Connect with us

Судова практика

Проведення слідчих дій з неповнолітнім без присутності його представника є істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону

Опубліковано

29 серпня 2024 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного кримінального суду у справі № 449/570/20 задовольнив частково касаційну скаргу захисника, який посилався на порушення процесуальних прав неповнолітнього.

Вироком районного суду неповнолітнього визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 369 КК України.

Ухвалою апеляційного суду вирок районного суду змінено в частині призначення покарання.

У касаційній скарзі захисник зазначав, що судами безпідставно відхилено клопотання сторони захисту про визнання недопустимим протоколу огляду місця події з додатком (відеозаписом) у зв’язку з порушенням вимог ст. 227 КПК України – проведення слідчих дій з неповнолітнім без присутності його представника.

Читайте також: Неповнолітньому може бути призначено покарання у виді громадських робіт нижче мінімального покарання за інкриміноване діяння в межах, встановлених для такого виду покарання

Верховний Суд вказав, що огляд місця події – це слідча дія, яка має на меті безпосереднє сприйняття, дослідження обстановки на місці події, виявлення, фіксацію та вилучення різних речових доказів, з`ясування характеру події, що відбулася, встановлення особи злочинця та мотивів скоєння злочину. Огляд місця події є однією з перших та невідкладних слідчо-оперативних дій, а також джерелом отримання доказів.

За змістом ст.ст.  214, 223, 237 КПК України огляд є слідчою дією, спрямованою на отримання (збирання) доказів або перевірку вже отриманих доказів у конкретному кримінальному провадженні, яка проводиться в межах досудового розслідування кримінального провадження. У невідкладних випадках огляд місця події може бути проведений до внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань, що здійснюється негайно після огляду. Підставою для проведення огляду місця події слугує інформація про вчинення кримінального правопорушення, зафіксована у певній процесуальній формі.

Читайте також: Звільнення від кримінальної відповідальності неповнолітніх та відновне правосуддя

Як вбачається з протоколу огляду місця події, такий огляд проводився за участю неповнолітнього, понятих, працівників поліції та спеціаліста.

Як свідчить відеозапис цієї слідчої дії, учасникам огляду, в тому числі неповнолітньому, не роз’яснювалися їхні права та обов’язки, як учасникам слідчої (розшукової) дії, що свідчить про порушення вимог ч. 3 ст. 223 КПК України.

Крім того, відповідно до вимог ч. 1 ст. 227 КПК України при проведенні слідчих дій за участі неповнолітньої особи забезпечується участь законного представника.

Як убачається з матеріалів цього провадження, проведення огляду місця подій за участю неповнолітнього відбулося без залучення законного представника, навіть більше –  на відеозаписі цієї слідчої дії зафіксовано як слідчий з’ясовував у неповнолітнього обставини вчинення цього кримінального правопорушення та його позицію щодо вчиненого, запитував чи надавав він хабар працівнику поліції, що є неприпустимим.

Отже, Верховний Суд ухвалу апеляційного суду скасував і призначив новий розгляд у суді апеляційної інстанції.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

З іншими правовими позиціями Верховного Суду, яких вже налічується понад 16 000, можна ознайомитися в аналітично-правовій системі LEX.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.