Connect with us

Судова практика

Президент дав старт другому етапу судової реформи

Опубліковано

Петро Порошенко підписав укази про ліквідацію місцевих і створення окружних судів в Україні в рамках другого етапу судової реформи. Про це інформує прес-служба глави держави.

«Президент підписав укази про ліквідацію та створення місцевих судів в Україні і закликав юристів-науковців та адвокатів до активної участі в конкурсах на посади суддів», — йдеться в повідомленні.

Як роз’яснили в Адміністрації Президента, будуть створені окружні господарські суди, а замість судів у районах з’являться окружні суди. Таким чином організаційна та фінансова оптимізація забезпечить кращий доступ до правосуддя й підвищить ефективність розгляду справ. Зазначається також, що в процесі підготовки відповідних указів проводилися консультації з Вищою радою правосуддя.

Як запевняють на Банковій, відтепер стане можливим і планування розвитку автоматизованої системи для того, аби правосуддя дійсно стало доступним і була відновлена довіра до судової системи. «Насправді, це другий етап судової реформи, — вважає Президент. — Перший етап завершено, як я і обіцяв, формуванням нового Верховного Суду, який був створений за допомогою безпрецедентно прозорого конкурсу, завдяки великій роботі Вищої кваліфікаційної комісії суддів, Вищої ради правосуддя і при активній участі громадськості», — наголосив глава держави.

Щодо нової фази реформи, то за словами Президента, в даний час іде набір нових суддів. «Це ще одна відповідь на ті численні звернення, які надходять до мене як до глави держави від громадськості. Я як Президент за Конституцією не маю права втручатися в розгляд конкретної справи й не буду цього робити. Єдине, що я можу зробити — це оновлення судової системи. Забезпечити прихід у систему чесних і справедливих суддів, які допоможуть нам провести другий етап судової реформи», — резюмував Петро Порошенко.

Президент також додав, що зараз відбувається процес ліквідації, реорганізації та створення нових судів і заповнення посад суддів людьми, які проходять систему оцінки, антикорупційну перевірку, заповнюють необхідні декларації.

Водночас багато експертів вважають, що ліквідація райсудів Києва призведе до колапсу в розгляді справ. Так, напередодні адвокати родин Небесної сотні опублікували відкрите звернення до Президента з проханням не підписувати Указ «Про ліквідацію місцевих загальних судів та утворення окружних судів», оскільки таке рішення може призвести до колапсу в справах, зокрема й щодо подій на Майдані, та в судовій системі загалом. Його текст було оприлюднено на сторінці Громадської організації «Адвокатська дорадча група» в Facebook ще 26 грудня.

У зверненні наголошувалося, що ліквідація районних судів може перешкоджати встановленню істини в справах Майдану та притягненню винних до відповідальності, оскільки їх реалізація унеможливить розгляд справ у розумні терміни. Як вказується, в судах вже тривалий час розглядаються понад 10 проваджень у справах Майдану, частина з них — уже майже три роки. Наприклад, справа щодо розстрілів на вулиці Інститутській, що сталися 20 лютого 2014 року, та справа щодо розгону протестувальників 30 листопада 2013-го. Допитано сотні потерпілих, частина з яких на даний момент уже померла, досліджено терабайти відеодоказів, інших матеріалів справи. Весь цей обсяг роботи при ліквідації судів буде втрачено.

Реорганізація ж судів (на відміну від ліквідації та створення нових) передбачає, що реорганізовані суди є правонаступниками своїх попередників, і в такому разі є можливість продовження розгляду судових проваджень та забезпечення безперервності розгляду справи й незмінності складу суду. Але порядок передачі справ при реорганізації судів все одно підлягає врегулюванню на законодавчому рівні. На даний момент такого врегулювання немає ні в законі про «Судоустрій і статус суддів», ні в указі Президента.

Також адвокати вимагають забезпечити під час проведення судової реформи гарантоване Конституцією і законом право потерпілих та інших осіб на справедливий суд упродовж розумного терміну та безперервність вже розпочатих судових процесів при незмінному складі суду.

Як відомо, Вища рада правосуддя на засіданні 21 грудня схвалила проект указу Президента України про ліквідацію місцевих загальних судів та створення замість них окружних судів. Всього в рамках судової реформи ліквідації підлягають 142 місцевих суди, натомість буде створено 74 окружних суди.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →
Натисніть, щоб прокоментувати

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.