Connect with us

Судова практика

Продавець частки спільної часткової власності може на власний розсуд обирати покупця серед інших співвласників

Опубліковано

3 серпня 2022 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 712/2579/21 залишив без задоволення касаційну скаргу позивача, який вважав порушеним його переважне право як співвласника на купівлю частини у спільному майні.

Співвласник звернувся до суду з позовом до іншого співвласника про переведення прав та обов’язків покупця за договорами купівлі-продажу, зазначивши, що на підставі договору дарування частки у праві власності на житловий будинок він є власником 13/25 часток житлового будинку. Право спільної часткової власності на цей будинок за позивачем не припинялося, реального виділу частки не здійснювалося.

Ухвалою районного суду відкрито провадження у справі за позовом відповідача до нього про припинення частки у спільній власності, її визначення та виділу в натурі.

Після звернення відповідача з указаним позовом позивачу стало відомо, що відповідач набув право власності на частки у спірному будинку, які належали іншим його співвласникам, на підставі договорів купівлі-продажу.

Читайте також: Не допускається виділ частки у спірному майні, що належить на праві спільної часткової власності двом співвласникам, лише одному з них

Позивач наполягав, що 6/25 і 6/50 часток спірного будинку було відчужено на підставі договорів купівлі-продажу на користь відповідача з порушенням встановленого законом порядку та переважного права позивача як співвласника – на купівлю частини у спільному майні є порушеним.

Суд першої інстанції, з рішенням якого погодився й апеляційний суд, відмовив у задоволенні позову, оскільки відповідач, який є співвласником спірного будинку, придбав спірні частки інших співвласників цього будинку, тому у цих правовідносинах у позивача як співвласника цього будинку не існувало переважного права перед відповідачем на купівлю спірних часток будинку відповідно до ст. 362 ЦК України.

Верховний Суд вказав, що згідно зі ст. 361362 ЦК України співвласник має право самостійно розпорядитися своєю часткою у праві спільної часткової власності.

У разі продажу частки у праві спільної часткової власності співвласник має переважне право перед іншими особами на її купівлю за ціною, оголошеною для продажу, та на інших рівних умовах, крім випадку продажу з публічних торгів.

Читайте також: Частка в праві спільної часткової власності не стосується конкретної частки спадкового майна

Продавець частки у праві спільної часткової власності зобов’язаний письмово повідомити інших співвласників про намір продати свою частку, вказавши ціну та інші умови, на яких він її продає.

Якщо бажання придбати частку у праві спільної часткової власності виявили кілька співвласників, продавець має право вибору покупця.

У разі продажу частки у праві спільної часткової власності з порушенням переважного права купівлі співвласник може пред’явити до суду позов про переведення на нього прав та обов’язків покупця. Одночасно позивач зобов’язаний внести на депозитний рахунок суду грошову суму, яку за договором повинен сплатити покупець.

Аналіз наведених норм права дає можливість дійти висновку, що продавець частки у праві спільної часткової власності має право вибору покупця між іншими співвласниками цього майна на власний розсуд, при цьому правило переважного права у цьому випадку не застосовується.

Отже, за висновком ВС, встановивши, що на час укладення відповідачем договорів купівлі-продажу часток спірного будинку з іншими співвласниками він був співвласником цього майна, тому продавці скористалися своїм право вибору між співвласниками спірного будинку – сторонами у справі та продали свої частки відповідачу, суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд дійшов обґрунтованого висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.