Connect with us

Судова практика

Президент дав старт другому етапу судової реформи

Петро Порошенко підписав укази про ліквідацію місцевих і створення окружних судів в Україні в рамках другого етапу судової реформи. Про це інформує прес-служба глави держави.

«Президент підписав укази про ліквідацію та створення місцевих судів в Україні і закликав юристів-науковців та адвокатів до активної участі в конкурсах на посади суддів», — йдеться в повідомленні.

Як роз’яснили в Адміністрації Президента, будуть створені окружні господарські суди, а замість судів у районах з’являться окружні суди. Таким чином організаційна та фінансова оптимізація забезпечить кращий доступ до правосуддя й підвищить ефективність розгляду справ. Зазначається також, що в процесі підготовки відповідних указів проводилися консультації з Вищою радою правосуддя.

Як запевняють на Банковій, відтепер стане можливим і планування розвитку автоматизованої системи для того, аби правосуддя дійсно стало доступним і була відновлена довіра до судової системи. «Насправді, це другий етап судової реформи, — вважає Президент. — Перший етап завершено, як я і обіцяв, формуванням нового Верховного Суду, який був створений за допомогою безпрецедентно прозорого конкурсу, завдяки великій роботі Вищої кваліфікаційної комісії суддів, Вищої ради правосуддя і при активній участі громадськості», — наголосив глава держави.

Щодо нової фази реформи, то за словами Президента, в даний час іде набір нових суддів. «Це ще одна відповідь на ті численні звернення, які надходять до мене як до глави держави від громадськості. Я як Президент за Конституцією не маю права втручатися в розгляд конкретної справи й не буду цього робити. Єдине, що я можу зробити — це оновлення судової системи. Забезпечити прихід у систему чесних і справедливих суддів, які допоможуть нам провести другий етап судової реформи», — резюмував Петро Порошенко.

Президент також додав, що зараз відбувається процес ліквідації, реорганізації та створення нових судів і заповнення посад суддів людьми, які проходять систему оцінки, антикорупційну перевірку, заповнюють необхідні декларації.

Водночас багато експертів вважають, що ліквідація райсудів Києва призведе до колапсу в розгляді справ. Так, напередодні адвокати родин Небесної сотні опублікували відкрите звернення до Президента з проханням не підписувати Указ «Про ліквідацію місцевих загальних судів та утворення окружних судів», оскільки таке рішення може призвести до колапсу в справах, зокрема й щодо подій на Майдані, та в судовій системі загалом. Його текст було оприлюднено на сторінці Громадської організації «Адвокатська дорадча група» в Facebook ще 26 грудня.

У зверненні наголошувалося, що ліквідація районних судів може перешкоджати встановленню істини в справах Майдану та притягненню винних до відповідальності, оскільки їх реалізація унеможливить розгляд справ у розумні терміни. Як вказується, в судах вже тривалий час розглядаються понад 10 проваджень у справах Майдану, частина з них — уже майже три роки. Наприклад, справа щодо розстрілів на вулиці Інститутській, що сталися 20 лютого 2014 року, та справа щодо розгону протестувальників 30 листопада 2013-го. Допитано сотні потерпілих, частина з яких на даний момент уже померла, досліджено терабайти відеодоказів, інших матеріалів справи. Весь цей обсяг роботи при ліквідації судів буде втрачено.

Реорганізація ж судів (на відміну від ліквідації та створення нових) передбачає, що реорганізовані суди є правонаступниками своїх попередників, і в такому разі є можливість продовження розгляду судових проваджень та забезпечення безперервності розгляду справи й незмінності складу суду. Але порядок передачі справ при реорганізації судів все одно підлягає врегулюванню на законодавчому рівні. На даний момент такого врегулювання немає ні в законі про «Судоустрій і статус суддів», ні в указі Президента.

Також адвокати вимагають забезпечити під час проведення судової реформи гарантоване Конституцією і законом право потерпілих та інших осіб на справедливий суд упродовж розумного терміну та безперервність вже розпочатих судових процесів при незмінному складі суду.

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

Як відомо, Вища рада правосуддя на засіданні 21 грудня схвалила проект указу Президента України про ліквідацію місцевих загальних судів та створення замість них окружних судів. Всього в рамках судової реформи ліквідації підлягають 142 місцевих суди, натомість буде створено 74 окружних суди.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі
Клікніть для коментування

You must be logged in to post a comment Login

Залишати коментар

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2022
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.