Судова практика
Право користування земельною ділянкою, яку отримав для ведення фермерського господарства його засновник, може успадковуватися
23 червня 2020 р. Велика Палата Верховного Суду у справі № 179/1043/16-ц відступила від власної правової позиції та вказала, що право постійного користування земельною ділянкою успадковується лише якщо зазначена особа до її смерті не змогла створити (зареєструвати) фермерське господарство. В іншому разу успадковуються права засновника фермерського господарства.
Після смерті засновника фермерського господарства спадкоємиця мала намір використовувати спірну земельну ділянку для здійснення господарської діяльності. Для оформлення права користування вона звернулася до із заявою про надання свідоцтва про право на спадщину. У відповідь на звернення їй було повідомлено, що неможливо успадкувати після смерті засновника фермерське господарство як цілісний майновий комплекс, бо невизначений склад майна цього господарства та відсутнє право власності на спірну земельну ділянку, передану фермерському господарству.
Позивачка звернулась до суду з вимогами визнати за нею в порядку спадкування за законом після смерті чоловіка права засновника селянського (фермерського) господарства та право постійного користування земельною ділянкою.
Рішенням суду першої інстанції, залишеним без змін апеляційним судом позов було задоволено частково – визнано за позивачкою права засновника фермерського господарства, відмовлено у визнанні права постійного користування земельною ділянкою з тих мотивів, що засновник не укладав із державою як власником спірної земельної ділянки договір, що передбачав би можливість передання у порядку спадкування права користування.
У касаційній скарзі позивачка вказувала, що спадкування права постійного користування земельною ділянкою не може залежати від того, чи переоформив спадкодавець таке право, чи ні. Визнання за спадкоємцями померлого права спадкувати право постійного користування земельною ділянкою забезпечує їм можливість вирішити питання переоформлення права користування нею.
Велика Палата Верховного Суду вказала, що перелік прав та обов’язків особи, які не входять до складу спадщину визначений у ст. 1219 ЦК України. За змістом вказаного переліку право постійного користування земельною ділянкою, яке належало спадкодавцю, не є тим правом, яке не можна успадкувати. А тому таке право за загальним правилом входить до складу спадщини.
Однак, Велика Палата вирішила відступити від власного висновку, викладеного у постанові від 20 листопада 2019 р. у справі № 368/54/17, вказавши що таке право може бути об’єктом спадкування, якщо зазначена особа до її смерті не змогла створити (зареєструвати) фермерське господарство. Тільки у такому разі право постійного користування зазначеною ділянкою входить до складу спадщини у разі смерті цієї особи та може бути успадкованим лише для мети, для якої це право отримав спадкодавець. Оскільки після проведення державної реєстрації фермерського господарства як юридичної особи право постійного користування земельною ділянкою, наданою засновникові для ведення такого господарства, набуває останнє, то смерть засновника господарства не породжує у спадкоємців прав на успадкування права постійного користування земельною ділянкою.
Оскільки позивачка була членом фермерського господарства, в якого немає сформованого статутного капіталу, не відмовлялася від вступу до цього господарства, як і їй не відмовляло у цьому останнє, то колегія вказала, що саме визнання за позивачкою в порядку спадкування після смерті чоловіка прав засновника господарства є ефективним способом захисту її прав як спадкоємниці засновника.
Підготував Леонід Лазебний