовій системі LEX.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.