Судова практика
Пред’явлення підробленого військового квитка працівникам прикордонної служби утворює склад злочину використання завідомо підробленого документа
18 січня 2024 р. Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 715/2635/22 залишив без задоволення касаційну скаргу захисника, який стверджував про недоведеність факту використання підробленого військово квитка.
Вироком районного суду, залишеним без змін апеляційним судом, фігуранта засуджено за те, що він з метою виїзду за межі України в період воєнного стану достовірно знаючи, що військовий квиток, виданий на його ім’я та відомості, внесені до нього про те, що він не підлягає військовій службі за призовом під час мобілізації як особа, що виключена з військового обліку за станом здоров’я, є підробленими, пред’явив його для перевірки працівникам прикордонної служби, видаючи вказаний документ за справжній, використавши таким чином завідомо підроблений документ (ч. 4 ст. 358 КК України).
Розглянувши касаційну скаргу захисника, Верховний Суд вказав, що твердження сторони захисту про те, що засуджений не знав, що документ є підробленим і не мав умислу на використання підробленого документа, суперечать встановленим судом фактичним обставинам кримінального провадження.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64/2022 на території України було введено воєнний стан, який триває до теперішнього часу.
Відповідно до Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57, у період воєнного стану заборонено виїзд за межі країни осіб чоловічої статі віком від 18 до 60 років.
Згідно з Правилами військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів у воєнний час забороняється виїзд призовників, військовозобов’язаних та резервістів з місця проживання без дозволу керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Тобто засуджений був обізнаний із правилами щодо військового обов’язку, свого обов’язку перебувати на військовому обліку та встановленими у зв’язку із цим обмеженнями.
Читайте також: Факт завершення строку дії контракту автоматично не позбавляє особу статусу діючого військовослужбовця
Військовий квиток є документом, що посвідчує особу військовослужбовця (військовозобов’язаного, резервіста) та визначає належність його власника до виконання військового обов’язку.
У свою чергу, тимчасове посвідчення військовозобов’язаного – це документ, що посвідчує його особу та видається, зокрема, у разі, якщо за результатами медичного огляду громадянин України непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час (до підтвердження цього рішення під час повторного медичного огляду), підлягає взяттю на облік військовозобов’язаних.
Судами встановлено, що у тимчасовому посвідченні військовозобов’язаного міститься запис про те, що засуджений визнаний обмежено придатним до військової служби, про що останньому було відомо. Водночас, пред’являючи для перевірки прикордонній службі військовий квиток, який містив відомості про його непридатність до військової служби за станом здоров’я, він усвідомлював, що такий квиток містить неправдиві відомості, а отже є підробленим.
Оскільки фігурант достовірно знав про наявність для осіб чоловічої статі відповідного віку заборони на виїзд за межі України в період воєнного стану, а також повинен був усвідомлювати регламентований чинним законодавством порядок видачі тимчасового посвідчення військовозобов`язаного та військового квитка, але при цьому, реалізуючи свої злочинні наміри, пред’явив завідомо підроблений документ для перетину кордону, то суди правильно дійшли висновку про наявність у нього умислу на використання завідомо підробленого документа.
За таких обставин дії засудженого правильно кваліфіковано за ч. 4 ст. 358 КК України.
Підготував Леонід Лазебний
З іншими правовими позиціями Верховного Суду, яких вже налічується понад 16 000, можна ознайомитися в аналітично-правовій системі LEX.